Вічний студент, учитель-новатор, вегетаріанець та мислитель: Україна відзначає 300-річчя Григорія Сковороди (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

“Світи Григорія Сковороди” — у Національному музеї історії України відкрили виставку, присвячену 300-річчю відомого філософа. Там можна побачити справжні автографи Сковороди, його рукописи, особисті речі, оригінали та копії метричних документів, інформує FREEДОМ.

Організатори експозиції поставили собі за мету розвінчати міфи радянської пропаганди про Сковороду та показати його справжнім.

“Декілька міфів спростовано щодо того, що він ходить з палицею — такий радянський міф, що він такий нещасний жебрак… Насправді ж, це була людина з багатого прошарку, ну принаймні точно не з бідноти”, — зазначив один із відвідувачів виставки “Світи Григорія Сковороди” Сергій.

“Враження найкращі, тому що, на мою думку, це те, що зараз потрібно, тому що культура — це одна з провідних цінностей, за яку зараз Україна воює”, — зі слів іншого відвідувача виставки Івана.

“Я сам люблю Сковороду, його творчість — я його поціновувач. Я дуже задоволений, що потрапив сюди на відкриття, тут цікаво. І, як сказав наш екскурсовод, він ніби світоч під час війни для нашого народу. Тож враження просто колосальні!” — зізнався ще один відвідувач Леонід.

На відкритті виставки представник Національного банку України презентував пам’ятну монету “Сад божественних пісень” до 300-річчя від дня народження філософа.

Російська армія цілеспрямовано знищує культурну спадщину України. Грабує музеї, вивозить цінності, обстрілює театри. Мета Кремля — позбавити українців національної ідентичності.

“Дуже важливо, що проти всіх правил, попри те, що у нас триває війна, ми святкуватимемо 300-річчя Григорія Савича. Сковорода, символ української культурної спадщини, потребує додаткової уваги, в тому числі й тому, що росіяни свідомо ціляться у місця, пов’язані з його життям. Так було зруйновано музей у селі Сковородинівка”, — наголосив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Національний літературно-меморіальний музей у Сковородинівці Харківської області — це будинок, де філософ провів останні роки життя. Тут він і похований. Російська ракета влучила в меморіальний комплекс пізно ввечері 6 травня 2022 року. З того часу він виглядає так: зруйнований дах, обгорілі перекриття, вибиті вікна та пошкоджені артефакти.

“У 1794 році восени він сюди прийшов, залишився у поміщиків, і ми знаємо, що 9 листопада він помер. Легенда говорить про те, що він сам собі викопав могилу, заслав дубовим листям, прийшов, одягнув чисту сорочку і спочив у вічному сні”, — розповіла директорка комплексу Наталія Міцай.

Після російської атаки дивом уціліла лише скульптура Григорія Сковороди. Музейний комплекс планують законсервувати до закінчення повномасштабної війни, а потім розпочати реставрацію. Кошти на консервацію вже виділили.

“Це буде мінімальна, чесно кажучи, консервація, але вона має на меті зберегти комплекс від опадів — зима йде, щоб ми просто не втратили те, що ми маємо навіть на сьогодні. Паралельно з цим розробляється проєкт масштабної повної консервації, оскільки ми не знаємо скільки часу йтиме війна. А після перемоги ми, звичайно ж, розпочнемо реставраційні роботи, відновлювальні роботи, і, власне кажучи, відновлення всього музейного комплексу”, — повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синегубов.

Попри масштабні руйнування, до музею Григорія Сковороди часто приходять люди. Українці вірять — меморіальний комплекс обов’язково відновлять.

Читайте також: Перемога України здобувається силою нашої єдності — звернення президента Зеленського наприкінці 283-го дня війни (ВІДЕО)

Прямий ефір