“Мирний план” для України від Африки: що стоїть за ініціативою і як її сприйняв Київ (ВІДЕО)

Сиріл Рамафоса. Фото: "Риа Новости"

Делегація лідерів країн Африки відвідає Київ, аби представити Україні свою “мирну ініціативу”. Президент України готовий прийняти гостей, вислухати їхні пропозиції, розповісти про українську формулу миру і запросити приєднатися до неї, повідомили в Офісі президента. Раніше лідер ПАР Сиріл Рамафоса провів перемовини телефоном з українським лідером Володимиром Зеленським, а пізніше заявив, що готовий запропонувати свій “мирний план”, інформує FREEДОМ.

Зазначимо, що свої плани мирного врегулювання раніше запропонували Києву Китай, Бразилія, а тепер — Південно-Африканська Республіка (ПАР). Усі ці країни — члени БРІКС, об’єднання п’яти держав, до якого входять також Індія та Росія. 

В ініціативах Китаю і Бразилії, кажуть аналітики, явно простежуються інтереси Росії. У пропозиціях Пекіна війна жодного разу не названа війною і жодним словом не згадується про відповідальність Росії за воєнні злочини. 

Президент Бразилії Лула да Сілва незадовго до пропозиції свого “мирного плану” заявив, що Крим “треба б віддати Росії”. На тлі заяв президента ПАР про необхідність миру в Європі, топ-посадовці держави вирушили до Москви обговорювати співпрацю у галузі оборони.

“ПАР намагається показати себе як нейтрального партнера, як країну, яка намагається відігравати роль на міжнародній арені. І водночас вона продовжує нарощувати зв’язки з Росією. Ми знаємо, цей скандал був днями через те, що судно могло з ПАР перевезти зброю в Росію. Зараз до Москви поїхала делегація в оборонній сфері. Тобто ПАР має досить тісні стосунки з Росією, і навряд чи вона від них найближчим часом відмовиться”, — каже експертка-фінансистка фонду Global Ukraine Марта Олійник-Демочко. 

У Москві заявили, що будуть раді ознайомиться з пропозиціями, а президент Рамафоса висловив сподівання, що ця ініціатива стане складовою частиною майбутньої угоди між Росією та Україною. 

Експерти запевняють: усі наявні наразі пропозиції третіх країн не враховують пріоритетів України і не містять конкретного плану дій щодо досягнення справедливого миру. Такого, як в українській формулі.  

“Загалом це плани двох різних типів. Мирна формула України, яку зараз намагаються просунути на майданчику тієї ж G7, — це ідея стосовно того, що буде після перемоги України у війні. А ось плани Бразилії, ПАР, Китаю — це все таки спроба заморозити ситуацію”, — зазначає голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко. 

Західні країни підтримують ініціативу Києва. Україна на полі бою довела свою суб’єктність і відстояла право вирішувати, коли і на яких умовах укладати мир. 

“Ми підтримаємо будь-яку мирну пропозицію третьої сторони, якщо її вважатимуть такою, що заслуговує на довіру, є здійсненною і стійкою. А для того, щоб ці три речі мали місце, це має бути підтримано президентом Зеленським та українським народом. Нічого про Україну без України. Я говорила це мільйон разів, і ми продовжимо це говорити”, — заявила під час брифінгу прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.

Для Києва приїзд делегації лідерів країн Африки, насамперед, можливість донести свою позицію не тільки до політичних еліт держав регіону, а й до громадян. Крім того, це значно підвищує вплив України на міжнародній арені.

“Їхній приїзд висвітлюватиметься і в медіа самих африканських країн: як країн-учасниць, так і сусідів. Це шанс для України донести і показати ту правду, яка є насправді — те, що робить Росія. Достукатися не тільки до чиновників цих країн, а й до простих громадян, щоб вони теж чинили тиск, щоб вони, можливо, виходили десь на мітинги. У ПАР є українська громада, яка виходить на протести. До неї долучаються дуже часто організації самої ПАР, мешканці столиці”, — зазначила Марта Олійник-Демочко. 

Для ПАР мирна ініціатива, як стверджують експерти, це спроба покращити свою репутацію, адже за останні місяці країна ще більше закріпила за собою статус латентно проросійської. Однак наразі альтернативи українській формулі миру просто немає. Адже тільки вона відображає інтереси українців і захищає цінності цивілізованого світу.

Читайте також: Китай і Бразилія як “миротворці”: ініціативи країн щодо припинення війни РФ проти України обговорюємо з експертом

Нагадаємо, влада Південно-Африканської Республіки дипломатичними каналами передала до Москви прохання, щоби президент РФ Володимир Путін у ПАР фізично не приїжджав на майбутній саміт БРІКС, який має відбутися влітку.

Прямий ефір