Дорогі ліки та протестні настрої лікарів: як санкції знищують медицину в РФ

Фото: prolekare.cz

Ліки у Росії дорожчають, їх вітчизняні аналоги не витримують порівняння з оригінальними препаратами західного виробництва. Імпортозаміщення складної медичної техніки у найближчій і навіть віддаленій перспективі просто неможливе, інформує UA.

Медицина — одна з найбільш імпортозалежних сфер російської економіки. Ціни на закордонні препарати, прив’язані до курсу валют, санкції та зупинена логістика — все це ускладнює доставку медикаментів та комплектуючих для медобладнання з-за кордону. Про це кажуть російські лікарі.

“Особливо ця проблема відчувається зараз і буде актуальною в найближчі місяці. Вона пов’язана з тим, що для того, аби фізично щось привезти в країну, потрібно, щоб це щось в’їхало сюди разом з перевізником. Більшість транспортних хабів, які завозять медичні витратні матеріали, вони знаходяться в Європі. Звідти зараз фізично не може легко в’їхати-виїхати машина, тому логістичні ланцюжки ускладнюються, розриваються. Це робить дорожчим кінцевий продукт для споживача”, — говорить Олексій Кащеєв, керівник нейрохірургічного відділення Університетської клініки МДУ.

Лікарі зізнаються — їм складно залишатися патріотами Росії, коли обладнання, яким вони користувалися, вийшло з ладу і вони не можуть допомогти пацієнтам, які потребують операцій з використанням зарубіжної апаратури.

“Коли хтось апелює зараз до лікарів і каже, ну ви повинні бути патріотами, маєте ратувати за російське виробництво. Коли я в операційній, я не бажаю бути ні патріотом, ні антипатріотом — ніким. Мені потрібне тільки те, щоби те, що я тримаю в руках, допомагало пацієнту, співгромадянам, хоч би як це пафосно прозвучало. І я розраховую, що якимось чином держава забезпечить мене цим — щоб я свої клятви не порушував”, — каже Кащеєв.

Сумна ситуація з фармпрепаратами та мізерна зарплата медперсоналу викликають у медиків протестні настрої.

“Дешеві ліки, які коштують до ста рублів, на сьогодні все менше і менше пропонуються на ринку, тому що виробникам просто невигідно їх привозити. Або треба піднімати ціну, або припиняти виробництво. Це сильно б’є по кишені кожного пацієнта, а якщо ми говоримо про галузі в деяких регіонах, які є ближчими до України, у них нестача. Скоротилася кількість медичних працівників, є регіони в яких відбуваються страйки регулярні”, — зазначила ексміністерка охорони здоров’я України Зоряна Скалецька.

Деградація медичної галузі почалася в Росії ще до 24 лютого, упевнена ексміністерка. Чиновників галузі практично щодня ловлять на хабарях. А вплив санкцій лише посилює дефіцит робочих рук. Отримати якісну медичну допомогу в країні стає все більш проблематично.

“Якщо ми говоримо, що медична галузь — це не про бізнес, не про гроші, не про реноме політиків, а про життя людей, то життя людей на сьогодні все більше і більше — під загрозою. При цьому лікарі, які прийшли в галузь працювати, щоб нести добро людям, у них опускаються руки, бо розуміють, що немає навіть ресурсів”, — акцентує Скалецька.

Ще одна проблема РФ — підвищення кваліфікації лікарів. Медики-практики звикли спілкуватися зі своїми колегами з-за кордону, їздити на курси, але тепер західна медична спільнота, особливо для молодих лікарів, буде закритою.

“Якщо ти вчений, який багато років, десятиліттями був у контакті з іншими навчальними, науковими колами за кордоном, тоді ще може бути контакт. Але якісь дослідні програми нові — їх немає. І, як кажуть експерти, ніхто в Росії не збирається їх створювати, виділяти на це фінансування”, — зауважила Скалецька.

Читайте також:

Подоляк розповів, за яких умов можуть розпочатися переговори між Україною та РФ

Єдиним варіантом швидкої доставки зерна на світовий ринок залишається деблокада портів України — експерт

“Нюрнберзький процес” для воєнних злочинців РФ: чому без нього не обійтися

Прямий ефір