Голодомор 1932-1933 років: чому Росія намагається повторити трагедії минулого століття — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

В окупованому Маріуполі знесли пам’ятник жертвам Голодомору та політичних репресій. Пропагандистські російські ЗМІ заявили, що демонтували постамент, бо він нібито “дезінформує” українців, які мешкають під російською окупацією. В Україні вивчають Голодомори та вшановують пам’ять жертв геноциду. А у Росії навіть немає пам’ятної дати. Хоча серед жертв голоду, організованого більшовиками чимало та етнічних росіян, інформує FREEДОМ.

16 років тому Верховна Рада визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українців. За даними науково-демографічних експертиз, від голоду тоді померло майже 4 мільйони українців. За даними окремих істориків та демографів, цифра наближається до 7 мільйонів.

Україна продовжує дослідження Голодоморів: вчені збирають відомості, формують Національну книгу пам’яті жертв, встановлюють тих, хто рятував людей від голоду, і тих, хто спричинив загибель мільйонів. Українці говорять про Голодомор, вивчають його та вшановують пам’ять жертв, щоб це ніколи не повторилося.

“У першому класі нас було 68 учнів, всі сиділи по 3-4 за партою, а 1933 року, коли учні прийшли до школи, з 68 залишилося 24”, — розповів український перекладач, письменник Ілько Корунець.

“1933 року в нас пішов брат на стайню до батька, і як пішов, так і не знайшли, де він. Тоді таке траплялося, що дітей їли”, — розповіла мешканка Харківської області Тамара Мірошниченко.

Від штучного голоду, організованого більшовиками, помирали й жителі територій нинішньої Росії, хоч і в менших масштабах. Кубань, Урал, Поволжя, Сибір. У Росії немає навіть скорботної пам’ятної дати. Про цю трагедію намагаються не згадувати. Навіть приблизну кількість жертв серед етнічних росіян не встановлено.

“Комуністичний режим в Україні розпочав свою каральну операцію проти українців як національної групи. Опору цієї групи боявся Сталін, весь комуністичний режим боявся, що українці повстануть і здобудуть незалежність. І той режим, який організував Голодомор, і той, який є його наступником, — вони робили й роблять усе, щоб не допустити відновлення правди про цей цинічний злочин, який забрав мільйони життів”, — наголосив заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тилищак.

Мільйони померлих від голоду росіян забуті співвітчизниками.

А по всій Російській Федерації стоять пам’ятники винуватцям та організаторам Голодомору. Багато архівів, які б допомогли світові дізнатися більше про трагедію, Москва закрила або знищила, розповідають історики. Кремль не визнає, що голод був штучним. Бо якщо це визнати, то весь міф Кремля про “колишню велич” розвіється.

“Очевидно, що жертвами голоду, штучно організованого голоду, стали мільйони людей — і в Росії, і в Казахстані. Але непокаране зло зростає. Російська влада, російський режим не намагається переосмислити, зрозуміти це минуле, вони навпаки намагаються повернути і Росію, і Україну, і весь світ у те страшне минуле. Ці злочини знову повертаються, ми бачимо масштаб внутрішніх репресій — у Росії, у Білорусі, які можна порівняти з 30-ми роками”, — сказав Тилищак.

Спотворення історії — частина ідеології “русского мира”. Вони принесли її до України. В окупованому російською армією Маріуполі знесли пам’ятник жертвам Голодомору. Під приводом того, що пам’ять про Голодомори — “дезінформує”. І все це на тлі пенсіонерів, які набирають у файли кашу, зварену на польових кухнях у знищеному російською армією місті.

Ще один виток спіралі історії — і Росія намагається повторити трагедії минулого століття.

“Росія знову намагається зробити те, що її попередники не змогли закінчити в 1932-1933 роках. Сьогодні повномасштабне вторгнення має ту саму мету — знищити українську ідентичність шляхом фізичного знищення, створення умов, несумісних із життям, асиміляції, зокрема шляхом депортації”, — наголосив Володимир Тилищак.

Понад 16 країн визнали Голодомор 30-х геноцидом українського народу. Київ закликає парламенти демократичних держав поновлювати історичну справедливість. На думку українських істориків, визнання геноциду стане важливим сигналом тим, хто знову вчиняє злочини проти людяності.

Читайте також: “Стало краще і легше дихати”: жителі Херсона повертаються до мирного життя і згадують жахи російської окупації (ВІДЕО)

Прямий ефір