Коментар ДП “МПІУ” щодо публікації сайту NGL media про діджитал-платформу The Gaze

30 вересня 2023 року на сайті NGL media було опубліковано статтю Катерини Родак та Єлизавети Чип про англомовну діджитал-платформу The Gaze. На жаль, вона містить низку неточностей щодо діяльності державного підприємства “Мультимедійна платформа іномовлення України” (“МПІУ”), які завдають підприємству репутаційних збитків і вводять в оману громадськість, зокрема формують неправдиве розуміння структури, задач і механізмів роботи інституту українського державного іномовлення.

Ми жодним чином не заперечуємо право розслідувачок давати власні оцінки ефективності тих чи інших медіа, але звертаємось до редакції NGL media, а також до тих медіа, які републікували даний матеріал, з проханням уточнити та/або спростувати кілька відверто помилкових тверджень та припущень, які містяться в публікації та не відповідають дійсності:

1. Щодо фінансування The Gaze, у статті міститься кілька неправдивих тверджень та хибних припущень. Зокрема авторки зазначають:

  • “NGL.media з’ясували, що лише за чотири місяці на The Gaze витратили понад 60 млн грн і далі, судячи з усього, ці витрати лише зростатимуть”.
  • “Зараз діяльність цього сайту, окрім уже витрачених понад 60 млн грн, коштує платникам податків близько 12 млн грн щомісяця”.

Звертаємо увагу колег на те, що ці твердження жодним чином не відповідають дійсності і можуть сформувати у громадськості хибне розуміння щодо механізмів фінансування та вартості проєкту The Gaze.

Така неточність авторок публікації викликає тим більше здивування, що у відповіді на запит NGL media ДП “МПІУ” надало вичерпну інформацію щодо сум договорів за цим проєктом, укладених у 2022 та 2023 роках, та сум вже здійснених за ними оплат, зокрема у відповіді було сказано:

“Станом на 15.09.2023, сума договорів щодо проєкту The Gaze, укладених у 2022-2023 рр., становить 60 058 300,60 грн, з них за 2022 рік — 10 040 000 грн, за 2023 рік — 50 018 300,60 грн. Виплачено 41 684 080,60 грн, з них у 2022 році — 10 040 000 грн. Інформація про всі договори та стан оплат за ними доступна в електронній системі публічних закупівель Prozorro та на платформі з громадського контролю державних закупівель DOZORRO”.

Відповідно, наголошуємо ще раз, 60 058 300,60 грн — сума за 2022 та 2023 роки, яка включає як створення, технічне забезпечення та адміністрування платформи The Gaze, так і створення контенту для неї. Виплачено з неї за 10 місяців 41 684 080,60 грн, тобто ні про які 12 млн грн щомісяця не йдеться. 

2. У публікації подано неповну й неактуальну інформацію щодо телеканалу “Дім, зокрема щодо його актуальної назви та мови трансляції. Звертаємо увагу, що з вересня 2022 року “Дім” — це повністю українськомовний телеканал, орієнтований на українських біженців за кордоном та внутрішньо переміщених осіб.

3. Щодо позиціювання The Gaze, у статті від імені її авторів стверджується, що “гендиректорка ДП “МПІУ” Юлія Островська запевняє, що The Gaze — унікальна пропозиція […] Проте Островська лукавить, адже The Gaze — далеко не єдине українське медіа, розраховане на західну аудиторію”. 

Звертаємо увагу, що ДП “МПІУ” та його посадові особи жодного разу не заявляли, що The Gaze — єдине українське медіа, розраховане на західну аудиторію, завжди йшлося про те, що це українське медіа, розраховане на західну аудиторію, яке подає Україну в контексті Нової Європи, і в цьому його унікальність. Тим більш дивно, що авторки публікації подають саме таку цитату Юлії Островської, але чомусь роблять з неї протилежний висновок.

4. Щодо YouTube-каналу UATV English, у статті стверджується, що “зараз цей канал перекладає для англомовної аудиторії ключові заяви та звернення президента та інших представників України”.

Звертаємо увагу, що окрім ключових офіційних заяв і звернень президента України та інших представників держави в перекладі англійською мовою, на YouTube-каналі UATV English представлені проєкти власного виробництва ДП “МПІУ”:

  • щоденні оперативні новини про війну Росії проти України та інші найбільш резонансні події українського порядку денного;
  • прямі трансляції зі студії в Києві From the Heart of Europe;
  • ексклюзивні спецрепортажі кореспондентів українського іномовлення з гарячих точок війни;
  • добірки ексклюзивних інтерв’ю, зокрема спеціальні епізоди авторського проєкту Ксенії Смірнової On the Edge;
  • інформаційно-аналітичний тижневик Weekly Wrap-up з Генрі Кіном;
  • проєкт Weapons of War з Романом Романовським акцентує увагу на тому, яка зброя вже допомагає українцям захищатися і яка потрібна для перемоги;
  • програма запитань та відповідей Q&A і її ведучий Генрі Кін надають відповідь на одне з найбільш поширених глядацьких запитань тижня, наприклад, у випуску за 18 серпня це було обговорення можливості отримання народами Росії незалежності.

Значну увагу глядачів UATV English привертають також спеціальні репортажі, присвячені протидії російській пропаганді, та проєкти про деколонізацію народів РФ, зокрема англомовна версія програми “Народ” (The Nation).

5. Щодо вартості текстових матеріалів для The Gaze, ми жодним чином не заперечуємо твердження колег, які ймовірно ґрунтуються на їхньому особистому досвіді фрілансу або на знаннях щодо рівня оплати праці в медіа, в яких вони працюють. Але хочемо ще раз звернути увагу, що у структуру вартості текстових матеріалів для The Gaze входить вартість не лише тексту, але й усього виробничого процесу наповнення сайту, про що ДП “МПІУ” повідомляло у відповіді на запит NGL media.

Наводимо нашу відповідь NGL media повністю:

“У структуру вартості текстових матеріалів для The Gaze входить вартість роботи автора, редактора, коректора, перекладача та адміністратора контенту, тобто фактично — увесь виробничий процес: моніторинг, формування та затвердження тем, написання текстів, редагування, коректура, оформлення, переклад на англійську/українську мови та адміністрування розміщення контенту”.

Шановні колеги, сподіваємось, що хибна інформація щодо ДП “МПІУ” в публікації NGL media — це лише прикре непорозуміння, яке стало наслідком недостатньої поінформованості її авторів, і редакція спростує її.

Пресслужба ДП “МПІУ”

Прямий ефір