Поки порти заблоковані, вартість українського зерна у світі зростатиме – Горбачов

Україну як експортера зерна у найближчому майбутньому неможливо замінити. Насамперед це пов’язано з тим, що країна має великий потенціал для нарощування обсягів вирощування сільськогосподарської продукції. А саме це необхідно світу, де постійно зростає чисельність населення. Про це розповів президент організації “Українська зернова асоціація” Микола Горбачов.

Він зазначає, що Україна виробляла зерно і 100 років тому, і 300 років тому, виробляла і під час Другої світової війни.

“Але наша динаміка виробництва постійно збільшується. 20 років тому у нас були рекорди, коли ми вирощували по 40 млн т. У 2021 році ми зібрали 107 млн т зернових та олійних. І у нас є перспективи протягом наступних 5-6 років зібрати 150 млн. Це означає, що ми збільшимо свій експорт більш ніж у 2 рази.У нас буде експорт понад 100 млн т. Ми розташовані в географічно хорошому регіоні. Ми дуже легко доставляємо зерно до Європи, доставляємо зерно до Африки та доставляємо зерно до Азії. Ми дуже добре територіально та кліматично розташовані, тому замінити Україну протягом наступних 10-20 років буде неможливо. Можна перейти, звичайно, на те, щоб їсти якусь траву замість пшениці під час голоду, і напевно країни, які не в змозі будуть купити, вони так і будуть робити. Але замінити Україну в постачанні зерна так швидко неможливо”, — упевнений Горбачов.

Експерт наголошує, що створена Росією продовольча криза не вигідна жодній країні світу, навіть партнеру РФ Китаю, який минулого року через повінь зібрав лише 70% урожаю.

“Китай найбільш густонаселений регіон, найбільша країна по населенню. Вони були у нас найбільшим покупцем кукурудзи. Минулого року ми їм поставили лише кукурудзи понад 10 млн т. Це була третина від усього нашого експорту з України. І цього року ми планували також. У них дуже жорсткі фітосанітарні вимоги, і Україна їх змогла задовольнити. Ми вміємо контролювати якість зерна, яке ми вирощуємо та експортуєм. А якщо Китай спробує замінити Україну на когось, то доведеться пройти ще дуже складний фітосанітарний шлях підписання протоколів. Це досить важко. Тому попит, який є з боку Китаю, у тому числі спровокує підвищення ціни на зерно”, — коментує президент “Української зернової асоціації”.

Єдиним способом подолати кризу він вважає розблокування українських портів.

“Єдиний спосіб вирішити цю проблему це розблокувати українські порти. І такий міжнародний досвід є. Сомалійські пірати нападали на кораблі, але варто було британським і американським судам з’явитися і забезпечити конвойний прохід, на цьому все і закінчилося. Я впевнений, якщо британський і американський флот зайдуть і забезпечать коридор для виходу українських суден, то все буде добре, тому що тут проблема полягає в тому, що зерно приватне. Воно не державне. Навіть те, що лежить в українських портах, заблоковане, воно приватне. Це приватні компанії, здебільшого міжнародні. Вони повинні повірити у безпеку проходу, а також власники кораблів, куди буде завантажено це зерно, мають повірити у безпеку проходу. Для цього потрібні серйозні міжнародні гарантії. І я думаю, гарантії таких країн та військового флоту таких країн як США та Британії були б прийнятними”, — вважає Микола Горбачов.

Читайте також:

Єдиним варіантом швидкої доставки зерна на світовий ринок залишається деблокада портів України — експерт

Сомалі загрожує голодна смерть через посуху та блокування українських портів Росією

Експорт українського зерна — маршрути, ризики, гарантії

Гайдай назвав умову, за якої українські військові швидко повернуть Сєвєродонецьк під повний контроль

Прямий ефір