Спеціальний трибунал для Путіна та його спільників: можливість притягнення до відповідальності за агресивну війну обговорили експерти

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Україна разом із союзниками планує притягнути до відповідальності винних в агресії. Низка держав підтримують цю ініціативу. 

Спеціальний трибунал для російського керівництва можуть створити вже до кінця 2024 року. Про необхідність його створення також ідеться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) від 17 квітня 2024 року. 

Європа готується судити військово-політичне керівництво РФ

У Євросоюзі запрацювала нова система передачі судочинства. Тепер, якщо в Україні триває кримінальний процес, зокрема щодо злочину агресії, то його можна “перенести” і до спецтрибуналу.

“Наступний крок — це питання політичної волі. Зараз тільки початок року, а до кінця року це має стати можливим. Ми ведемо дискусії про цей трибунал із різними міжнародними акторами. І зараз розглядаються два основні варіанти: міжнародний трибунал на основі багатосторонньої угоди або спрощене рішення – на основі двосторонньої угоди між Україною та Радою Європи”, – сказав комісар Європейського Союзу з питань юстиції Дідьє Рейндерс у коментарі виданню Deutsche Welle.

Створення спеціального трибуналу підтримали Канада, США, Японія, Грузія, Нова Зеландія, Велика Британія і ціла низка країн Євросоюзу — загалом 44 держави, а також Європарламент і Парламентська асамблея Ради Європи. 2 квітня на конференції “Відновлення справедливості для України” в Гаазі представники цих країн та інституцій підписали політичну декларацію.

“Українці прагнуть справедливості. Ці жахливі злочини, вчинені Росією, не можуть залишитися безкарними. Тут немає місця недоторканності. Дуже важливо, щоб міжнародна спільнота працювала разом, щоб відповідальні особи опинилися за ґратами. Важливо продовжувати підтримувати розслідування”, — заявила міністр закордонних справ Нідерландів Ханке Брюїнс Слот.

Путін, уповноважена з прав дитини при президенті РФ і двоє командувачів російської армії вже мають статус підозрюваних у міжнародних злочинах. Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на їхній арешт. Примусову депортацію Росією українських дітей МКС кваліфікував як воєнний злочин, а обстріли енергетичної та цивільної інфраструктури України — і як воєнний злочин, і як злочин проти людяності.

“Міжнародний кримінальний суд уже видав перші чотири ордери на арешт, зокрема російського диктатора Путіна, і ми очікуємо, що їх буде більше. Українці вимагають справедливості зараз, а не у віддаленому майбутньому. Вони не хочуть чути, що правосуддя буде відновлено. Вони хочуть бачити війну не тільки на полі бою, а й у залах суду”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

В арсеналі Міжнародного кримінального суду є ще одна стаття, яку можуть інкримінувати Росії, — геноцид. Однак притягнути російську верхівку до відповідальності за факт агресії проти України МКС не може, оскільки Москва не ратифікувала Римський статут.

“Російська Федерація відкликала свій підпис, і, відповідно, ми не можемо її притягнути до відповідальності за агресію. Але щодо інших злочинів, скоєних на нашій території, зокрема й названих злочинів, проти людяності та геноцид, попри те, що вона відкликала свій підпис, ми все одно можемо розглядати. І кримінальний суд це розглядає. І тому є докази”, — сказав адвокат, експерт Регіонального центру прав людини Андрій Яковлєв.

Створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії через резолюцію Ради безпеки ООН малоймовірне. Адже Російська Федерація як постійний член Радбезу її заблокує. Інша справа — Генеральна асамблея ООН. Для позитивного рішення тут не потрібне одноголосне “за”. Необхідна підтримка більшості.

“Має бути така кількість країн, така переважна більшість країн має проголосувати, щоб Росія не могла створити щось альтернативне. Це унікальний шлях, тому що ще не створювалося подібних трибуналів. Але це не означає, що це неможливо. Ключ тут один: чим більша кількість країн приєднається до такого трибуналу, тим більшою буде його легітимність”, — пояснив Андрій Яковлєв.

