Братимемо найкращих з найбільш мотивованих: про формування штурмових бригад розповіли представники влади

Штурмові бригади. Ілюстративне фото: storm.mvs.gov.ua

Міністерство внутрішніх справ України розпочало формування штурмових бригад “Гвардії наступу”, які складаються з добровольців. В. о. очільника МВС Ігор Клименко запросив усіх бажаючих вступити до “Гвардії” подати відповідну анкету на сайті проекту, де представлені всі бригади, що комплектуються.

“Рішення створити штурмові бригади було прийнято нашими співробітниками, які мають достатньо люті, щоб бити ворога. Багато наших військовослужбовців, які захищали та захищають нашу країну, вийшли з ініціативою набрати людей в такі підрозділи. Тому було ухвалено рішення, що всіх, хто бажає, хто патріот, хто втратив домівки чи рідних через війну, об’єднати в такі бригади. Ми вже почали формувати такі підрозділи, націлені на те, щоб звільнити наші території та стати на міжнародно визнані кордони. Це наша найближча мета”, — розповів Ігор Клименко.

В рамках проекту створено вісім штурмових бригад:

  • “Сталевий кордон” — бригада Державної прикордонної служби України;
  • “Червона калина” — формується в Калинівці Вінницької області;
  • “Лють” — бригада Національної поліції України;
  • “Рубіж” — спрямована на те, щоб якнайшвидше вийти на рубежі України;
  • “Спартан”;
  • “Кара-Даг” — братиме участь у звільненні окупованого Криму;
  • “Буревiй” — бригада з утилізації російських військових;
  • легендарна бригада “Азов” — бригада Національної гвардії України.

Основу цих бригад складатимуть поліцейські, прикордонники, нацгвардійці, які приєднаються на добровольчій основі. Для всіх бійців “Гвардії наступу” зберігаються пільги для військовослужбовців та поліцейських.

“Насамперед, це люди, які пройшли горнило 2014-2015 років, частина яких воювала вже й в 2022 році. Частина з них була поранена. Підрозділи складатимуться виключно з добровольців, якими рухає патріотизм, і таких людей дуже багато в нашій державі. Військові можуть піти на контракт чи мобілізацію, це стосується Держприкордонслужби та Нацгвардії. Всі пільги та соціальні гарантії зберігаються. Крім того, ми пропонуємо гідну зарплатню. Також ми пропонуємо можливість здобути професію в навчальних закладах МВС. І, звичайно, кожен матиме можливість утилізувати ворога”, — додав очільник українського МВС.

Наприклад, спецпідрозділ “Лють” виконуватиме завдання на деокупованих територіях Луганської області, а також в Донецькій області, проінформували представники Луганської ОВА та Нацполіції. Бригада братиме участь в зачистках також в Криму, уточнили в МВС. Спецпідрозділ налічуватиме понад 4 тис. навчених бійців, які вже через два місяці зможуть розпочати виконання поставлених завдань.

“Все-таки махина величезна проти нас воює. Вони резерви підтягують, на людей не зважають. Нам заздалегідь необхідно підготувати максимально боєздатні частини. Бригада — це велика кількість людей. Нам треба не взяти з вулиці якихось цивільних, натягнути на них військову форму, і як росіяни кидати їх просто вперед, щоб вони одразу загинули. Як бачимо, росіяни штурмували Соледар і Бахмут — просто тілами прокладали. Нам потрібні максимально мотивовані люди, які самостійно йдуть, знаючи, на що і для чого. По-друге, нам потрібен час для того, щоб їх підготувати. Хотів би наголосити, що це лише добровільна кампанія. Також для нас головне — мотивовані люди, які пройдуть відповідну підготовку та займатимуться певними заняттями. Це й стабілізаційні заходи, а також заходи після того, як військові зроблять свою справу”, — повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

“Наразі склад бригади планується приблизно 4 тис. осіб. До цієї бригади вже ввійшов у повному складі батальйон “Луганськ-1” імені Героя України Сергія Губанова, а також аналогічні підрозділи структури Нацполу “Сафарі” та “Цунамі”. Грошове утримання буде максимально збільшено в умовах виконання бойових завдань, стабілізаційних заходів — пересічна зарплата буде на рівні ста тисяч, можливо, більша. Тобто грошове утримання саме цих працівників буде суттєво збільшено”, — уточнив начальник головного управління Нацполіції Луганщини Олег Григоров.

