Діти в окупації є жертвами тих самих злочинів РФ, що й депортовані — пояснення правозахисниці

Катерина Рашевська. Фото: Facebook/caterine.rachevska

Від російської політики “перевиховання” потерпають не лише депортовані з України діти, а й ті, що залишаються на тимчасово окупованих РФ українських територіях. Йдеться про більш ніж мільйон українців. Про це сьогодні, 12 березня, в ефірі FREEДОМ сказала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Вона зазначила, що політику “перевиховання”, а насправді русифікації, політичної індоктринації та мілітаризації щодо українських дітей, Москва провадить уже 10 років, починаючи з окупації Кримського півострова. На що міжнародна спільнота належним чином не реагувала.

“Це було дуже зручно: 10 років не помічати, що Російська Федерація викорінює ідентичність цих дітей, не дозволяє їм вчитися рідною мовою, говорити українською мовою, виявляти свою ідентичність — культурну, національну. Тому що це було заборонено і це було небезпечно. У нас є свідчення дітей, їхніх батьків, що за невідвідання російської окупаційної школи тебе можуть позбавити батьківських прав, твою дитину можуть забрати, твою дитину можуть депортувати”, — каже гостя ефіру.

Вона додала, що РФ на окупованих українських територіях використовує дітей як важіль тиску на батьків у багатьох сферах.

“Російська Федерація маніпулює, бо жодної доброї волі там немає. Там є лише примус та дуже суворі умови. Але в такий спосіб вона фактично у цих дітях викорінює будь-яку нелояльність. Я хочу наголосити, що через викорінення нелояльності у дітях, хоча, як ми бачимо, у неї не дуже виходить, Російська Федерація також намагається маніпулювати їхніми батьками. І це стосується багатьох галузей. Одна з таких сфер — це нав’язування російського громадянства”, — каже експерт регіонального центру прав людини.

З дітьми, які перебувають під її контролем, Росія може робити все, і про це, як наголосила правозахисниця, необхідно говорити з міжнародними партнерами України.

“Щодо дітей з окупованих територій, для них єдиним порятунком у широкому масштабі будете деокупація цих територій. Тому завжди потрібно в переговорах з нашими іноземними партнерами згадувати про цих дітей, тому що вони фактично є жертвами тих самих злочинів, що й депортовані, але про них чомусь завжди мовчать”, — зазначила Катерина Рашевська.

Читайте також: Насильницька депортація й русифікація: чому РФ боїться українських дітей (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте також: Депортація під виглядом “евакуації”: як міжнародна спільнота об’єднується задля повернення українських дітей із РФ

Прямий ефір