Сахаровський центр виселяють із РФ — чому ідеї академіка не підходять путінському режиму (ВІДЕО)

Андрій Сахаров. Фото: istpravda.com.ua

Мерія Москви розірвала договір оренди на всі приміщення Центру імені академіка Андрія Сахарова. За офіційною інформацією, причина таких дій — поправки до закону про іноагентів і визнання Генпрокуратурою РФ Фонду Сахарова небажаною організацією. Насправді ж це наслідок політики Путіна, спрямованої на ліквідацію будь-якої правозахисної діяльності. Чому ідеї Сахарова не підходять путінському режиму — в матеріалі телеканалу FREEДОМ.

2021 року в Росії на державному рівні святкували 100-річчя видатного вченого і дисидента Андрія Сахарова. А вже сьогодні центр його імені в Москві закривають: Генпрокуратура Росії визнала Фонд Сахарова небажаною організацією, а це означає, що будь-яка співпраця з ним потенційно загрожує кримінальним переслідуванням.

“Саме ім’я Сахарова як людини, яка попереджала, що поширення ідеологічних міфів, заснованих на ненависті, хибному почутті зверхності, тягне за собою неминуче політичні репресії, насильство, кровопролиття і розв’язування воєн. Ми бачимо, що сьогодні рівно це і відбувається, то, звісно, організація абсолютно несумісна з тією атмосферою і цим політичним порядком, що затвердився в Росії”, — каже директор Сахаровського центру Сергій Лукашевський.

Сахаров здобув популярність і світове визнання завдяки двом речам: він був одним із творців водневої бомби і водночас борцем за права людини, ядерне роззброєння і свободу в тоталітарній державі — СРСР.

“Я одночасно зрозумів весь жах того, чим я займаюся. Весь жах того, що могла б нести людству термоядерна війна. Я почав також виступати проти ядерних випробувань в атмосфері”, — говорив академік.

“За безстрашну підтримку фундаментальних принципів миру і мужню боротьбу зі зловживаннями владою та пригніченням людської гідності”, — саме з таким формулюванням Сахаров був удостоєний Нобелівської премії миру. Він був одним із лідерів правозахисного руху в СРСР.

7 років разом із дружиною Оленою Боннер Сахаров провів у засланні за те, що виступив проти радянської інтервенції в Афганістан. Після його смерті Європарламент заснував на честь Сахарова премію — “За свободу думки”. А його дружина створила фонд і центр імені Сахарова в Москві. Це місце стало унікальним у Росії майданчиком, де люди різних поглядів відкрито обговорювали найгостріші питання.

“Ми були єдиним місцем, де відвідувач міг би побачити історію Радянського Союзу як історію тоталітарного режиму. Власне, з тим же самим застереженням до суспільства: політичні репресії, насильство, як метод політики, не повинні повторитися, вони не можуть привести країну і суспільство до жодного гідного майбутнього. І ось цієї точки, в якій могло відбуватися тепер збирання пам’яті, переосмислення пам’яті, її теж у Росії більше не буде існувати”, — зазначив Лукашевський.

Розв’язана в центрі Європи війна, звірства російської армії в Україні, ядерний шантаж, катування і масштабні репресії в самій Росії — для путінського режиму цінності та ідеї Сахарова чужі й навіть небезпечні. Саме тому Кремль прагне ліквідувати будь-які вільні правозахисні ініціативи.

“Цілком очевидно, що Кремль нарощує репресії, цілком очевидно, що відбувається подальша фашизація Російської Федерації. Ми бачимо, що влада активно використовує не тільки інструментарій кримінальних переслідувань, але й забороняє правозахисні організації. Мій прогноз на поточний рік полягає в тому, що Кремль буде і далі закручувати гайки настільки, наскільки це можливо”, — упевнений російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.

Фонд Сахарова продовжить свою діяльність за межами Росії. Зараз перше завдання — вивезти з країни цінні експонати, кажуть співробітники. Дії ж російської влади зі знищення однієї з найавторитетніших громадських організацій у РФ можна розцінити як публічне зізнання в тому, що Росія — автократія, де більше не залишилося місця ані академіку Сахарову, ані правам людини, ані свободі думки і слова, ані громадянському суспільству.

Читайте також: “Україна захищає свободу, РФ — диктатуру”: значення премії Сахарова для українського народу (ВІДЕО)

Прямий ефір