Покарання наздожене навіть тих, хто просто оформляє документи: правозахисники про депортацію українських дітей до РФ

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

У Європейському парламенті 19 квітня відбулися дебати, присвячені насильницькій депортації українських дітей до Росії. Учасники дебатів дійшли висновку, що президент Росії Володимир Путін і вище російське керівництво мають понести покарання за насильницьку депортацію дітей з окупованої території України.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі вже видав ордер на арешт російського президента та уповноваженої з прав дитини президента РФ Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнному злочині — незаконній депортації дітей з України в Росію.

Злочин у цифрах

Депутати Європарламенту під час дебатів називали різні цифри — від 16 тисяч до 300 тисяч дітей могли бути насильно вивезені з України до РФ. Але точну цифру ніхто назвати не може.

Український портал “Діти війни” має інформацію про майже 20 тисяч дітей, незаконно вивезених на територію країни-агресора. Це діти, чиї імена встановлено. При цьому, якщо вірити повідомленням російських пропагандистських медіа, на території цієї країни може перебувати понад 700 тисяч українських дітей, вивезених із тимчасово окупованих територій.

З них достовірно відомо про 4390 вихованців спеціальних дитячих закладів — сиріт, напівсиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. Українських дітей розміщують у 57 регіонах РФ, зокрема в Сибіру, а також перевиховують у так званих “освітніх таборах”.

Під час дебатів деякі промовці пропонували запровадити санкції щодо тих країн, які мають зобов’язання перед МКС, але відмовляться видати Путіна. Європейські депутати висловили підтримку Україні, часто використовували слово “геноцид” для опису дій Росії в Україні. Вони впевнені, що президент Росії та його оточення відповідатимуть за свої злочини.

Євросоюз уже запровадив санкції проти 16 осіб, відповідальних за депортацію українських дітей з окупованих територій. Наступним кроком має стати конференція, організована Єврокомісією та Польщею і покликана об’єднати міжнародні зусилля для пошуку дітей, насильно вивезених з України.

Київ паралельно готується до таких заходів, щоб робота з пошуку та повернення дітей з РФ була якомога оперативнішою та продуктивнішою.

Уряд України затвердив створення Єдиного реєстру депортованих осіб. Так, міністерствам, центральним і місцевим органам влади, головам обласних військових адміністрацій доручено щомісяця подавати в Національне інформаційне бюро (НІБ) інформацію про депортованих людей. Саме цей орган відповідатиме за збір і внесення таких даних до реєстру.

Бюро зі свого боку має обмінюватися інформацією з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, Центральним агентством з розшуку та іншими міжнародними організаціями. Також воно представляє інтереси депортованих дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Думки правозахисників і чиновників

Про поточну ситуацію з незаконною депортацією маленьких українців до РФ, порушення їхніх прав та методи російських окупаційних адміністрацій в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували: 

  • Марія Мезенцева, депутатка Верховної Ради України, голова делегації України в ПАРЄ;
  • Віра Ястребова, виконавча директорка “Східної правозахисної групи”;
  • Катерина Рашевська, експертка Регіонального центру прав людини (RCHR); 
  • Іван Федоров, міський голова Мелітополя.

МАРІЯ МЕЗЕНЦЕВА: Досвід України щодо повернення дітей стане базою для інших країн

— Ми дійсно станемо першою міжнародною організацією, яка опікується правами людини в дуже широкому географічному розумінні — 46 країн. Ми говоримо про незаконну депортацію в різних формах мирних громадян, що суперечить будь-яким нормам і звичаям ведення війни.

У резолюції України запропоновано робочий механізм і так званий заклик до активізації роботи, зокрема для Міжнародного комітету Червоного Хреста. Саме цей орган, покладаючись на Женевські конвенції, має зараз змогу безперешкодно подорожувати територією РФ і подивитися, як і в якому стані перебувають українські діти, яких паспортизують, примусово примушують говорити російською мовою, співати російський гімн.

У них відбирають документи, які підтверджують особу. Їм брешуть, що їхні родичі, батьки від них відмовилися або загинули, хоча вони досі живі, подають офіційні заявки та реєструють випадки зникнення своїх дітей. Таких кейсів у спеціальному центрі реєстрації понад 19 тисяч.

Це буде перша резолюція, але надалі на неї покладатимуться, я думаю, і Європарламент, і всі національні парламенти.

