Шпигуноманія в РФ — це діагноз: про досвід захисту обвинувачених розповіла російська правозахисниця

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

У СРСР, а потім у Російській Федерації було кілька нападів шпигуноманії, проте в 1990-х роках захисникам вдавалося доводити в судах невинуватість обвинувачених. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла російська правозахисниця, засновниця Центру сприяння міжнародному захисту Каринна Москаленко, коментуючи затримання репортера газети The Wall Street Journal Евана Гершковича за підозрою у шпигунстві.

“Я пам’ятаю кілька нападів цієї шпигуноманії. Я виключно можу говорити про діагноз у цьому випадку… Мені довелося вести досить велику кількість так званих шпигунських справ, я говорю так званих, тому що жоден із моїх підзахисних так шпигуном і не виявився”, — зазначила гостя ефіру.

За її словами, “шпигунські справи”, з якими вона стикалася протягом своєї адвокатської та правозахисної діяльності, можна назвати анекдотичними, якби не величезні терміни ув’язнення, які загрожували обвинуваченим. Крім того, за таємністю цих справ правоохоронці намагалися сховати порушення прав обвинувачених. Проте, за словами Москаленко, раніше адвокатам вдавалося домогтися зняття звинувачень.

“Все-таки в ті роки нам вдавалося якщо не припинити справу, то, принаймні, терміни покарання були нижчими за нижчу межу”, — згадує вона.

Наразі захищати “шпигунів” стало набагато складніше. За словами правозахисниці, переслідувань можуть зазнавати самі захисники. Однак Москаленко впевнена, що в РФ залишилися незалежні адвокати, які готові захищати таких обвинувачених та затриманих.

“Звичайно, ніхто сьогодні не захищений. Будь-яка людина, яка веде чутливу для влади справу, а політично вмотивовані справи та шпигунство — це дуже спеціальний склад. Але адвокати, які наголошують на чистій правовій стороні захисту, звичайно, більше захищені, ніж ті, які висловлюють якусь політичну позицію”, — додала Каринна Москаленко.

Читайте також: Фізичних тортур не буде, психологічні — цілком: перебування Гершковича в “Лефортово” і роль адвоката прокоментував експерт

Нагадаємо, кореспондента міжнародної газети The Wall Street Journal Евана Гершковича, затриманого в Єкатеринбурзі, заарештували та помістили до московського слідчого ізолятора (СІЗО). Росія звинувачує його у шпигунстві “за завданням США”. У СІЗО “Лефортово” журналіст перебуватиме до 29 травня.

Читайте також: Американський репортер — ідеальний бранець для Кремля: роз’яснення дав російський адвокат

Прямий ефір