У липні 2023 року в Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України. Команда прокурорів із різних країн аналізує докази, передані в базу даних. Її створили спеціально для цього при Євроюсті. Слідчі готують справу, яку в майбутньому і передадуть до спецтрибуналу. Розмістити інституцію на своїй території планують Нідерланди.

17 квітня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію “Смерть Олексія Навального і необхідність протистояти тоталітарному режиму Володимира Путіна і його війні проти демократії”. “За” — 87 голосів. 

У ПАРЄ ще раз підтвердили, що за Путіна Російська Федерація перетворилася на фактичну диктатуру, і закликали, зокрема, створити спецтрибунал для розслідування злочину агресії проти України. 

Думки експертів

Яким може бути спеціальний трибунал для керівництва Росії? На якому міжнародному майданчику в майбутньому можуть судити винних у злочині агресії проти України? Як працюють міжнародні суди та чи варто українцям розраховувати на відшкодування збитків? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Юрій Білоус, адвокат, який займається збором доказів воєнних злочинів Росії проти України;
  • Олександр Павличенко, виконавчий директор “Української Гельсінської спілки з прав людини”;
  • Тетяна Печончик, голова правління “Центру прав людини”.

ЮРІЙ БІЛОУС: Путіна потрібно покарати за розв’язану війну проти України 

— З моменту закінчення Другої світової війни нікого ще не судили за злочини агресії, таких судових процесів не було на міжнародному рівні. Жоден лідер держави не поніс відповідальності за початок війни проти іншої держави. Сьогодні ідею України про створення спеціального трибуналу підтримують понад 40 держав — це робоча група. 

Спеціальний міжнародний трибунал може “зламати” імунітет президента, міністра закордонних справ і прем’єр-міністра Російської Федерації. Усередині РФ ми цього зробити не можемо, тому потрібен спеціальний трибунал. Наразі у світі немає такого суду, де можна судити Путіна за початок війни проти України у 2014 році або за початок великої агресивної війни 24 лютого 2022 року. 

Звісно, українцям хотілося б бачити фізіономію Путіна на лаві підсудних. Але реалії у світі трохи інші. Хоча ми вже зробили великі кроки вперед у цьому питанні. 

У Гаазі на початку квітня обговорювали також відшкодування Росією збитків Україні та українцям, які постраждали від війни. Йдеться як про матеріальні збитки, так і про моральні. У Гаазі також обговорювали розслідування воєнних злочинів, починаючи від президента Путіна, закінчуючи рядовими окупантами. 

Злочин агресії називають матір’ю всіх злочинів, тому що він відкриває ворота для того, щоб у цьому разі відбувалися ракетні обстріли, окупація, тортури та депортація українців. 

Щодо трибуналу є питання про те, яким він має бути. Але існує одностайна думка про те, що це агресивне вторгнення і порушення Статуту ООН. Щодо того, яким буде трибунал, у нас розходяться позиції. Велика Британія і США вважають, що він має бути не спеціальним міжнародним, а базуватися на українській системі із залученням міжнародних елементів. 

Обговорюється питання — яким має бути покарання на злочин агресії. У будь-якому разі, війна, яку розв’язав Путін, не повинна залишитися безкарною. 

ОЛЕКСАНДР ПАВЛИЧЕНКО: Щоб трибунал був ефективним, потрібно, щоб РФ програла війну

— Для того, щоб рішення майбутнього трибуналу щодо агресії були ефективними, потрібна безкомпромісна поразка Росії. Росія повинна програти. Трибунал фактично буде інструментом притягнення до відповідальності вже за результатами завершення війни. А ми зараз перебуваємо в найгарячішій фазі цієї війни. 

Розглядалася можливість створення окремої палати або органу при Міжнародному кримінальному суді, який став би майданчиком для розслідування питань злочинів, пов’язаних з агресією. Але на сьогодні такий сценарій виключений, тому що для Міжнародного кримінального суду встановлені певні рамки. 

