Росії не втримати Крим: висадку українського десанту на Тарханкут обговорюємо з військовими експертами

Мис Тарханкут. Скріншот: youtube.com/@user-om4ez1fw3i

Україна провела вже кілька спецоперацій зі знищення цілісних військових об’єктів РФ.

Зовсім недавно Збройні сили України вперше продемонстрували, що можуть здійснювати наземні десантні операції на території тимчасово окупованого півострова. Українські сили ліквідували в Криму “візитну картку” російських засобів протиповітряної оборони — ракетний комплекс С-400.

Деталі операції

Крім того, що українська розвідка за підтримки бійців військово-морських сил знищила С-400, бійці також висадилися в четвер, 24 серпня, на мисі Тарханкут у районі населених пунктів Оленівка і Маяк, пошкодивши 4 швидкохідних російських катери. Серед особового складу загинули щонайменше 30 окупантів.

За даними Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України, цей рейд засвідчив, що Крим перебуває в зоні досяжності для подальшого проведення таких дій.

“У рамках спецоперації відбулася висадка особового складу на території півострова. Цілі досягнуто, втрат серед особового складу немає. Триває спецоперація, всі деталі ми не розкриваємо. Є втрати серед особового складу противника, а також серед його сил і засобів”, — повідомив представник ГУР Андрій Юсов.

Керівник ГУР Кирило Буданов наголосив, що українські військові можуть дістати і вразити будь-яку точку в тимчасово окупованому Криму для знищення противника. Він зазначив, що для деокупації півострова є багато різних варіантів, але без військових дій не обійтися.

“Ми здатні вразити будь-яку частину тимчасово окупованої АР Крим. Абсолютно в будь-якій точці ми можемо дістати противника. Ті, хто накоїв дурниць, їм краще виїхати. А тим, хто чекає [на Україну], потрібно готуватися і робити все для допомоги насамперед розвідувальним органам, а коли вже війська підуть — у відкриту. Для підтримки, для створення сприятливих умов. Для того, щоб це відбулося просто швидше. І найбільш безкровно, як це тільки можна буде зробити”, — сказав Буданов в інтерв’ю “Радіо Свобода”.

Так, українські сили в Криму ліквідували “візитну картку” російських засобів ППО — ракетний комплекс С-400.

Крім російського комплексу С-400 у Криму, ЗСУ 23 серпня знищили і пошкодили також три системи С-300 противника в Херсонській області. Росіяни часто використовують зенітно-ракетні комплекси С-300, які призначені для протиповітряної оборони, у нетиповий спосіб — для атаки на об’єкти цивільної інфраструктури України.

Оцінки військових фахівців

Про те, як саме українські військові впоралися з такою складною операцією, у Міноборони України наразі не поширюються — деталі приховані військовою таємницею. Однак значущість такої операції експерти вже оцінили. Вони припускають, що це не останній “сюрприз” для російських військових у Криму. Детально про це в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Віктор Ягун, військовий і громадський діяч, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.);
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Олександр Зеленько, ексспівробітник зовнішньої розвідки КДБ СРСР;
  • Павло Лакійчук, керівник програм безпеки Центру глобалістики Стратегія ХХІ.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: “Білих плям” у Криму в армії окупанта стає більше

— Здавалося б, які шанси виживання у групи спецпризначенців, яка зустрічається у відкритому морі з винищувачем? Ну, багато хто міг сказати однозначно — нульові. Але ми побачили зовсім зворотну картину. Ми побачили те, що наша спецура відкрила вогонь із переносних зенітно-ракетних комплексів по російському винищувачу Су-30СМ, пошкодили його, внаслідок чого він був змушений відступати.

Але мене найбільше вразило в цій історії те, що винищувач використовував штатне гарматне озброєння — автоматичну 30-міліметрову гармату для ураження надводних засобів. Для того, щоб ефективно використати це озброєння, необхідно наблизитися до цілі на відстані менш як два кілометри. Тому що ефективна дальність застосування цієї гармати — це 1200-1800 метрів.

