Союз Росії та Білорусі становить серйозну проблему для інших держав Євразійського економічного союзу. Про це президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив під час економічного форуму в Москві в присутності двох диктаторів — Володимира Путіна й Олександра Лукашенка, повідомляє FREEДОМ.
“Я перепрошую, і навіть ядерна зброя одна на двох зараз. Тому і є інший рівень інтеграції, представлений Казахстаном, Киргизстаном, Вірменією. І з цією реальністю нам потрібно рахуватися. Як ми будемо працювати в цих умовах? Це питання концептуальне”, — сказав Токаєв.
Низка експертів стверджує, що слова президента Казахстану стали сигналом про можливий намір вийти з-під політичного впливу Москви.
“Як мінімум, це натяк на те, що країни, які є членами ЄАЕС, можуть залишити за собою можливості, по-перше, приєднуватися до санкцій проти Росії. І другий момент, я думаю, що під питання може бути поставлено майбутнє і ОДКБ, і ЄАЕС. Це якраз, знаєте, такий перший дзвіночок кризи ось цих двох організацій. Зараз питання полягає в тому, що країни Центральної Азії, наприклад, очевидно, від імені яких виступав президент Казахстану, вони знайшли собі нового партнера, який готовий вкладати в їхню економіку”, — сказав виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
Примітно, заява Акаєва надійшла після саміту в Пекіні за участю лідерів центральноазіатських держав — Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану. За підсумками зустрічі глава КНР Сі Цзіньпін представив широкий план розвитку для співпраці з союзниками в регіоні. Це перші переговори за участю одразу п’яти глав держав Центральної Азії з китайським лідером з моменту встановлення дипломатичних відносин після розпаду Радянського Союзу.
“Наш саміт створив нову платформу та відкрив перспективи для співпраці між Китаєм і Центральною Азією. По-перше, нам потрібно зміцнювати інституційне будівництво. Ми створили механізми зустрічей для всебічного взаємовигідного співробітництва між нашими країнами з різних питань: економічних, торговельних і митних, промисловості та інвестицій, сільського господарства, транспорту, освіти”, — сказав Сі Цзіньпін.
За словами експертів, таким чином, Китай взяв на себе нову керівну роль у регіоні, який традиційно був сферою впливу Росії. А ось американські ЗМІ припускають, що Пекін має намір заручитися підтримкою азіатських країн у прагненні вплинути на Росію.
“Крім того, що тут є економічне підґрунтя, згадаймо, наприклад, візит Сі Цзіньпіна в Казахстан, де було чітко сказано про те, що Китай бере на себе відповідальність за безпеку Казахстану. Фактично це був такий тонкий натяк у бік півночі про те, що не варто точити зуби на територію Казахстану”, — вважає Леонов.
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну країни Центральної Азії побоюються повторення сценарію на своїх територіях, тому намагаються не тільки знайти можливості для нових економічних союзів, а й союзника, який забезпечить їхню безпеку, підкреслюють експерти.
Читайте також: “Деколонізація” в Казахстані: як розв’язана РФ війна проти України прискорила процеси (ВІДЕО)
Нагадаємо, країни Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) зміцнюють співпрацю з Китаєм в обхід Росії. Так, Китай, Узбекистан і Киргизстан презентували будівництво прямого залізничного сполучення. Відповідну угоду країни уклали на саміті в китайському Сіані. Таким чином, у цих країн може з’явитися коротший шлях до Європи, що обходить Росію, яка потрапила під міжнародні санкції.