“Після 6 місяців війни Україна найбільше наблизилася до ЄС”: підсумки європейського туру Шмигаля

Перед підписанням угод. Фото: kmu.gov.ua

Україна підписала п’ять угод із Європейським Союзом. Вони стосуються євроінтеграції української економіки та фінансової підтримки України. Це — один із підсумків засідання ради асоціації Україна – ЄС, в якому взяв участь прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Глава уряду також зустрівся з низкою європейських політиків, повідомляє FREEДОМ.

Європейський тур глави уряду України Дениса Шмигаля розпочався з візиту до Берліна. Там він зустрівся з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром та канцлером Олафом Шольцем. Одна з головних тем перемовин — фінансова та військова підтримка України. На думку Шмигаля, нинішній етап війни вимагає великого постачання Києву наступального озброєння.

“Ми маємо спільне бачення необхідності нарощування постачань артилерійських систем та систем протиповітряної оборони. Насамперед збільшувати ті види важкого озброєння, які вже були поставлені або будуть найближчим часом поставлені: РСЗВ MARS-2, САУ Panzerhaubitze 2000, ППО IRIS-T та зенітні установки “Гепард”. Водночас говорили і про можливі постачання нової номенклатури, зокрема, німецьких танків”, — йдеться у заяві прем’єр-міністра України на офіційному урядовому порталі.

Наступного дня, у Брюсселі, глава українського уряду провів низку зустрічей із європейськими топпосадовцями. У центрі обговорення — подолання енергетичної кризи, спровокованої Москвою. Так, на зустрічі з віцепрезидентом Європейської комісії Марошем Шефчовичем, Шмигаль запропонував прискорити інтеграцію Києва до енергомережі ЄС. На думку прем’єр-міністра, за рахунок найбільших газових сховищ на континенті Україна могла б стати свого роду європейським газовим сейфом. Також він запропонував збільшити обсяги експорту української електроенергії до ЄС.

“Експорт електроенергії з України до європейських країн може замінити значні обсяги імпорту газу з Росії. Наразі торговельна потужність становить 300 МВт, тоді як потенціал нашого експорту — до 2000 МВт. Розраховуємо на збільшення обсягів постачання електроенергії і будемо вдячні за підтримку Єврокомісії”, — сказав Шмигаль.

Ще однією важливою темою візиту стала гуманітарна криза, спровокована російським вторгненням. Під час зустрічі з європейськими депутатами, глави фракцій та особисто президентка Європарламенту заявили, що Україна та українці постійно перебувають у фокусі уваги. Прем’єр-міністр висловив сподівання, що Європарламент сприятиме прискоренню перемовного процесу щодо вступу України до ЄС.

“Путін хотів окупувати, зруйнувати Україну та колонізувати Україну. Натомість він рухає Україну ближче до Європейського Союзу. Також він посилює нашу рішучість допомогти відбудувати Україну, прекрасну, демократичну, незалежну Україну — як невід’ємну частину європейської родини. Путін мав наміри протилежні, але ніколи не міг уявити, що отримає такий результат після 6 місяців війни, коли Україна найбільш наблизилася до ЄС”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

Брюссель заявив про підтримку ідеї створення спеціального трибуналу над російськими воєнними злочинцями.

“Запевняю вас, Європарламент не закриватиме очі на всі ці жахи, спрямовані проти вашої країни та народу. Ми підтримуватимемо наших українських друзів, і будь-що досягнемо притягнення до відповідальності всіх злочинців. Ми підтримуємо створення спеціального військового трибуналу для Путіна, Лукашенка, російських військових та політичних лідерів, командирів та солдатів. Кожен, хто причетний до цієї жахливої агресії”, — запевнила президентка Європейського парламенту Роберта Метсола.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України майже 9 мільйонів українців були змушені виїхати до країн Євросоюзу. Дві третини залишаються там і сьогодні. Для українських біженців створено низку програм допомоги як на локальному, так і загальноєвропейському рівні. Наприклад, Єврокомісія розробила спеціальні універсальні рекомендації для вчителів. Вони допоможуть створити комфортні умови для освіти українських дітей.

Читайте також: Україна зробить усе можливе, щоб 2023 року перейти до перемовин щодо вступу до Євросоюзу, — Шмигаль

Нагадаємо, Україна та ЄС 5 вересня підписали одразу п’ять угод, які наближають Україну до вступу до Євросоюзу та сприяють стійкості у війні проти російського агресора.

Читайте також: 5 млрд євро для України — на що піде фіндопомога ЄС та думка найбільшого донора (ВІДЕО)

Прямий ефір