Спорт, мир, Париж: чи буде дотримано “олімпійського перемир’я” Макрона — думки експертів

Емманюель Макрон. Фото: gettyimages.com

Під час Олімпійських ігор влітку цього року в Парижі має бути дотримано перемир’я в усіх «гарячих точках», зокрема, в Україні, Секторі Газа та Судані. Таку заяву зробив президент Франції Емманюель Макрон в інтерв’ю західним ЗМІ.

Для досягнення перемир’я Макрон планує залучити низку світових партнерів. Чи погодяться на це країни, втягнуті у війни та конфлікти? 

Олімпійська ініціатива Макрона

Президент Франції планує залучити низку світових партнерів до реалізації тимчасового перемир’я. Зокрема, він має намір поговорити про це з главою Китайської Народної республіки Сі Цзінь Піном, який незабаром планує відвідати Париж.

Макрон нагадав, що Сі Цзінь Пін проводив таку роботу під час зимової Олімпіади 2022 року.

“Лідер Китаю через кілька тижнів приїде в Париж. Я його попросив допомогти. У 2022 році перед нами теж стояло таке завдання перед зимовими Олімпійськими іграми, які приймав Китай… Тому це також може стати дипломатичним моментом для світу”, — повідомив президент Франції.

Емманюель Макрон наголосив, що Франція впевнена в успішній церемонії відкриття Олімпіади на річці Сена в липні, і у французької влади є запасні варіанти на екстремальні випадки.

“Якщо ми вважаємо, що існують ризики безпеки, у нас буде “план Б” і навіть “план В”, — сказав він.

Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що не вірить у жодні “олімпійські перемир’я” з Росією, оскільки вона, за його словами, завжди порушувала будь-які домовленості.

“Я не вірю в будь-який формат перемир’я з РФ. Це брехня, Еммануель це знає, він сам свідок цього”, — зазначив Зеленський.

Глава держави зауважив, що так зване «перемир’я» дасть змогу здійснити перегрупування та нарощування сил військ армії РФ.

“Ми це проходили. У момент, коли ми підписували домовленості в Нормандському форматі, ми домовлялися, що зараз буде cease-fire [припинення вогню], не буде жодних пострілів. Після того, як зачинялися двері в Єлисейському палаці, на фронті були люди, які стріляли по наших військових… Для Путіна не існує жодного перемир’я, жодної Олімпіади, жодних авторитетів”, — сказав Зеленський.

XXXIII літні Олімпійські ігри в Парижі відбудуться з 26 липня по 11 серпня.

Читайте також: “Зараз перемоги подвійно важливі”: мотивацію українських спортсменів на Олімпіаді охарактеризував Беленюк

Думки експертів

Про пропозицію президента Франції Емманюеля Макрона щодо перемир’я на час Олімпійських ігор, як це може відобразитися на полі воєнних дій, та чи вплине ця ініціатива на перебіг війни Росії проти України, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Жан Беленюк, перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань молоді та спорту;
  • Віолетта Москалу, засновниця Global Ukraine Foundation, доктор філософії (Франція);
  • Євген Добряк, народний депутат України VI скликання, експерт-міжнародник;
  • Максим Несвітайлов, політолог, міжнародний експерт.

ЖАН БЕЛЕНЮК: Україна сподівається, що РФ і Білорусь самоліквідуються з Олімпіади

— Міжнародний Олімпійський комітет стоїть на своєму, що російські та білоруські спортсмени матимуть можливість виступати на цих змаганнях під так званим нейтральним статусом, який не влаштовує росіян.

Ми дуже сподіваємося, що вони самоліквідуються з цього міжнародного спортивного форуму, тому що ми вважаємо, що вони не мають ні морального, ні етичного права бути присутніми на Олімпіаді.

Що стосується поведінки українських спортсменів з росіянами на Олімпійських іграх, то про це потрібно запитати у представників Національного комітету. З того, що я чув, ідеться про те, що жодних проявів поваги, рукостискання рук тощо не повинно бути.

І звичайно, не реагувати на провокації, які можливі з боку представників Російської Федерації. Тобто, бажано, взагалі ніяким чином не контактувати.

Якщо подивитися на рівень міжнародних федерацій, то вони пішли нам назустріч, розуміючи, що ми не можемо контактувати та проявляти якусь повагу – обійматися, тиснути руки, фотографуватися спільно з представниками тієї держави, яка щодня бомбить українців. Думаю, що МОК візьме це до уваги і дозволить українцям не проводити подібні ритуали.

ВІОЛЕТТА МОСКАЛУ: Французи плюються від того, що дозволяє собі племінник Льва Толстого

— У Парижі всі розуміють, що очі всього світу будуть у ці дні дивитися саме на Париж, і ризики будуть дуже великі. Але французькі служби вміють із цим працювати.

