Роль НАТО у російсько-українській війні — на що розраховувати Україні

Прапор НАТО. Фото: share.america.gov

Роль НАТО у російсько-українській війні зростає з кожним місяцем. Якщо на початку повномасштабного вторгнення західні партнери не так охоче надавали Києву мілітарну допомогу, то сьогодні українська армія планомірно переходить на стандарти Північноатлантичного Альянсу, повідомляє FREEДОМ.

Однак на вступ до НАТО до закінчення бойових дій у Кабінеті міністрів радять не розраховувати.

“Для нас це, звичайно ж, питання, актуальне. Дуже важлива його актуальність для нас, вона абсолютно не втрачена, а навпаки зростає з кожним днем. Я переконаний, що Україна вже сьогодні для НАТО може стати, президент дав таке визначення, надбанням — як для Європейського Союзу, так і для НАТО — з нашою резистентністю, з нашою здатністю швидко рухатись, розвиватись, протистояти Росії Перемовини з НАТО сьогодні не в активній фазі, безумовно, через війну в Україні”, — сказав прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Не може йтися про пряму участь НАТО в російсько-українській війні. Закрити небо над Україною було нерозв’язним завданням, упевнені експерти. Синхронізувати системи протиповітряної та протиракетної оборони ЗСУ та Альянсу складно. Тим більше неможливе і безпосереднє введення військ НАТО.

“Усі ці претензії не мають під собою жодної підстави. Чому? Тому що якщо ми говоримо про війська НАТО, які б могли бути введені в Україну для участі у війні проти Росії, то які б підстави для цього були у НАТО? НАТО діє у таких випадках виключно в рамках п’ятої статті колективної безпеки, яка регламентує використання сил та засобів Північноатлантичного Альянсу у разі загрози одному з членів Північноатлантичного Альянсу. Україна не є членом НАТО, щоб НАТО воювало за Україну”, — пояснив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко.

Тим часом у Кремлі продовжують вести агресивну риторику у бік Альянсу. У телевізійних ефірах російських пропагандистів звучать погрози щодо можливого нападу на країни-члени НАТО. У свою чергу, Альянс не відповідає на подібні випади, адже знає, що російська армія вже давно не друга у світі. У Росії залишається один козир у рукаві — ядерна зброя.

“Насамперед, тут відіграє роль можливість конвенційного збройного конфлікту, а саме якраз і перспективи ядерного втручання Росії. От саме цього вони бояться, а так, якби Росія не володіла ядерною зброєю, то НАТО мало б менше якихось заперечень щодо втручання у російсько-українську війну і допомоги Україні, а так ядерна зброя і непередбачувана поведінка Путіна їх в цьому плані стримує. В плані звичайних озброєнь Росія взагалі не конкурентоспроможна з НАТО, бо і ми їм ефективно протистоїмо, а війська НАТО на порядок краще оснащені і можуть завдати їм нищівного удару”, — зазначив експерт аналітичного центру ADASTRA Анатолій Черниш.

Проте ядерний шантаж Кремля також втрачає свою ефективність. Розвідка НАТО знає, в якому стані військово-промисловий комплекс Росії.

“Ракета просто буде не запущена, тому що у неї на старті відразу відмовлять усі основні елементи силової установки. Другий варіант — ракета може бути запущена, але вона відразу здетонує прямо в шахті, з якої запускається, або з тієї пускової установки, з якої запускається. Росія вустами різного роду голів, що говорять, типу Рогозіна погрожувала втопити Великобританію ракетою “Сармат”. Ну, окей, добре, загрожують. Що роблять аналітики НАТО? Підіймають архіви, підіймають матеріали, які у них є розвідки і не тільки. Що таке ракета “Сармат”. Це ракета, яка лише у 2022 році зробила свій перший повноцінний випробувальний пуск. Для того, щоб подібне озброєння стало в дію, необхідні роки регулярних безперервних пусків”, — зазначив Коваленко.

Експерти сходяться на думці, що за всіх військових невдач Росії агресивна політика Кремля за нинішньої влади не зміниться. Щоб уникнути ситуації, що склалася навколо України, Альянс має оперативніше реагувати на погрози.

Читайте також: Нові гарантії безпеки — не заміна НАТО, але це допоможе Україні увійти до Альянсу, — Фесенко (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Києві 13 вересня колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен надав президенту України Володимиру Зеленському рекомендації, які мають лягти в основу майбутнього договору про безпеку Української держави. Цей документ протягом двох місяців розробляла міжнародна експертна група під керівництвом глави Офісу президента Андрія Єрмака та Андерса Фог Расмуссена.

Прямий ефір