Зараз ми маємо говорити про те, як в юридичних нормах, які існують, можна виробити новий інструмент притягнення до відповідальності тих, хто вчиняє злочини агресії до закінчення гарячої фази війни. Процес має бути юридично чистим, щоб ті, хто потрапить у процедуру, проходив її, очно і з реальним відбуттям покарання, якщо це стосуватиметься термінів позбавлення волі.  

44 держави висловилися про те, що вони згодні створити спеціальний трибунал — це дипломатична воля і результат досягнутого консенсусу. Яким буде цей трибунал, як він працюватиме і якою буде його юрисдикція — питання юридичні. 

Була ідея перенести розв’язання цього питання на майданчик Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй. Але, як ми розуміємо, якщо поставити це питання на голосування і буде підтримка не 144 держав, а 44, то це буде програш. Тому питання було перенесено на європейський континент. Йдеться про те, що це може бути угода між Радою Європи та Україною. 

У Раді Європи зараз 46 держав європейського континенту. Це вся Європа, за винятком РФ і Білорусі. Питання легітимності мандата цього трибуналу з питань агресії залежатиме від того, наскільки сильною буде підтверджена участь усіх сторін.

Спеціальний трибунал стосується виключно війни Росії проти України. На цьому наголошувала українська сторона, щоб не виникало запитань про те, що цей трибунал може працювати щодо інших держав і конфліктів, які відбуваються у світі. 

ТЕТЯНА ПЕЧОНЧИК: Зареєстровано 125 тис. фактів воєнних злочинів 

— Ідею створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Російської Федерації проти України підтримують уже 44 країни. Важливо зазначити, що це не єдиний міжнародний суд, який може притягати до відповідальності вище керівництво РФ, включно з Володимиром Путіним. Є ще Міжнародний суд ООН, який розташований у Гаазі. Він уже видав ордери на арешт Володимира Путіна, і російського омбудсмена з прав дітей. Минулого місяця МКС видав ордер на арешт двох російських високопоставлених військовослужбовців. 

Чому важливо говорити про створення нового трибуналу щодо злочину агресії? Тому що агресія не підпадає зараз під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, який може карати російських посадовців за злочини проти людяності, воєнні злочини та геноцид. 

Відшкодування збитків — це досить складне завдання. Важливо, щоб також було відшкодовано збитки потерпілим людям, які отримали інвалідність або втратили життя внаслідок російської агресії. Зараз на наших очах будується система різних механізмів, які потім, я сподіваюся, будуть взаємодіяти один з одним.  

Треба розуміти, що різні злочини розглядають різні міжнародні суди. Наприклад, Європейський суд з прав людини розглядав справи до 16 вересня 2022 року — після цього Російська Федерація вийшла з Ради Європи. За всіма фактами, які сталися до 16 вересня 2022 року, можна звертатися до Страсбурга в Європейський суд з прав людини. Інші воєнні злочини розглядає Міжнародний кримінальний суд у Гаазі. 

Наразі ми маємо щонайменше 125 тис. фактів зареєстрованих воєнних злочинів РФ. Міжнародний суд розгляне лише дуже невелику кількість справ. Багато справ розглядається в національних судах. Відбувається формування реєстрів збитків як на національному рівні, так і на міжнародному. 

Якщо буде створено спеціальний трибунал за злочином агресії Росії проти України, то притягуватимуть до відповідальності вищих посадових осіб РФ і членів російської ради безпеки, яка дала добро на повномасштабне вторгнення в Україну. Може бути знято дипломатичний імунітет з президента, прем’єр-міністра і глави МЗС РФ. 

Для нас дуже важливо, щоб під час формування всіх механізмів інтереси потерпілих було максимально взято до уваги, а нашим громадянам було надано якомога повнішу інформацію щодо шкоди, яку їм було завдано. 

Читайте також: ПАРЄ визнала нелегітимність Путіна як президента РФ — деталі резолюції

Прямий ефір