Перед нашою робочою групою при президентові України стоїть важливе завдання — повернути кожну дитину. І зараз ми знаємо, що дітей депортують не тільки на територію Росії. Нам стало відомо також про незаконне переміщення, зокрема на територію Білорусі, яка використовується як плацдарм ведення російської війни проти України.

Я бачу зараз дуже серйозну підтримку країн — від Америки до Японії. Вся територія планети повинна знати реальні історії цих дітей. Вони справжні герої.

Уже вдалося повернути понад 450 діток. Наше першочергове завдання повернути дітей додому до їхніх родин, тому що РФ намагається стерти наші національну пам’ять, культуру, мову.

ВІРА ЯСТРЕБОВА: Ордер МКС подав Путіну недвозначний натяк

— Я думаю, що коли Путін спільно з Любов’ю Бєловою крав українських дітей, не припускав того факту, що буде перспектива кримінальної відповідальності, що Міжнародний кримінальний суд видасть ордер на його арешт і його подільниці. Безкарність породжує рецидив. Уже ми бачимо, що своє переміщення цивілізованим світом Путін обмежує з урахуванням ордера МКС. Так, безумовно, цього недостатньо. Але щойно 17 березня голова Суду озвучив і роз’яснив обвинувачення, ми помітили зміни в інформаційному просторі агресора.

В Росії “згадали” про те, що українські діти перебувають уже кілька місяців у таборах країни, де нібито дітки проходили відпочинок, лікувалися, відпочивали. І стали їх повертати. Це говорить про те, що Путін боїться невідворотності покарання і намагається зараз маніпулювати в інформаційному просторі.

Для того, щоб не афішувати кількість дітей, які були депортовані, зараз маленькими групами дітей повертають [на окуповані та неокуповані території України]. Безумовно, цього недостатньо.

Міжнародне співтовариство такими виступами і заявами стимулює РФ повертати дітей в Україну. І я думаю, що зараз РФ надано таку можливість, після чого будуть більш жорсткі заходи. Цивілізований світ діє в межах правового поля і не може відповісти терористу терором. Але самі заяви і сама наявність цього ордера свідчать про те, що безкарності за агресію проти України цього разу не буде, за геноцид українців Путін відповість.

Українська сторона консолідована. Тому, відходячи, від політичних вигод, у цьому питанні є комунікація з громадськими організаціями, з окремими активістами, які займаються саме цим напрямком.

Зараз групи по 12-20 дітей передають. За цим стоять колосальні зусилля, як офіційного уряду України, так і громадянського суспільства. Але до ордера МКС усі ці спроби повністю ігнорувалися Росією.

РФ спекулює на тому, що нібито це все були діти-сироти. Ми опустимо момент, що навіть якби це були діти-сироти, їх незаконно депортували на територію країни-агресора. Але там є і діти, на яких чекають і тата, і мами, і їхні родичі в Україні.

Росія намагається змінити метрику вкраденим з України дітям і змінити їм навіть імена та прізвища, видати документи російського зразка. Російські чиновники розуміють, що їм треба формувати, умовно кажучи, нову армію, і вони шукають дітей, ставлячись до них як до матеріалу для того, щоб закрити демографічну дірку, яка утворилася за рахунок окупантів, яких убили в Україні. Вони хочуть на зміну окупантам виховати нове покоління солдатів, прокачати їхню ідеологію проти всього цивілізованого світу з ненавистю до України.

Змінені імена — це основний момент, який перешкоджає ідентифікації. Якщо дитині більше 10 років, то, як правило, ідентифікація простіше відбувається, тому що вона за нормальних умов може розповісти подробиці того, як це відбувалося. Може, вона бачила свої нові документи тощо.

А що стосується зовсім маленьких, то вкрай складно довести факт, що це були дітки з окупованої території України. Але це все можна зробити, якщо мати відповідний правовий механізм. Консолідовані зусилля міжнародних партнерів України, засобів масової інформації призведуть до того, що буде надано допуск для громадських організацій, щоб ті підрахували кількість дітей. Росію нескладно спіймати на брехні, якщо встановити, що за рік дітей стало на кілька сотень тисяч більше, ніж було до цього.

КАТЕРИНА РАШЕВСЬКА: Ідентичність маленьких дітей можна дуже просто і швидко змінити

— Національна ідентичність маленької дитини та її соціалізація ще не сформовані до кінця.

