Схема “в’язниця — фронт – свобода”: найманці ПВК “Вагнер” тероризують населення Росії (ВІДЕО)

ПВК "Вагнер". Фото: instagram.com/AntonuykViktor

На вулицях Росії стає дедалі небезпечніше. Кримінальники, які сиділи у в’язницях за тяжкі злочини, а потім воювали на території України у складі приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер”, тероризують людей уже в Росії. Експерти вважають, що це тільки перша хвиля рецидивів помилуваних найманців, повідомляє FREEДОМ.

Трьох колишніх найманців ПВК “Вагнер” заарештували у Волгоградській області Російської Федерації. Їх вважають причетними до нападу на підприємця. Під погрозою вбивства у бізнесмена відібрали машину, гроші та золото. Усі підозрювані раніше були судимі, потім завербувалися до ПВК і воювали проти України.

Наприкінці квітня 2023 року на Кубані вбили власника івент-агентства Кирила Чубка та його колегу Тетяну Мостіко. Вони поверталися із заходу автомобілем і дорогою пробили колесо. За даними слідства, троє чоловіків напали на пару. Тіла сховали, авто спалили. З банківських карток убитих зняли близько 200 тис. рублів. Одного з підозрюваних, Дем’яна Кеворк’яна, раніше було засуджено до 18 років колонії суворого режиму. На волі він опинився після служби в ПВК “Вагнер”.

“Це дуже часті випадки. Останнім часом їх стає все більше. Це було очікувано. Зі збільшенням кількості колишніх ув’язнених, які повертаються з фронту, пропорційно зростає кількість злочинів. Ми говорили про це набагато раніше. Нічого іншого очікувати й не варто було”, — розповів правозахисник, координатор гарячої лінії проєкту Gulagu.net Сергій Савельєв.

Відбував покарання у в’язниці Кеворк’ян за грабіж і вбивство. Тепер планує повернутися в рідну колонію і знову вирушити на війну проти України.

Схема “в’язниця — фронт — свобода” повністю знімає в потенційних злочинців страх перед покаранням, зазначають експерти. Адже тепер вони точно знають — що б вони не вчинили, вже через пів року чи рік зможуть опинитися на волі.

“Був випадок, коли колишній засуджений за вбивство після служби в ПВК “Вагнер” повернувся і буквально в перші дні вбив жінку. Чи притягнули його до відповідальності? Так і залишилося це питання відкритим, бо не було судових засідань. Цілком імовірно, що його знову відправили на фронт”, — додав Савельєв.

Випадків насильства, скоєного найманцями й контрактниками, які повернулися, буде дедалі більше, впевнені психологи.

“Найманці читають засоби масової інформації, пабліки, які заохочують їхні дії. Додатковим спусковим механізмом є те, що зараз із них зробили героїв. Усе що було забуте — прощено. Такі люди, які й так не зовсім мають межі, після служби ще більше їх розширюють. Вони можуть чинити ще більш жорстко, більш зухвало, тому що в них є відчуття безкарності”, — запевняє психологиня Оксана Зайцева.

У березні глава ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив про помилування понад 5 тис. ув’язнених-найманців. Скільки з них уже повернулися до в’язниці — невідомо. Офіційної статистики немає. А будь-яка публічна інформація про злодіяння за участю найманців у Росії може бути кваліфікована як злочин. У березні 2023 року російський президент Володимир Путін підписав указ про посилення покарання за так звану “дискредитацію” не тільки кадрових військових і мобілізованих росіян, а й найманців ПВК “Вагнер”.

Читайте також: Афганський синдром 2.0: сплеск насильства в Росії обговорюємо з експертами

Нагадаємо, за найменші провини воюючим у ПВК “Вагнер” почали додавати 3 місяці до контракту.

Прямий ефір