“Менше говорити і більше готуватися”: як Європа посилює обороноздатність на тлі можливої загрози з боку РФ (ВІДЕО)

ЄС і РФ. Ілюстрація: gettyimages.com

Західні лідери оголошують про збільшення витрат на свою оборону та на підтримку України. Фінляндія стикається з новими загрозами від свого сусіда. Озброєні фінські прикордонники патрулюють східний фланг країни — новітній і найдовший кордон НАТО з головним противником, Росією. Лондон відправить до Польщі винищувачі Typhoon. Ці літаки мають посилити захист польського повітряного простору, а у Швеції вже запланована підготовка до можливого військового конфлікту з Російською Федерацією, інформує FREEДОМ.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який постійно і наполегливо закликає союзників збільшувати фінансування військових видатків, повторив, що допомога Україні у протидії російській агресії є також внеском у безпеку самих країн трансатлантичної спільноти. 

“Найдорожча альтернатива — дозволити Путіну перемогти в Україні, адже тоді ми фактично житимемо в набагато небезпечнішому світі. Тоді наша безпека справді опиниться під загрозою, а відтак нам доведеться приділити набагато більше нашому захисту порівняно з тією підтримкою, яку ми зараз надаємо Україні. Отже, реальність така, що за агресивного сусіда доводиться платити”, — акцентував Столтенберг.

Головнокомандувач Збройних сил Норвегії Ейрік Крістофферсен заявив, що підтримка України є його головним пріоритетом на цей рік. 

“Я сказав це в січні минулого року: не бачу короткострокового військового рішення в Україні. У відповідь я отримав багато негативу, тому що ми всі хотіли переконатися, що Україна здобуде перемогу в наступі. Але я не бачив, щоб ми достатньо інвестували для цього. І все ще думаю, що ми недостатньо інвестуємо в підтримку. Тому потрібно продовжувати робити це”, — резюмував Крістофферсен.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що Лондон відправить до Варшави винищувачі Typhoon, які мають посилити захист польського повітряного простору. 

“Протиповітряна оборона життєво важлива, і Велика Британія хоче підтримати Польщу в цьому і тісно співпрацювати. Ми — великі військові держави, які допомагають Україні. Ми вже два роки допомагаємо сусідові Польщі. Коли йдеться про нашу військову допомогу, я хочу допомогти ще більше”, — наголосив британський прем’єр. 

Швеція і Фінляндія, два нових члени НАТО, мають відігравати важливу роль у підтримці миру, водночас готуючись до потенційної війни, заявив президент Фінляндії Александр Стубб.

“Найкращий спосіб уникнути війни — це менше говорити і більше готуватися. Я думаю, ви відчуваєте те саме. Це цілком зрозуміло. Телевізійні екрани заповнені війнами в Європі та на Близькому Сході… Саме тому ми хочемо мати сильну армію, тому ми вступили в НАТО”, — сказав лідер Фінляндії. 

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що військово-промисловий комплекс РФ уже працює на заповнення складів озброєння. Водночас він попередив європейців про подальші військові амбіції диктатора Путіна. 

“Ви можете по своїй наївності сказати, що він робить це, щоб убезпечитися. Як скептична людина, я б сказав у цьому випадку, що він робить це тому, що в нього є певні плани”, — акцентував Пісторіус. 

На думку політолога Олега Постернака, посилення загрози з боку Росії безпосередньо країнам НАТО породжує адекватне й об’єктивне розуміння цих ризиків.

“Насамперед це стосується країн Балтії, Польщі, скандинавських країн, а також країн Південної Європи, які теж, скажімо так, прокинулися від зловмисних цілей Російської Федерації”, — зазначив він. 

Видання Bloomberg повідомляє, що у Швеції хочуть підготувати інфраструктуру до можливого військового протистояння з Росією, і тому країні необхідно модернізувати порти, дороги, залізничні мережі, лікарні та укриття. До кінця 2028 року близько тисячі кваліфікованих шведів мають бути залучені для захисту енергопостачання. Ці люди будуватимуть міцніші огорожі та посилять моніторинг енергосистеми.

Читайте також: Європа нарощуватиме власний ВПК — аналіз експерта

Прямий ефір