Сковорода передав українцям дух свободи, — Ткаченко про спадщину філософа та її актуальність

Олександр Ткаченко на відкритті виставки в Українському домі. Фото: otkachenkoua

В Україні відзначають 300 років від дня народження всесвітньо відомого філософа Григорія Сковороди. І він не лише філософ, педагог, мандрівник, а й людина, яка залишила Україні багату літературну спадщину, що сьогодні є особливо цінною. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ сказав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

“Григорій Савич — дуже багатогранна постать. Це не лише філософ, педагог, мандрівник. Це людина, яка знала багато мов, залишила багату літературну спадщину. Але для мене особисто найважливішим аспектом його творчості є те, що він хотів бути і завжди залишався вільним. Він не став ченцем, не став викладачем, він був дослідником культурної спадщини, історичної та залишив так багато наративів, які крізь століття практично прийшли до нас. І я маю сумніви, що всі його співвітчизники могли осягнути ту глибину думки, яку він залишав у своїх філософських трактатах, у багатьох інших творах”, — сказав Ткаченко.

Він акцентував, що спадщина Сковороди для українців є принципово важливою. А суперечка з приводу того, чий Сковорода, каже міністр, розпочалася ще у ХІХ столітті, бо росіяни намагалися якось і його “приватизувати”.

“Але ми точно розуміємо, що це український філософ, який має глибоке коріння саме в українських традиціях. Він жив, на жаль, у той час, коли Україна поринала в цю темряву “русского мира”, який приніс кріпацтво до демократичної європейської України. І завдяки тому, що він хотів залишатись вільним, цей дух свободи приніс і нам”, — резюмував очільник Мінкульту.

Він нагадав, що російські військові знищили музей Сковороди. І зробили це свідомо та навмисно, вважає Ткаченко.

“Ми впевнені в тому, що вони свідомо розбомбили музей Сковороди, бо сама садиба ця знаходиться в селі серед полів, жодних інших пошкоджень немає поруч. Це говорить про те, що вони цілили у нашу свободу, дух якої перебуває у всіх творах Сковороди і який він переносить”, — наголосив міністр.

Міністр наголосив, що, незважаючи на війну, Україна вшановує пам’ять великого філософа і намагається дотримуватися його принципів у боротьбі з ворогом, який зазіхнув не лише на території України, а й на уми громадян.

“В Українському домі (у Києві — ред.) зараз працює виставка на честь філософа, де вже побував президент Зеленський. Ми маємо кілька виставок по всій країні: у Києві, Полтавській, Харківській області. І, незважаючи на війну, ми маємо нагоду відзначати 300-річчя Сковороди. Звичайно, те, що ми планували рік тому, було набагато масштабнішим. Проте для нас це дуже цінно. І багато дипломатів, які були на вечорі в Українському домі, це відзначали. Це важливо, бо війна Росії — проти нашої ідентичності, проти культури, проти цінностей України. І яскравим представником цих цінностей та культурної спадщини якраз є Сковорода”, — резюмував Ткаченко.

Виставка на честь Сковороди в Українському домі. Фото: otkachenkoua

Читайте також: Вічний студент, учитель-новатор, вегетаріанець та мислитель: Україна відзначає 300-річчя Григорія Сковороди (ВІДЕО)

Прямий ефір