Докладніше про особливості кожної з восьми штурмових бригад, значення їх назв, алгоритм проходження до їхніх лав, підготовку, грошове забезпечення та пільги для добровольців в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • речниця Національної поліції України Мар’яна Рева;
  • речник Національної гвардії України Руслан Музичук;
  • заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.

Мар’яна Рева: Добровольці мають пройти жорсткий відбір в декілька етапів для того, щоб потрапити до лав штурмових бригад

— Перший етап війни, якщо його можна так назвати, коли ми захищалися, насправді вже пройшов. Ми заходимо в нову фазу, коли ми також активно працюємо над тим, щоб звільнити з-під окупації землі, захоплені Росією.

Для цього створено штурмові бригади в системі міністерства внутрішніх справ України.

Нагадаю, що зараз формуємо вісім таких бригад. Шість з них — в Національній гвардії: “Рубіж”, “Буревій”, “Спартан”, “Кара-Даг”, а також вже легендарний полк “Азов”. В Держприкордонслужбі створено бригаду “Сталевий кордон”, а в Нацполіції — штурмову бригаду “Лють”.

Основна мета — зібрати коло однодумців, які прийшли захищати та звільняти Україну. Це мають бути саме добровольці, бо ми шукаємо високомотивованих людей — зібрати їх в одну команду професіоналів, щоб ми могли ефективно виконувати всі бойові завдання.

Загалом сам кістяк всіх бригад вже сформований на основі чинних військовослужбовців та поліцейських. Це люди, які мають великий бойовий досвід, професіонали своєї справи. А новобранців також навчатимуть за всіма стандартами НАТО, насамперед, з позиції того, що це має бути команда під єдиним лідерським началом.

Новобранці, які приєднаються до штурмових бригад МВС, отримають кращу підготовку від кращих фахівців. Буде проведено навчання, бойові злагодження для того, щоб результат цієї роботи був ефективним.

В наших лавах ми очікуємо мотивованих людей, які підходять під всі параметри відбору до органів системи МВС України… У нас досить жорсткий відбір, добровольці, які приєдналися до нас, повинні пройти декілька етапів для того, щоб стати до лав штурмових бригад.

Насамперед, вони мають подати анкети. Це можна зробити в онлайн-режимі на цільовому сайті storm.mvs.gov.ua — там є типова анкета. Також можна звернутися до Центрів надання адміністративних послуг — таких центрів близько 140 працює в Україні. Там знаходяться рекрутингові групи — по представнику від Нацполіції, Нацгвардії та Держприкордонслужби — це саме співробітники системи МВС. У цих фахівців можна як отримати консультацію, так і заповнити безпосередньо анкету.

Після цього підрозділи комплектування проробляють анкети кандидатів, надсилають повідомлення або повідомляють по телефону, який перелік документів потрібно з собою взяти, коли і куди прийти для того, щоб розпочати саме процес підготовки до вступу на службу.

Надалі на них чекає проходження обов’язкової військово-медичної експертизи, тестування, зокрема психологічного тестування — йому надається найбільше значення. Завершальний етап — це оцінка фізичного стану, тому що ми розуміємо, які навантаження зазнають потенційні добровольці. І, звичайно, всіх потрібно протестувати на ті чи інші силові вправи.

Перший етап — це надання анкети, другий етап — розмова з центрами комплектування напрямку, третій — військово-медичне обстеження, четвертий — тестування та п’ятий — фізичні навантаження. Можливий ще плюс один етап для добровольців, залежно від того, в яку структуру вони хочуть потрапити. Наприклад, якщо ми говоримо про людей, які приєднуються до лав поліції, вони мають пройти відповідне засідання поліцейської комісії.