Російська влада розуміє, що, вкравши наших дітей і русифікуючи, мілітаризуючи їх, вона зможе створити для себе російських громадян. Ба більше, пропаганда фактично перетворює наших дітей на ворогів власної нації, бо їм розповідають міф про те, як “нацисти бомбили Донбас”. Саме тому зараз міжнародна спільнота дуже активно обговорює цю тему. Дітей потрібно повертати негайно.

На території РФ зараз перебувають підлітки 16-17 років, які дуже скоро стануть повнолітніми. І разом із російським паспортом вони отримають зобов’язання громадянина РФ. Це означає, що їх буде відправлено як гарматне м’ясо на фронт проти власної країни, проти власних співгромадян. Це дуже жорстоко. Саме тому ми вважаємо, що це не просто воєнний злочин, не просто злочин проти людяності, а геноцид.

Кабінет міністрів України ухвалив постанову, яка передбачає, що Національне інформаційне бюро зможе представляти інтереси найуразливішої категорії дітей — дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Це ті діти, яких, можливо, ніхто не шукає, діти, які ще не ідентифіковані навіть на платформі “Діти війни”.

Національне інформаційне бюро має повне право не просто просити РФ, але робити обов’язковий запит від держави-агресора, щоб вона негайно повернула дітей. Або повертає, або Міжнародний кримінальний суд додає ще один злочин до ордеру на арешт Путіна і Марії Львової-Бєлової. Це злочин у формі нічим не виправданої відмови від репатріації неповнолітніх громадян України.

Немає сумнівів у тому, що мають бути покарані й люди, які зараз працюють, наприклад, у міграційних службах, або ж службах опіки, або ж у місцевих органах влади, які допомагають влаштовувати українських дітей у російські сім’ї.

Вони тиснуть на ці так звані ресурсні сім’ї для того, щоб ті брали дітей. Тому вони точно винні, і вони нестимуть відповідальність, можливо, не в Міжнародному кримінальному суді, тому що його ресурси обмежені. Але в національних судах, зокрема за принципом універсальної юрисдикції, ці особи нестимуть відповідальність. Вони також будуть включені до санкційних списків. Тому вони або просто назавжди залишаться в РФ, або ж просто будуть за ґратами відбувати покарання.

Усі незаконно депортовані діти мають право на компенсацію від РФ. Вони мають право отримати компенсацію, зокрема зі спеціального фонду МКС. Ба більше, коли РФ буде змушена платити репарації, такі діти будуть занесені до списку жертв, як одна з уразливих категорій.

Ми робитимемо все можливе для того, щоб уникнути повторення долі тих, кого було вивезено з країн Центральної Європи і передано сім’ям нацистів. Ці люди досі не отримали статусу жертви тільки тому, що виявляється бути в сім’ї нациста краще, ніж помирати в концтаборі. Насправді ми не повинні порівнювати ці речі. Ми зараз не хочемо повторювати помилки історії, всі діти отримають компенсації.

ІВАН ФЕДОРОВ: Дітей з усієї окупованої частини Запорізької області хочуть “евакуювати”

— Окупанти вивозять сотні дітей з усієї тимчасово окупованої частини Запорізької області. Тенденція почалася ще з жовтня минулого року, коли під виглядом дитячих канікул вивозили до Росії спочатку на тиждень, а потім затримували їхнє перебування там на два місяці. Тенденція продовжилася і по решті територій. Хоча все починалося виключно з Енергодара.

Наразі по всій окупованій території російські чиновники збираються вкотре “евакуювати” дітей. Вони планують це зробити 3-5 травня. Ми бачимо, що почалася тенденція щодо попередження про евакуацію в селах навколо Токмака, Молочанська. Також їздять машини з гучномовцями, які закликають тих людей, що отримали російські паспорти, евакуюватися в бік Мелітополя, тимчасово окупованого Криму або в Росію.

Сьогодні є єдиний шлях для того, щоб гарантувати безпеку для себе і своїх дітей — покинути тимчасово окуповану територію. Ми бачимо, наскільки зараз зростає пресинг і терор, і наскільки небезпечно перебувати в тимчасово окупованих Мелітополі, Енергодарі, Токмаку. Ми дякуємо нашим міжнародним партнерам, які сьогодні допомагають нам з евакуацією і безоплатно вивозять наших мешканців з тимчасово окупованих територій.

Читайте також: Українських дітей-сиріт депортують на територію Білорусі — подробиці розповів Латушко

Прямий ефір