“Гвардія наступу” — два місяці на підготовку: як проходить набір у штурмові бригади МВС, розповіли експерти

Ілюстративне фото: pokrovsk-police.dn.ua

Міністерство внутрішніх справ (МВС) продовжує набір військовослужбовців до штурмових загонів “Гвардія наступу” (“Гвардія наступу”). Ці підрозділи складатимуться виключно з добровольців.

В основу цих загонів увійдуть чинні поліцейські, прикордонники, бійці Національної гвардії. Для всіх штурмовиків “Гвардії наступу” збережуться пільги, передбачені для військовослужбовців і співробітників правоохоронних органів.

Як повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, кістяк “Гвардії наступу” — це насамперед люди, які мають солідний бойовий досвід, багато хто з них брав участь у бойових діях ще у 2014-2015 роках. Водночас до підрозділів беруть людей і без бойового досвіду.

Станом на 12 лютого, заявки на вступ до цих підрозділів подали понад 27 тисяч осіб. У МВС зазначають, що тільки за перший день до “Гвардії наступу” вирішили вступити тисячі охочих.

У рамках проекту створено вісім штурмових бригад:

  • “Сталевий кордон” — бригада Державної прикордонної служби України;
  • “Червона калина” — формується в Калинівці Вінницької області;
  • “Лють” — бригада Національної поліції України;
  • “Рубіж” — спрямована на те, щоб якомога швидше вийти на рубежі України;
  • “Спартан”;
  • “Кара-Даг” — братиме участь у звільненні окупованого Криму;
  • “Бурелом” — бригада утилізації російських військових;
  • легендарна бригада “Азов” — бригада Національної гвардії України.

Щоб вступити до одного з підрозділів “Гвардії наступу”, необхідно подати відповідну анкету на сайті проєкту або записатися в Центрах надання адміністративних послуг. Заявки від добровольців приймають представники Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби України.

Як здійснюється набір до штурмових загонів МВС? Як проходить підготовка новобранців? Скільки українців готові зі зброєю в руках захищати свою Батьківщину? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • речник Національної гвардії України Руслан Музичук;
  • ексрадник міністра внутрішніх справ України Володимир Мартиненко;
  • заступник виконавчого директора Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Антон Грушецький.

Читайте також: Будемо брати найкращих із найбільш мотивованих: про формування штурмових бригад розповіли представники влади

Руслан Музичук: Найголовніше — якісний відбір кандидатів

— Зараз є велика кількість заявок добровольців, які хочуть вступити до гвардії. Після того, як почалася ця кампанія, є багато кандидатів, які відповідають необхідним вимогам.

Вони переходитимуть на наступний етап — це проведення співбесіди, проходження медичних комісій і психологічного тестування, а також фізична підготовка. Мета одна — показати, наскільки вони готові, чи відповідають вони вимогам для проходження служби саме в таких штурмових бригадах.

Усе залежатиме від подальшої динаміки надходження заявок. Не треба забувати також про те, що ми говоримо про якісний відбір. Дуже важливий етап — це опрацювання всіх заявок. Понад 20 тисяч кандидатів, задіяна величезна кількість співробітників, тому все відбуватиметься поступово, щоб відбір був якісним.

Головна мета — через два місяці побачити вже хороше комплектування бойових бригад. Якщо охочих буде більше, можливо, буде створено резерв для подальших завдань.

У нас уже є інструктори-офіцери з бойовим досвідом, які займалися підготовкою багатьох підрозділів, зокрема, підрозділів Національної гвардії. Є керівники, які проходили навчання у складі міжнародних груп або навчалися з представниками іноземних збройних сил на території України. Було кілька тренувальних місій, під час яких іноземні війська ділилися досвідом.

У Національній гвардії вже змінено систему підготовки. Було запроваджено так званий інститут інструкторів. Тож кожен боєць, пройшовши перший етап, буде два-три тижні індивідуально займатися з висококваліфікованими інструкторами. І після цього — проходження навчання у складі підрозділу для бойового злагодження, яке відбуватиметься в різних частинах України.

Володимир Мартиненко: Серед штурмовиків МВС є й “Азов”, якого бояться росіяни

— Це штурмові підрозділи у складі Міністерства внутрішніх справ: шість бригад Нацгвардії, одна бригада у складі Держприкордонслужби і одна бригада у складі Нацполіції. Усі боєздатні, підготовлені, спеціально навчені бригади, які займатимуться звільненням нашої землі, знищуючи ворога.

Набір зараз триває, і за інформацією МВС, звернулося близько 30 тисяч осіб, причому приблизно половина з них уже подали документи на вступ до цих підрозділів. Я хочу зауважити це повністю добровольчий підрозділ. Тобто це не мобілізація.

І тут дуже важлива велика вмотивованість тих, хто подає сюди документи, хто виявляє бажання брати і тут участь. Ці підрозділи готуватимуться, оснащуватимуться, навчатимуться, проходитимуть злагодження перед тим, як вони відправлятимуться для виконання бойових завдань.

У цих підрозділах уже зараз є дуже багато тих, хто починав захищати нашу країну ще у 2014 році. Це люди з колосальним [бойовим] досвідом. Вони розуміють, як максимально ефективно відбити ворога.

Серед цих підрозділів і бригад є і “Азов”, про який ходять легенди не тільки в Україні, а й далеко за її межами. І це той “Азов”, якого бояться наші вороги. Тільки від однієї назви цього підрозділу вони вже впадають у паніку та жах.

Антон Грушецький: У штурмові бригади готові йти тисячі добровольців

— Україна у 2022 році здивувала всіх: і себе саму, і наших західних партнерів. Перед 24 лютого ми кілька разів проводили опитування про те, чи готові українці в разі повномасштабного вторгнення чинити опір ворогові, брати в руки зброю тощо. І понад 30% українців говорили, що вони готові саме зі зброєю в руках захищати свою землю. І що важливо, протягом цього року показник не зменшився.

Насправді ми не тільки бачимо збільшення оптимізму серед українців. Вони не тільки вірять, що захищати свою землю — це праведна справа. Навіть обстріли міст, знищення енергетичної інфраструктури, погрози ядерною зброєю їх не налякали.

Одразу після вторгнення російських військ понад 90% українців були впевнені в перемозі України, а до кінця року в цьому були переконані 95% наших громадян. І цей показник був стабільним протягом усього року, навіть попри дуже важкі перші місяці або початок літа 2022 року, коли дуже була важка ситуація, оскільки не прийшла ще вся необхідна техніка та озброєння від наших союзників. Навіть у той період впевненість була така сама.

Ми протягом усього року вивчаємо також готовність українців до територіальних поступок. Тобто чи готові українці обміняти швидкий мир на деякі українські землі? І з травня і по грудень 80-90% українців повідомили, що вони за жодних обставин не будуть, не готові та не підтримають будь-які територіальні поступки. Це дуже високий показник.

Для порівняння: нещодавно було опитування в Німеччині про відсоток тих, хто готовий чинити опір у разі російського вторгнення. І тільки близько 10% німців повідомили, що вони готові зі зброєю в руках захищати свою землю. Це виглядає показово на тлі України, де цифри в кілька разів вищі.

І цей приклад щодо штурмових бригад якраз теж дуже показовий. Минув майже рік, багато людей побачили всю жорстокість цієї війни, але ми бачимо тисячі добровольців, які готові йти саме в штурмові бригади. І це дуже важливо для нашої країни, для наступу.

Читайте також: Штурмовий загін МВС: основні завдання, як потрапити та кого беруть до “Гвардії наступу” (ВІДЕО)

Прямий ефір