Реформа Радбезу ООН: можливі сценарії та терміни назвав дипломат (ВІДЕО)

ООН. Фото: e-cis.info

Питання про нову архітектуру міжнародної безпеки останні місяці стоїть дуже гостро. Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) не працює, блоковано роботу Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй. Про це сьогодні, 20 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав головний редактор Kyiv Post, британський журналіст та дипломат Богдан Нагайло.

За його словами, у країнах Заходу розуміють необхідність створення нового політичного об’єднання, з кожним місяцем стає зрозумілим, що такі рішення не можна більше відкладати.

“До кінця року, мені здається, після зустрічі у верхах де-факто в Генеральній Асамблеї [ООН], ми почуємо, що американці самі говорять про те, що треба реформувати Раду безпеки”, — говорить Нагайло.

Дипломат зазначає, що, можливо, Рада безпеки ООН буде розширена, а держави, які мають конфлікт інтересів у тих чи інших питаннях, тимчасово відсторонятимуться від голосування.

“Звичайно, вони не віддадуть право вето — американці, британці та французи. Але вони розширять членство, і, напевно, будуть випадки через Генеральну Асамблею, коли країни-члени Ради безпеки, які мають конфлікти інтересів під час голосування, коли йдеться про війну чи конфлікт, щоб не допускати їх до голосування, щоб тимчасово їх усунути. Подивимося”, — коментує Богдан Нагайло.

Він також вважає, що нинішній генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш не використовує всі важелі, що є у нього, зазначаючи, що раніше, особливо в 1960-1970-х роках, ООН була більш дієвою організацією. На думку Негайла, в ООН порушуватиметься й питання про роль генсека організації.

“Я працював з ним [Антоніу Гутеррішем] багато років. Він був моїм шефом, призначив мене в Анголу його представником у 2008-2012 роках. Знаєте, дуже велике розчарування в ньому теж, що він не використовує своїх добрих механізмів посередництва. Мені здається, що питання теж буде про роль генсека, наскільки генсек став просто клерком. Це вже не як Хаммаршельд [генеральний секретар ООН у 1953-1961 роках Даг Хаммаршельд] та особи, які були у 1960-1970-х роках. Не забувайте, що корейська війна, вона проводилася під егідою ООН, тому що тимчасово відійшли Китай і Росія і проголосували за їх відсутності, щоб миротворча місія була західною, і вони врятували фактично Південну Корею”, — зазначив дипломат.

За його словами, у 2014 році, після початку російської агресії проти України, ООН використала інструменти медіації.

“Пан Гі Мун [генсек ООН у 2007-2017 роках] поставив місію зі спостереження з прав людини в Україні. Місія була на Донбасі, до Криму її не пустили. Але ця місія не працювала як місія ОБСЄ, що на папері фактично існувала з дуже обмеженим мандатом. Але місія ООН з прав людини кожні кілька місяців звіт давала для Генеральної Асамблеї та Ради безпеки. І росіянам було дуже неприємно чути ці доповіді”, — нагадав Нагайло.

На його думку, новий лідер, “в традиції” колишнього британського прем’єра Бориса Джонсона, зможе об’єднати керівників країн Європи та переконати президента США Джо Байдена у необхідності створення нового політичного об’єднання.

“Чогось нового паралельно з НАТО. НАТО — військова частина. А треба щось політичне, бо ОБСЄ, звісно, ​​це вже мертва організація”, — резюмував Богдан Нагайло.

Читайте також: Стартував тиждень високого рівня 77-ї сесії ГА ООН — аналіз українського порядку денного (ВІДЕО)

Прямий ефір