Повернути викрадених Росією дітей без сприяння Міжнародного Комітету Червоного Хреста практично неможливо, — Рашевська

Катерина Рашевська. Фото: Facebook/caterine.rachevska

Без свідчень і компетенцій Міжнародного Червоного Хреста повернути українських дітей, примусово депортованих до Росії, буде практично неможливо. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

Вона звернула увагу на звіт моніторингової місії ООН в Україні, в якому йдеться про те, що російські загарбники не випускають людей з тимчасово окупованих територій, щоб ті не могли свідчити про злочини, які вчиняє Росія.

“У цьому звіті йдеться про жахи, які переживають люди на окупованих територіях, і про те, як складно покинути окуповану територію і виїхати на територію, підконтрольну Українській державі. А люди хочуть, вони намагаються. Моніторингова місія зафіксувала 25 випадків, коли колони людей, що намагалися виїхати, розстрілювалися. Люди помирали, деякі були дуже сильно травмовані. Зараз наші люди перебувають під дуже сильним впливом і фактично примусом Російської Федерації”, — зазначила Рашевська.

Усі території, які перебувають під російським контролем, — це території страху та несвободи, наголосила вона. Де виявляти українську ідентичність небезпечно — як для маленьких, так і для дорослих громадян.

За словами правозахисниці, під пильну увагу РФ в окупації потрапляють люди, які мають під опікою дітей.

“Вони зареєстровані Російською державою. Тобто опікунська рада їм погрожує, їх змушують брати російські документи, підтверджувати свої права на цих дітей. Якщо вони відмовляються, то погрожують відібрати дітей і вислати їх на територію Російської Федерації”, — розповіла Рашевська.

Вона наголосила, що всі ці маніпуляції та примуси українців — це порушення міжнародного права, прав людини та міжнародного гуманітарного права.

Також вона розповіла про роль Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) у процесі повернення депортованих українських дітей. 

“Неможливо буде повернути українських дітей, усіх 19 146 людей, без сприяння Міжнародного Червоного Хреста. Оскільки в попередніх випадках подібного міжнародного злочину МКЧХ фактично був основною ланкою, що стосується ідентифікації дітей, місця їхнього перебування на території держави-агресора. Він також допомагав у транспортуванні дітей, у подальшому їхньому переміщенні на територію держави громадянства”, — пояснила Рашевська.

Проте, каже правозахисниця, зараз ми цього не спостерігаємо. А Російський Червоний Хрест, який є частиною МКЧХ, єдине, що робить, це фактично підтримує “перевиховання” українських дітей.

“Я також хочу наголосити, що на офіційному сайті Російського Червоного Хреста ви можете побачити так зване “регіональне відділення” на території окупованого Кримського півострова. Тобто Російський Червоний Хрест чомусь на окупованій території України діє. Тому дуже складно говорити про незалежність регіональних організацій”, — зазначила гостя ефіру.

Але що стосується Міжнародного Комітету Червоного Хреста, то, звісно, його досвід і його знання, компетенція в галузі міжнародного гуманітарного права, дуже важливі, наголосила Рашевська.

“Важливо розуміти, що Міжнародний Комітет Червоного Хреста — це не те саме, що Російський Комітет Червоного Хреста. Головний офіс МКЧХ розташований у Женеві. Без цієї організації, її досвіду ми не впораємося”, — доповнила Рашевська.

Читайте також: Діти в окупації є жертвами тих самих злочинів РФ, що й депортовані — пояснення правозахисниці


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Раніше повідомлялося, що з тимчасово окупованої території Херсонської області 14 березня вдалося повернути трьох дітей.

Прямий ефір