Нарощування постачання у 6 разів: Казахстан готовий замістити російську нафту в Європі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: kapital.kz

Казахстан готовий збільшити постачання своєї нафти до Європи, замінивши російську. За словами президента Токаєва, Астана готова наростити прокачування нафти до Німеччини до 1,2 млн тонн на рік, повідомляє FREEДОМ.

Збільшити постачання нафти у понад 6 разів запропонував президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на саміті “Центральна Азія — Європейський Союз” у Киргизстані. За його словами, це дозволить замінити російську нафту на європейських ринках, насамперед — у Німеччині.

“Казахстан почав здійснювати постачання нафти Німеччині через трубопровід “Дружба”. З початку поточного року вже реалізовано постачання обсягом 90 тис. тонн. Є потенціал доведення цього показника до 1,2 млн тонн на рік із можливістю його збільшення в майбутньому”, — заявив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на саміті.

На транспортування до Німеччини 1,2 млн тонн нафти казахстанська компанія “КазТрансОйл” має квоту на 2023 рік від російської “Транснафти”. Плани прокачування наступного року обговорять наприкінці третього — початку четвертого кварталів. Казахстан загалом наростив постачання нафти до Євросоюзу.

“Крім Німеччини, казахстанську нафту активно закуповує Італія, якій до війни в Україні постачав “Лукойл”: постачання казахстанської нафти до Італії зросли в першому кварталі до 38% від загального обсягу експорту, минулого року частка була 28%”, — йдеться у публікації “Радіо Свобода”.

Казахстан не хоче повністю залежати від російської “Транснафти”. Тому особливу увагу приділяє диверсифікації маршрутів постачання. 80% казахстанської нафти до Європи йде через Каспійський трубопровідний консорціум. Але є й інші шляхи транспортування.

“Приміром, з початку поточного року розпочато прокачування казахстанської нафти маршрутом Актау — Баку — Тбілісі — Джейхан обсягом 1,5 млн тонн на рік. У середньостроковій перспективі ми плануємо розширити експорт нафти за напрямком Актау — Батумі, а також збільшити обсяги прокачування через трубопроводи Транскаспійського маршруту”, — наголосив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв на саміті “Центральна Азія — Європейський Союз”.

Збільшення експорту енергоресурсів — це стратегічне завдання не лише для Казахстану, але й для Центральної Азії загалом. Європейські санкції проти Росії відкрили для країн регіону ринки Євросоюзу, на яких раніше домінували російська сировину та товари. Лише для Казахстану ЄС — це майже половина всього торгового обороту.

За заявами Токаєва, Астана готова збільшити експорт до країн Євросоюзу за 175 несировинними товарними позиціями — майже на 2,5 млрд дол. Йдеться насамперед про такі галузі як машинобудування, виробництво заліза і сталі, харчова промисловість. Євросоюз же бачить у країнах Центральної Азії перспективних партнерів. Про це говорить і те, що за останній рік європейські інвестиції в Казахстан, наприклад, збільшилися майже на чверть і становили 12,5 млрд дол.

“Європейський Союз підписав угоду про стратегічне партнерство з Казахстаном, спрямовану на прискорення зеленої та цифрової трансформації економіки обох сторін. Вона спрямована на забезпечення надійного та стійкого постачання сировини, а також на розвиток ланцюжків створення вартості відновлюваного водню та акумуляторів”, — йдеться у повідомленні Європейської комісії.

Проте Астана продовжує підтримувати зв’язки з Росією. За даними німецького видання Der Spiegel, через Казахстан до РФ потрапляють дрони та електроніка, які Москва використовує у війні проти України. За даними розслідувачів, лише за минулий рік через територію Казахстану Росія отримала дронів на понад 45 млн дол.

Читайте також: Казахстан виходить з-під політичного впливу Москви — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, країни Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) зміцнюють співпрацю з Китаєм в обхід Росії. Так, Китай, Узбекистан та Киргизстан презентували будівництво прямого залізничного сполучення. Відповідну угоду країни уклали на саміті у китайському Сіані. Таким чином, у цих країн може з’явитися коротший шлях до Європи, що обходить Росію, яка потрапила під міжнародні санкції.

Читайте також: “Деколонізація” в Казахстані: як розв’язана РФ війна проти України прискорила процеси (ВІДЕО)

Прямий ефір