Загалом це декілька десятків тисяч людей, яких ми набираємо на всі бригади. Я навмисно не озвучуватиму цю цифру, але ми сподіваємося на те, що додатково ми можемо створити резерв з тих осіб, які на цьому етапі не пройдуть в сформовані вісім бригад. І далі ми зможемо цих людей залучати до бригад, які формуватимуться вже в перспективі, на що ми сподіваємось.

Так, мотивація для нас — на першому місці. Але надалі ми повинні розуміти, що ці бригади повинні формуватися з найбільш підготовлених людей, які готові, зокрема, психологічно виконувати поставлені перед штурмовими бригадами завдання. Тому братимемо найкращих з найбільш мотивованих.

Особи у складі бригад Нацгвардії чи Держприкордонслужби — це військовослужбовці, вони мають всі умови, грошове забезпечення, пільги, як у військовослужбовців ЗСУ. Якщо ж людина хоче приєднатися до бригади “Лють” у складі Нацполіції, то, перш за все, потрібно розуміти, що вони якраз стають поліцейськими і мають відповідно пільги.

Ми пропрацювали механізм таким чином, щоб грошове забезпечення всіх бригад було на одному рівні і щоб люди мали однакові умови та пільги.

В кожну бригаду, коли вона називалася, вплітали певну історію. Якщо ми говоримо про бригаду Нацполіції “Лють”, то ми запитували у людей — які у вас відчуття, що ви проживаєте майже за рік війни? Якщо коротко, ми зійшлися на тому, що ворог хотів викликати у нас страх, але у нас з’явилася “лють” знищувати ворога, яка має сформуватися в такий мотивований наступ, щоб якнайшвидше наші землі звільнити з-під окупації Росії.

Якщо ми говоримо про “Сталевий кордон” — туди входять співробітники Держприкордонслужби — це міцний кордон, на якому міцно стоять наші люди та захищають міжнародно визнані рубежі України. Щодо бригад Нацгвардії: легендарний героїчний полк “Азов” — ми навмисно не змінювали цю назву, бо він вже давно є символом боротьби, непокори та незламності. “Буревій” — це бригада з утилізації російських військових. “Кара-Даг” — це кара за Крим, бригада для тих, хто хоче бути одним з перших, хто підніме український прапор в Севастополі. І “Червона калина” — це символ незламності України з перших днів війни, однойменна пісня у всіх на вустах. Плюс ця бригада базується в Калинівці, тому таке символічне поєднання у нас виникло.

Руслан Музичук: Рекомендуємо всім охочим пробувати себе на етапі вступу до бригади, а потім ухвалювати рішення щодо своєї готовності

— Починаючи з 2014 року, у нас дуже важливе завдання — звільнення своїх земель. Для того, щоб ефективно виконувати це завдання, наша держава має створювати серйозні оборонні компоненти. Це будуть штурмові бригади з високою мотивацією та рівнем підготовки, а також гарним оснащенням.

Ці бригади здатні виконувати як оборонні, а і штурмові завдання на контрнаступальних ділянках. І вони комплектуються зараз. Саме тому особлива увага надається кандидатам, які можуть стати частиною таких бригад.

Що стосується Нацгвардії України, це офіцери, військовослужбовці, які вже пройшли успішні бої, які мають гарний досвід і які готові поділитися ним, а також пліч-о-пліч виконувати завдання в наших штурмових бригадах.

Звичайно, для людини, яка вже має досвід служби в правоохоронній системі, в підрозділах збройних сил Нацгвардії, буде зрозуміліше, чим займається підрозділ. Але [братимемо] і тих добровольців, які підходять за станом здоров’я — дуже важливо пройти медичну комісію про придатність для проходження служби — і мають базові вимоги фізичної підготовки. При цьому не йдеться про якісь завищені норми фізичної підготовки — це не підрозділи спецназу. Це бригади, в складі яких буде артилерія та інші підрозділи. Нормативи можна дізнатись в центрах підготовки або на сайті.

Кожен, хто відчуває таке бажання, може зателефонувати, спробувати себе на етапі вступу до бригади, а потім вже ухвалити рішення, наскільки він готовий. Тому ми рекомендуємо всім кандидатам детальніше розбиратися та дізнаватися про той підрозділ, в якому вони хочуть проходити службу.

