Наскільки можуть зблизитися Іран і Росія — прогноз Семиволоса

Ігор Семиволос. Скріншот: uatv.ua

У відносинах Ірану і Росії існує маса підводних каменів. РФ давно намагається маневрувати між Іраном і країнами арабського світу, але зараз для Кремля робити це буде все складніше. Таку думку сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

“Якщо говорити про зближення Ірану і Росії, то мені здається, ситуація цілком прогнозована. Хоча тут існує маса підводних каменів, оскільки розмови про те, що буде поставлено Су-35, уже тривають протягом року. Існує версія, що Росія не поставила Ірану Су-35 через домовленість з Ізраїлем, а саме — РФ не постачає сучасні наступальні засоби, зокрема літаки, а Ізраїль — не допомагає Україні. Це одна з досить поширених думок”, — сказав експерт.

Семиволос зауважив, що в стратегічній культурі Ірану існує недовіра до всіх.

“Тобто вони вважають, що більша частина сусідів і взагалі більша частина країн скоріше дотримуються ворожої позиції стосовно Ірану. Одне із завдань, яке було свого часу поставлене перед Іраном, — це створення поясу союзників. Весь цей шиїтський коридор — це опора на шиїтські сили в Іраку, Сирії та Лівані — є частиною стратегії, яка передбачає створення стратегічної глибини оборони для Ірану”, — пояснив він.

Експерт звернув увагу, що відносини між Іраном і Росією не завжди були безхмарними.

“Росія маневрувала між інтересами арабських держав та інтересами Ірану, бо прекрасно розуміла, що від країн Перської затоки багато в чому залежать і економічні інтереси РФ, і можливість постачання товарів подвійного призначення, і відхід від санкцій. Ну і, відповідно, ціни на нафту. Тому ці інтереси балансували. Зараз, у міру того, як Росія та Іран будуть змушені зближуватися, поле маневру для росіян буде звужуватися. Це грає, зокрема, і на нашу користь, бо чим глибше Росія заходить у цю колію, тим складніше їй буде маневрувати серед інших інтересів на Близькому Сході. І насамперед я маю на увазі, звісно, якраз країни Перської затоки та Ізраїль”, — висловив думку Семиволос.

Читайте також: На Іран може вплинути тільки Китай, але Пекіну це невигідно — деталі від сходознавця

Нагадаємо, народний депутат України VI скликання, експерт-міжнародник Євген Добряк зауважив, що проксі-групи Ірану дестабілізують ситуацію не лише для Ізраїлю, а й для багатьох країн Перської затоки.

Прямий ефір