Росії час відмовитися від розкручування теми втоми Європи від України, — політолог про обрання Павела президентом Чехії

Петр Павел. Фото: ukrinform.ua

Петр Павел став новим президентом Чехії, який має абсолютно проукраїнські погляди. Це призначення добре вплине на подальшу співпрацю України та Чехії. Адже Чехія — однозначно союзник України, яка забезпечує країну як гуманітарною, так і військово-технічною підтримкою. Про це сьогодні, 30 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.

“Я думаю, він привнесе велику однозначність, яка позитивно вплине на співпрацю, яка на сьогодні налагоджена між Україною і Чехією. Чехія — однозначно наш союзник, країна, яка нас підтримує і в гуманітарному, і у військово-технічному плані. А знання президентом Чехії основ воєнної доктрини, воєнної політики, і не тільки основ, тому що він військовий, який має дуже великий практичний досвід на керівних посадах, дозволить надавати Україні більш активно ту допомогу, якої на сьогодні ми потребуємо”, — сказав він.

Рейтерович підтвердив, що і новий президент Чехії, і прем’єр-міністр Петр Фіала будуть єдині в питаннях допомоги Україні.

“Ми повинні розуміти, що Чехія — це парламентська республіка, роль парламенту і Кабінету міністрів там, звичайно, більша, ніж, наприклад, президента. Але у президента Чехії, на відміну від президентів деяких інших держав, припустімо, тієї ж Німеччини, у нього досить багато таких публічних іміджевих певною мірою повноважень. І судячи з його перших дзвінків і перших заяв, Петр Павел збирається їх використовувати на повну. І, звісно, з погляду об’єднання, наприклад, решти світу, Європейського Союзу, і якщо на нижчому рівні, то країн Вишеградської четвірки, куди, окрім Чехії, входить Польща, Словаччина та Угорщина, але Угорщина просто випала останнім часом із цього утворення, проте, якщо навіть опускатися на такий рівень, найімовірніше, може дуже багато зробити для того, щоб активізувати підтримку та набагато швидше проводити деякі питання, які потребують, зокрема, суспільної уваги. Тому що, оскільки парламентська республіка, зрозуміло, що депутати і політичні сили дивляться на настрої громадян, на те, як вони реагують на війну в Україні, і обрання якраз президентів Петра Павла — це сигнал певною мірою, що чеське суспільство є за демократичні принципи і стандарти і вважає, що й надалі Україну потрібно максимально підтримувати. Я думаю, що в нього все, звісно, вийде, я і не сумніваюся. І він буде займати досить активну позицію явно не таку, яку займав його попередник”, — розповів Рейтерович.

За словами політолога, Кремль був зацікавлений у перемозі конкурента Павела і всіляко підтримував його на інформаційному рівні. Це обрання викликало в російських пропагандистів певну істерику.

“У них були сподівання, що, якщо переможе інший кандидат, умовно проросійський, вони зможуть розкрутити цю тему, як прецедент, що Європа починає поступово відмовлятися від підтримки України. Оскільки цього не сталося, той міф, який вони вибудовували, про втому Європи, про відмову від підтримки, про те, що Європа кине Україну, цей міф був розвінчаний, розбитий в пух і прах. І дуже показово, що це сталося в Чехії, до цього був досить проросійський президент. Чехи, до речі, своїм вибором показали, що в них усе чудово з історичною пам’яттю, на відміну від угорців. Наприклад, і вони пам’ятають, які танки, під якими прапорами і під чиїм керівництвом заходили в їхню країну 1968 року. Угорці, на жаль, це забули. А чехи зокрема й такою дією про це нагадали. Тому Росія може поки що відмовитися від своєї цієї ставки на розкручування теми втоми Європи від України, тому що всі останні події якраз свідчать про діаметрально протилежне”, — резюмував Ігор Рейтерович.

Читайте також: Газове самогубство Путіна: як живе Європа без російських енергоносіїв

Прямий ефір