Механізм подання заявки та вимоги, інформацію про підрозділи, де можна проходити службу — все це ми намагаємось зробити максимально прозорим. Щоб людина на цьому етапі відбору зрозуміла, що все набагато простіше, ніж здається.

Штурмові бригади — це не лише піхотні підрозділи, де людина безпосередньо виконує завдання як піхотинець чи стрілок. Там є і водії, і артилеристи, і танкісти, і оператори безпілотників.

Для формування таких бригад від початку важливими є два компоненти. Окрім мотивованих бійців, це якісна підготовка, на яку буде звернена дуже велика увага, починаючи від роботи інструкторів з різних напрямків. Це і вогнева підготовка, і критична медицина, і екіпірування, і озброєння — особлива увага буде до того, щоб індивідуально та якісно всі підрозділи були забезпечені.

Катерина Павліченко: Добровольці, які виявлять себе найкращим чином, зможуть стати командирами нових підрозділів та очолити операції

— Насамперед, хочу подякувати тим, хто виявив бажання і активно приєднується до штурмових бригад МВС — “Гвардії наступу”. У нас уже є 7 тис. бажаючих вступити до лав цих бригад, які формуються в Нацполіції, в Нацгвардії, в Держприкордонслужбі. Зараз ми опрацьовуємо всі заявки, які були подані буквально за три дні.

Ті заявки, які подаються на сайті, акумулюються та обробляються, а потім з кожною людиною зв’язуються та повідомляють про подальші кроки. Є чіткий алгоритм, як приєднатися до штурмових бригад. Більшість заявок на сьогоднішній день подано саме через сайт. Якщо інформації не вистачає, ви можете зателефонувати на гарячу лінію 0-800-10-00-20.

Після подачі заявки нашим кандидатам потрібно пройти військово-медичну комісію на базі медустанов системи МВС, що знаходяться в кожній області.

Немає великого значення, чи є у вас досвід, хоча він, звісно, вітається. Але якщо у вас є велике бажання, мотивація, подавайте заявку після серйозного відбору, на вас чекатиме серйозне навчання. Воно проходитиме у декілька етапів. Спочатку це індивідуальне навчання, потім вже бойова координація з тим чи іншим підрозділом, де ви будете служити та виконувати бойові завдання.

Не можу сказати локації навчання, але хочу запевнити, що це будуть дуже інтенсивні заняття з наступним бойовим узгодженням, бойовою злагодженістю. І після цієї підготовки люди братимуть участь в наступальних операціях для посилення основних сил оборони нашої країни, і вони виконуватимуть бойові завдання лише тоді, коли весь склад цієї бригади пройде необхідне навчання, коли всі будуть готові.

Служба в МВС насправді має багато переваг, можу перерахувати деякі з них. Це можливість здобути вищу освіту у військових навчальних закладах та установах МВС зі специфічними умовами навчання — надаємо певні пільги під час вступу та навчання. В окремих випадках це навчання може бути безкоштовним. Також всі військовослужбовці цих підрозділів, які братимуть участь безпосередньо у війні не менше ніж 30 днів, отримають статус учасника бойових дій, який дає певні переваги та пільги. Крім цього, штурмові бригади, які беруть участь в активних бойових діях, отримають гарне грошове забезпечення та зарплатні надбавки.

З тих людей, які виявлять себе найкращим чином, ми виховуватимемо командирів, які в майбутньому можуть очолити або новостворені підрозділи, або певні операції, в тому числі наступальні.

Набір триватиме, доки ми не укомплектуємо бригади необхідною кількістю добровольців. Але хочу сказати, оскільки ми зараз отримуємо велику кількість дзвінків на гарячу лінію і велику кількість заяв вже подано, ми, можливо, формуватимемо резерви для тих, хто зараз не встигне пройти та вступити до нинішніх бригад.

Думаю, окремо прийматиметься рішення про створення додаткових бригад з тих резервів, які будуть сформовані.

Прямий ефір