В Україні розслідується близько 3 тисяч справ щодо злочинів російських окупантів стосовно українських дітей. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.
На його думку, зараз Україні для захисту дітей потрібно здійснювати рух за трьома напрямками.
“Перше — це максимально захистити дітей, які продовжують перебувати в зоні ризику й можуть бути або депортовані, або стати об’єктами фізичного впливу. Ось ви наводили цифри — 485 загиблих дітей, починаючи з широкомасштабного вторгнення. І треба не забувати, що війна розпочалася 2014 року, ще 152 дитини, це тільки за офіційними статистичними даними, були вбиті, загинули після початку захоплення українських територій, зокрема в Криму і на Донбасі. І перше — це захистити”, — сказав Павліченко.
Другим вектором правозахисник назвав максимальне документування та розслідування фактів скоєних злочинів проти дітей.
“Близько 3 тисяч кримінальних злочинів зараз розслідуються щодо злочинів, скоєних стосовно дітей. Звичайно ж, тривають розслідування і на міжнародному рівні. Перш за все, йдеться про Міжнародний кримінальний суд. І точно так само працює Європейський суд з прав людини, хоча Росія вийшла з юрисдикції цього органу”, — нагадав Павліченко.
Найважливішим він вважає третій елемент цієї роботи — максимальне відновлення порушених прав, повернення в Україну тих дітей, які стали об’єктом насильницької депортації.
“І здійснювати всілякі, скажімо так, профілактичні кроки щодо подолання травми, яка нанесена ось цим впливом Російської Федерації. Це і фізичний, й ідеологічний, психологічний вплив. Усе в комплексі, воно приносить, на жаль, дуже важкий негативний результат. І ось працювати над цим потрібно разом із міжнародними партнерами. Звичайно ж, тут важливо було б підключити і міжнародні організації, і, напевно, цілі держави, які могли б виступити такою державою-покровителем, що передбачено в міжнародному гуманітарному праві, та здійснювати гуманітарну місію з повернення українських дітей або принаймні примусити Росію хоча б зазначити, де перебувають, у якому місці та в яких умовах ці діти, з тим, щоб зафіксувати їх. І ось сама інформація про них уже буде якоюсь певною гарантією того, що до них буде не допущено жорстоке поводження”, — переконаний правозахисник.
Павліченко вважає, що Туреччина і Ватикан можуть сприяти в гуманітарній місії з повернення українських дітей на батьківщину.
“Подивимося, що буде після виборів у Туреччині, і яка буде політика продовжуватися того ж президента Ердогана. Є інші держави, які можуть долучитися — той же Ватикан, країни Близького Сходу. Можуть бути організації, які могли б більш активно долучитися до цієї гуманітарної місії і, власне кажучи, виступати нейтральною стороною — той самий Комітет Червоного Хреста”, — сказав правозахисник.
Водночас він зазначив, що наразі навіть точну кількість дітей, які постраждали від рук росіян, складно встановити. Точна інформація стає відома тільки після деокупації тієї чи іншої території України.
Павліченко також виступає за примусову евакуацію дітей із зони бойових дій у безпечніші місця в разі, якщо батьки не погоджуються на добровільний виїзд.
Читайте також: Росія веде війну геноцидального характеру — як захистити українських дітей, розповіла експертка
Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна та уповноваженого з прав дитини президента РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнному злочині — незаконній депортації дітей з України в Росію.