“Китай дуже важливий”: чому Україна та Захід зацікавлені в участі КНР у Глобальному саміті миру (ВІДЕО)

Прапор Китаю. Фото: meixingnan.com

Енергетична та ядерна безпека, вільне судноплавство та гуманітарний трек, тобто обмін “всіх на всіх” і повернення незаконно депортованих до Росії українських дітей. Президент України Володимир Зеленський назвав три основні теми, які Україна планує порушити на Глобальному саміті миру в Швейцарії. Список учасників саміту поки невідомий. Київ і союзники неодноразово заявляли, що зацікавлені в участі китайської делегації, повідомляє FREEДОМ.

Перший візит до Європи з часів пандемії коронавірусу потрібен Сі Цзіньпіну, щоб спробувати дистанціювати Європу від США, припускають аналітики. Своє турне китайський лідер почав із Франції. Пекін сподівається на співпрацю з Парижем для подальшого зміцнення політичної довіри, заявили в китайському Міністерстві закордонних справ (МЗС). Країни зацікавлені у зміцненні економічного співробітництва. А президент Франції Еммануель Макрон розраховує ще й на політичні впливи Пекіна.

“Президент Еммануель Макрон прагне поглибити свої особисті зв’язки з Сі під час дводенного візиту до Франції, закликаючи китайського лідера вимагати від Володимира Путіна припинити війну Росії проти України. Макрон також прагне залучити китайські інвестиції у французький сектор акумуляторів для електромобілів”, — йдеться в публікації агентства Bloomberg з посиланням на анонімні джерела.

Після Франції Сі Цзіньпін вирушить до Сербії та Угорщини. А через кілька днів після повернення Сі до Китаю його відвідає Путін. Експерти вважають, що в Пекіні Путін може порушити питання про збільшення обсягів торгівлі між країнами. Ще одна ймовірна тема обговорення — Глобальний саміт миру, який відбудеться у Швейцарії в середині червня. Росію там не чекають, на відміну від Китаю.

“Що стосується Китаю, ми все робимо для того, щоб Китай був. Китай дуже важливий, і постійно ведуться на різних рівнях за участю наших партнерів консультації. Ми зробимо все для того, щоб Китай був присутній”, — пояснив керівник Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак.

За даними української розвідки, Кремль прагне зірвати саміт миру в Швейцарії.

“Насправді російська пропаганда через різні дипломатичні канали за допомогою неправдивої інформації намагається послабити саміт, щоб не допустити певних лідерів або представників. Ми хотіли би бачити там якомога більше країн”, — зазначила голова постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Марія Мезенцева.

У березні 2024 року посол Китайської Народної Республіки (КНР) у Швейцарії повідомив, що в Пекіні ще думають над участю в Глобальному саміті миру. У квітні, після візиту до Китаю, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що КНР готова взяти участь. Водночас у Вашингтоні поки що не впевнені, що Пекін підтримає українську формулу миру.

“Якщо Китай є країною, яка бажає допомогти працювати над справедливим миром і готова повністю поважати цілі та завдання президента Зеленського і його прерогативи, тоді ми підтримаємо це. Водночас було б неправильно, якби я сказав, що ми справді бачимо, як Китай рухається в цьому напрямку — ми такого не бачимо”, — заявив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Проведення Глобального саміту — кульмінація роботи над українською формулою миру. Це покроковий план із 10 пунктів, спрямований на досягнення безпеки. Не тільки в контексті припинення бойових дій. Йдеться, зокрема, про радіаційну, продовольчу та економічну безпеку. На саміті у Швейцарії в українську формулу миру внесуть уточнення і конкретні формулювання, які мають перетворити її на глобальну формулу. Після документ направлять до Кремля. Інакше кажучи, саміт миру, на який запрошено понад 160 держав, має запустити процес реалізації формули миру на практиці.

Читайте також: Забезпечити консолідований тиск на РФ якомога більшої кількості країн: ключові цілі Глобального саміту миру назвав Подоляк

Прямий ефір