Світ вимагає звільнити журналіста The Wall Street Journal з-під російського арешту — заяви (ВІДЕО)

Еван Гершкович. Скріншот: uatv.ua

Інформаційну кампанію на підтримку журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича розпочали його колеги з різних країн, зокрема з Росії. Громадянина США Федеральна служба безпеки (ФСБ) затримала 29 березня 2023 року, нібито за шпигунство і збір інформації про російську оборонну компанію. Уже 30 березня Лефортовський районний суд заарештував журналіста на 2 місяці. За звинуваченням у шпигунстві йому загрожує тюремне ув’язнення терміном до 20 років, інформує FREEДОМ.

Як журналіст видання The Wall Street Journal Еван Гершкович був акредитований для роботи в Росії, де пропрацював близько 6 років. Американець став першим закордонним репортером, заарештованим за цим обвинуваченням у Росії з 1986 року.

Однією з перших на це відреагувала редакція The Wall Street Journal.

“The Wall Street Journal вимагає негайного звільнення нашого колеги Евана Гершковича, видатного журналіста, заарештованого під час здійснення репортерської діяльності в Росії. Ми знаємо, що відбувається у світі, завдяки безстрашним репортажам таких журналістів, як Еван. Справа Евана є жорстокою образою вільної преси і має викликати обурення у всіх вільних людей та урядів у всьому світі. Жоден репортер ніколи не повинен бути затриманий просто за те, що він виконує свою роботу”, — з пресрелізу видання The Wall Street Journal.

Фотограф Патрік Вак, який працював разом з Еваном Гершковичем, розповів “Російській службі ВВС”, що вони їздили у Свердловську область у березні двічі. Працювали над темами про сприйняття війни людьми в регіонах і планували поїхати і в інші міста.

“Ми перебували там чотири дні і були здивовані, як гладко все пройшло, не було абсолютно ніяких проблем. Ми не працювали інкогніто, багато людей у Єкатеринбурзі знали, що ми там. Ми займалися журналістикою. Нічого спільного зі звинуваченнями в шпигунстві”, — розповів Патрік.

Незалежні журналісти з Росії, Білорусі, низки європейських країн назвали справу Гершковича політичною і вимагають звільнити Евана. Свою позицію виклали у відкритому листі. Під ним свої підписи вже поставили понад двісті п’ятдесят осіб.

“ФСБ стверджує, що Гершкович нібито діяв за завданням США і здійснював збір відомостей, що становлять державну таємницю, про діяльність одного з підприємств російського військово-промислового комплексу. Однак ця заява не підкріплена нічим”, — з відкритого листа журналістів на підтримку Евана Гершковича.

Еван на території Росії працював офіційно, на підставі дозвільних документів. І був акредитований при Міністерстві закордонних справ (МЗС) Росії. Попри це був заарештований під час своєї роботи як журналіст.

“Він писав на різні теми: він писав про “Вагнер” (приватну військову компанію Євгена Пригожина, — ред.), тих, хто воює на боці Росії в Україні. Він писав про настрої в Москві під час війни в Україні, про те, що багато москвичів продовжують жити так, більш-менш як раніше, писав про економіку Росії, про всі ці виклики для економіки Росії на тлі всіх цих санкцій з боку Заходу”, — повідомив колега Евана Гершковича Метью Люксмур.

Еван Гершкович в останні місяці жив у Лондоні, але регулярно їздив у відрядження до Росії. Редакція The Wall Street Journal зажадала негайно звільнити Гершковича, і відкинула будь-які звинувачення на його адресу. А в організації “Репортери без кордонів” заявили, що затримання Гершковича було показовим.

“Воно чинить стримувальний вплив на іноземних журналістів, особливо на західних журналістів, які намагаються інформувати міжнародне співтовариство, міжнародну громадську думку про війну і про те, що відбувається в Росії”, — наголосила глава відділу Східної Європи і Центральної Азії організації “Репортери без кордонів” Жанна Кавельє.

Журналісти з усього світу запустили в соцмережах інформаційну кампанію з хештегом FreeEvan. Щоб якомога більше людей дізналися історію арешту американського репортера. Його колеги пишуть, що надаватимуть цій справі розголосу доти, доки Евана Гершковича не звільнять, і він не повернеться до своєї сім’ї.

Читайте також: Американський репортер — ідеальний бранець для Кремля: роз’яснення дав російський адвокат

Нагадаємо, російський адвокат Іван Павлов прокоментував арешт Евана Гершковича й зазначив, що репортер зараз перебуває у повній інформаційній ізоляції. У такий спосіб його ламають психологічно, а зупинити це може лише одна людина — адвокат. Звичайно, не призначений російською владою, а той, якого знайдуть родина чи колеги заарештованого журналіста.

Читайте також: Шпигуноманія в РФ — це діагноз: про досвід захисту обвинувачених розповіла російська правозахисниця

Прямий ефір