Тобто винищувач на швидкості зближується з надводними об’єктами на відстань менше ніж два кілометри для того, щоб відкрити по них вогонь у найкращих традиціях епохи Другої світової війни. Виходить повітряний бій на ближніх відстанях. А ця відстань — критичне зближення при ризиках застосування переносних зенітно-ракетних комплексів.

Вони пішли на такий ризик, щоб відкрити вогонь по човнах зі спецзагонами. Чому не було використано ракетне озброєння? Чому не були використані бомби? Тобто виникає сумнів у боєздатності російської авіації на сьогодні.

Зараз є кілька варіантів, чим вдалося знищити С-400. Офіційної жодної заяви не було. Наприклад, є версія про те, що це міг бути корабельний ракетний комплекс “Нептун”, ракета 360, що абсолютно не виключається. Адже Р-360 створювалася на базі Х-35, яка мала можливість вражати як сухопутні, так і надводні об’єкти.

З іншого боку, я припускаю, що це міг бути Storm Shadow/SCALP-EG — крилаті ракети, які зараз досить часто використовують українські повітряні сили.

Але головне те, що все це знімалося безпілотником. Можна сказати, що С-400 не пристосована до фіксації та супроводу малогабаритних об’єктів. Тобто безпілотнику нічого не загрожувало. Але для того, щоб підвищити рівень безпеки, С-400 повинна мати на прикритті комплекси малого і середнього радіусу дії. І саме вони є основним елементом протидії несприятливим об’єктам. Але й цього не було.

Якщо подивитись статистику знищених за півтора року російських сучасних комплексів малого і середнього радіусу дії в Україні, які були вироблені за 30 років, то знищена третина від виробленої кількості.

Приблизно третина має перебувати в зоні бойових дій по другій лінії оборони для прикриття повітряного простору. Інша частина, найімовірніше, залишилася в РФ для прикриття повітряного простору хоч якихось міст. Виходить, що збільшилася кількість “білих плям”. І таким чином залишили в тиловому Криму С-400 без прикриття.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Недоторканних засобів Росії немає

— Ми провели вдалу операцію, тим паче знищили засоби противника і його військовослужбовців.

Це більшою мірою має військово-політичне та інформаційне значення: усім показали, що Крим є вразливим… Але такі операції мають проводитися системно і масово.

Для цього існують сили спеціальних операцій, їх кілька десятків тисяч: це Головне управління розвідки України, спецпідрозділи СБУ, Нацгвардії тощо. Їм поле для діяльності — і в Криму, і в тилу: у Запорізькій та Херсонській областях.

Коли війська йдуть за певними напрямками, уражають по флангах, а спецпідрозділи — диверсії та удари вночі. Спецпідрозділ, наприклад, у сотню людей може знищити вночі, коли ворог перебуває в режимі відпочинку, коли ніхто не чекає. Спецпризначенці заходять із тилу, знищують усіх у бліндажах, в окопах, на вогневих точках. Це клас. Так нам потрібно далі діяти. Хлопці показали хороший урок, але це урок для того, щоб ми застосовували це системно. Особливо в період стратегічних наступальних операцій.

Буданов озвучив те, що ми вже давно маємо: удари по Севастополю, по Кримському мосту, по багатьох стратегічних об’єктах, включно з армійськими складами, базами Чорноморського флоту — це вже конкретні місця, це вже весь Крим.

Ми вже давно дістаємо і британськими ракетними системами, і SCALP, і власного виробництва, і нашими безпілотниками, які летять по всій території Криму, і надводними дронами, які йдуть на 800 км, — це все узбережжя Криму.

Одномоментне завдавання удару по Чорноморському флоту далекобійними ракетами, безпілотниками надводного типу, повітряними безпілотниками, проведення диверсійних операцій — це повна дезорієнтація флоту. І тоді вже “Калібри” летіти не будуть. Флот буде або знищений, або недієздатний. Такий самий удар по Кримському мосту. По всьому Криму. Додатково ми знаємо всі гарячі точки, включно з С-400, комплексами, які вважаються гордістю Росії, ми теж знищили.

