Тайванська суперечка: конфлікт між США та Китаєм загострюється

Китай призупинив співпрацю зі США у деяких сферах. Зокрема, йдеться про припинення переговорів щодо оборони та питань зміни клімату. Рішення ухвалено у зв’язку з візитом спікера Палати представників США Ненсі Пелосі на Тайвань. На думку експертів, протистояння США та Китаю формують нову геополітичну “двополярність”: світова політика тепер залежить від відносин цих двох країн.

Тайвань — невелика острівна держава за 180 км на схід від Китаю — став каменем спотикання між США та КНР. Китай вважає Тайвань провінцією, що відкололася, і яка рано чи пізно повинна повернутися до його складу. Перед візитом на острів спікерки палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі ситуація критично загострилася.

“У принципі, на словах американці підтримують принцип єдиного неподільного Китаю, але визнають, що окремі провінції можуть жити, як хочуть”, — коментує експерт із міжнародної політики Тарас Загородній.

За останні два десятки років Ненсі Пелосі — найвища американська чиновниця, яка відвідала острів. Китай одразу ж оголосив про введення персональних санкцій проти Пелосі, заявивши, що її візит загрожує стабільності в Тайванській протоці, і розгорнув біля кордонів острова масштабні військові навчання. На Тайвані їх назвали “репетицією нападу” — патрульні повітряні сили та кораблі розгорнули для спостереження, а ракети перевели в режим очікування. Китай же повідомив, що морські та повітряні навчання триватимуть до середини серпня.

“Військові навчання та підготовка Китаю є відкритими, прозорими та професійними і відповідають внутрішньому законодавству, міжнародному праву та міжнародній практиці. Ми прагнемо попередити винних та покарати сили незалежності Тайваню”, — заявив міністр закордонних справ Китаю Ван І.

Сполучені Штати, у свою чергу, заявляють, що, навпаки, прагнуть уникнути кризи.

“Ми продовжуємо стежити за подіями в Тайванській протоці та навколо неї, а також навколо Тайваню, і відстежуємо, наскільки це можливо. Я хочу ще раз заявити, як я заявляв протягом усього тижня, що ми не прагнемо кризи і не хочемо її. Але в той же час ми не збираємося утримуватися від дій у морях та в небі західної частини Тихого океану, і все це відповідає міжнародному праву на десятиліття. Це важливий принцип, який, я думаю, треба повторити”, — наголосив координатор зі стратегічної комунікації Ради нацбезпеки при президентові США Джон Кірбі.

Китай прямо звинувачує Штати в ескалації і висуває конкретні вимоги.

“Якщо США дійсно хочуть взяти на себе відповідальність, вони повинні негайно припинити втручання у внутрішні справи Китаю з будь-якої причини та під будь-яким приводом, вони повинні негайно припинити використовувати тактику посягань та спустошення політики одного Китаю, вони повинні негайно припинити ескалацію існуючих відносин з Тайванем та негайно припинити продаж зброї Тайваню”, — йдеться у заяві офіційного представника Міністерства закордонних справ Китаю Хуа Чуньїнь.

При цьому, на думку експертів, Китай не має достатньо ресурсів для серйозного протистояння зі Штатами. За дуже агресивної зовнішньої політики, економічно КНР повністю залежить від Європи та США.

“Китай повністю глобалістично вбудований у систему. Він має 900 млрд товарообігу з ЄС і 900 млрд товарообігу з американцями, тобто з тим же блоком НАТО. Якщо на Китай накладуть приблизно такі ж санкції, відсотків 10%, як на Росію зараз, то економіка просто посиплеться”, — вважає експерт із міжнародної політики Тарас Загородній.

Загроза з боку Китаю сприяє більш тісним зв’язкам між членами НАТО та їх азійськими союзниками. У серпні Сили оборони Японії вперше візьмуть участь у військових навчаннях Garuda Shield в Індонезії разом із США, Австралією та Сінгапуром. Крім того, Японія, Південна Корея та Австралія вже брали участь у саміті НАТО у Мадриді у червні.

Якби Росії вдалося приєднати Україну, то Китай міг би вторгнутися в Тайвань і приєднати острів. Однак у Путіна не вийшло — Україна та Захід активно відповіли. Це остудило запал і Китаю. Про це заявив український політолог Володимир Фесенко в ефірі проєкту “FreeДОМ”. Він зазначив, що Китай та США демонструють свою військову міць, йде “гра нервів”. У цьому ризик великої війни залишається.

Читайте також: Китай ввів торгові санкції проти Тайваню через візит Ненсі Пелосі

Контроль над озброєнням та нерозповсюдженням ядерної зброї зараз є вкрай важливим. На цьому наголосила офіційний представник Держдепартаменту США Андреа Калан в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.

Прямий ефір