Років 10 тому, на жаль, були дуже великі й жорсткі теракти в нас у Парижі. Відповідно, будуть ще допомагати теж і німецькі жандарми, і поліція інших європейських країн.

Я впевнена, що є певна координація дій. Чи зможуть вони забезпечити 100%-ву безпеку без якихось інцидентів? Напевно, якісь інциденти будуть. Але насправді всі дуже активно про це думають, і над цим працюють. Зокрема, і прості громадяни. Тому всі будуть дивитися дуже уважно на будь-які знаки, на все, що може бути підозрілим.

Що стосується заяв Росії, то там якийсь Петро Толстой якісь такі погрози озвучив. Це тільки йде в мінус для Росії, тому що якраз всі знають цього російського письменника. А тут, виявляється, є політик, його племінник, який погрожує Франції. Що він собі дозволяє? Французи плюються вже навіть.

Що більше вони накачують, то гірше насправді для Росії. Тому що зачіпають ніби почуття гордості. Якщо дивитися за західною риторикою, ніхто не принижує російський народ. Вони просто говорять про те, щоб Кремль пішов, щоб відступив, щоб він зрозумів, що вони ніколи не зможуть виграти цю війну.

ЄВГЕН ДОБРЯК: Ми будемо вдячні Макрону за його допомогу Україні

— Це все політичні аспекти. І дійсно, політична заява господаря Олімпійських ігор Макрона, які пройдуть у Франції. Якщо ми будемо брати об’єктивну ситуацію, то ніяке перемир’я неможливе.

Ви прекрасно розумієте з об’єктивних причин. По-перше, Росія не дасть стримати це перемир’я. Це перше. А друге — як практично можна здійснити перемир’я на лінії фронту в 1200 кілометрів, коли йде повномасштабна війна? Кожен божий день, коли йдуть активні бойові дії, це неможливо.

Тому це політична заява. Мені незрозуміло, чому дійсно запрошено Росію на вшанування висадки союзницьких військ у Нормандії. Тут зовсім інша, протилежна зараз сторона. Зараз у рамках агресора виступає Російська Федерація.

І вони ж самі заявили — і французи, і британці — про створення нової Антанти. Про це ще сказав минулого року король Великої Британії під час візиту до Франції, де він публічно у французькому парламенті заявив про те, що потрібно відновити Status Quo для протидії агресивним діям Російської Федерації.

Для нас найголовніше, щоб у практичній площині ті заяви і ті нормативи Макрона, які він озвучував щодо військово-технічної, фінансової допомоги, були реалізовані. Ми йому будемо вдячні за це. А решта всіх питань – це, звичайно, політичні заяви, не більше.

МАКСИМ НЕСВІТАЙЛОВ: Введення європейських військ в Україну — частина стратегії Макрона

— Макрон став знаменитим завдяки своїй дипломатичності. Усіма цими картинками, де він у різних задумливих позах сидить із телефонами тощо, Макрон сприймався як дипломат. Але дипломат-невдаха, навіть можна так сказати. Тому що всі його спроби так і не увінчалися успіхом.

Остання така спроба, напевно, була з Віктором Орбаном, коли він хотів його переконати не блокувати допомогу для України в 50 мільярдів. У результаті він її не заблокував. Але там трохи інші були причини.

Та зустріч у Парижі, мені здається, стала певним переломним моментом. Тому що Макрон тоді зіткнувся з досить серйозною критикою, бо він покликав Орбана до Єлисейського палацу, провів з ним переговори, а потім виступив з однієї позиції, а Орбан, який виступив абсолютно з іншої, певною мірою його навіть зганьбив перед своєю публікою. І це стало якоюсь фінальною точкою для розвороту Макрона.

А він для себе розуміє, що це його другий і останній президентський термін. І далі потрібно думати про два моменти. Який слід він залишить як президент Франції в історії? І другий момент — яке політичне майбутнє буде після нього? Тому що очевидно, що Макрон — це не та людина, яка просто піде з політики і почне займатися чимось іншим. А він якраз належить до низки людей, для яких політика це практично все їхнє життя.

Він має досить серйозні амбіції на загальноєвропейському рівні. А для того, щоб такі амбіції реалізовувати, потрібно проявляти лідерські якості, потрібно брати на себе відповідальність. І ось частиною цієї відповідальності став план стратегічної невизначеності, який він запропонував Байдену і Шольцу, але ті, на жаль, на це не наважилися.

І Макрон, попри це, почав його реалізовувати особисто. І ось якраз риторика, яка стосується введення військ в Україну, мені здається, це частина його стратегії невизначеності, щоб максимально ускладнити противнику розробляти стратегію проти себе.

Читайте також: Олімпіада-2024: неолімпійські ігри за допуск російських і білоруських спортсменів до змагань

Прямий ефір