ВІКТОР ЯГУН: Ми обезголовили можливості протиповітряної оборони РФ у районі Криму

— Ми не маємо можливості виводити в акваторію Чорного моря великі кораблі, які могли б доставити десант. Найближча точка, звідки ми можемо випустити наші кораблі, це, напевно, Очаків. Подивіться, яка відстань від Очакова і до Тарханкута. Тим більше човни йшли по серйозній хвилі. Ясна річ, що має бути і запас ходу, і відхід має бути підготовлений.

Це дуже серйозна операція, яка готувалася не один день.

Це демонстрація присутності на півострові не тільки за допомогою безпілотників, а й такими точковими операціями.

До того ж ми вкотре переконалися, що все, що знаходиться в російському тилу — діряве.

Те, що нам розповідають про окопи, закопану артилерію, широкомасштабну оборону узбережжя — усе це міфи.

Хто був на Тарханкуті, знає, наскільки складно до нього підійти і наскільки складний там рельєф, щоб взагалі вийти на берег. Але хлопці змогли, продемонстрували свою успішну роботу, знищили підрозділи радіорозвідки, радіоелектронної боротьби. І це сталося наступного дня після знищення в цьому районі радіолокаційної станції, яка входить до складу комплексу С-400 “Тріумф”.

Усе це в комплексі говорить про те, що ми фактично обезголовили можливості протиповітряної оборони противника на цьому напрямку.

Читайте також: Гарний приклад для військовослужбовців РФ: спецоперацію ГУР про перегін в Україну російського гелікоптера розбираємо з експертами

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Операція мала серйозний психологічний аспект

— Це досить серйозний удар, він дуже суттєвий у військовому плані. Тому що ми повинні будемо розглянути відразу три обставини.

Перша: 23 серпня було знищено зенітно-ракетний комплекс С-400. Друге: в ніч на 24 серпня було атаковано об’єкт радіотехнічної навігаційної розвідки на мисі Тарханкут. Третє: буквально наступної ночі було зафіксовано масштабну атаку безпілотників на територію Криму.

Тобто зменшується система ППО в Криму і виникають можливості ширшого впливу на об’єкти на півострові.

Плюс морально-психологічний вплив, тобто українська армія вже потрапляє на територію Криму, ставить там національний прапор, нагадує про те, що Крим буде деокупований.

ОЛЕКСАНДР ЗЕЛЕНЬКО: Поки що ми побачили “демоверсію” роботи українського десанту

— Це абсолютна несподіванка не тільки для росіян, а й для наших союзників, бо, незважаючи навіть на те, що британці готували понад тисячу наших спецпризначенців, все одно не очікували такої успішної демонстрації.

Ми показали, що можемо здійснювати такі нахабні акти просто на території Криму з боку Чорного моря. І нічого нам за це не буде, нічого ви з цим не зробите.

Зараз був маленький десант — демонстрація, “демоверсія”. Але в будь-яку точку Криму може прийти серйозний десант, який зможе взяти плацдарм.

Усі цілі на території Криму — законні.

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: ЗСУ через рік продовжують операцію з “виколювання очей” і “відрізання вух” російському угрупованню

— На мисі Тарханкут дивізіон С-400 виконував функцію аналогічну функціям підбитого корабля “Москва” біля Криму. Він забезпечував безпеку польотів російської авіації з Гвардійського, Сак, Бельбека до берегів у район Одеси, Миколаєва, на “передок” Херсонського напрямку. І це була досить потужна група. Крім того, там ще й розгортався час від часу комплекс “Бастіон”.

На Тарханкуті ми “викололи” російському угрупованню друге “око” і “відрізали” друге “вухо”.

А те, що наступного дня туди висадилися ще й наші спецпризначенці — це вони провели дорозвідку ураження об’єктів противника, доробили ті справи, з якими не впоралися ракети. Там окрім ЗРК ще й радіотехнічний полк — це теж радіолокаційні “очі” і “вуха” ворога. Зробили свою справу, повернулися додому.

Місцеві жителі прекрасно розуміють, що всі бравурні розповіді російської пропаганди про те, що Крим захищений — це міф.

Читайте також: У Криму для росіян буде Армагеддон, — Маломуж

Прямий ефір