У НАТО шукають спосіб захисту України від російської агресії у тривалій перспективі. Кремлівський план війни на виснаження має зазнати фіаско — такий задум лідерів країн Євросоюзу і США. До прийому України в Північноатлантичний альянс розглядається так звана ізраїльська модель. Цей спосіб співпраці передбачає стабільні поставки озброєння, як це відбувається десятиліттями між США та Ізраїлем. Детальніше — в матеріалі FREEДОМ.
Президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю виданню Wall Street Journal заявив, що подібний принцип може бути застосований і до України.
“Джо Байден, який відвідував Польщу в лютому, також обговорював концепцію ізраїльської моделі. Нині вона набирає дедалі більшої популярності серед західних союзників як частина порядку денного саміту НАТО, що відбудеться в липні у Вільнюсі”, — сказав лідер Польщі в інтерв’ю Wall Street Journal.
Ізраїль не є членом НАТО, а отже Альянс не може заступитися за цю країну у збройних конфліктах. Але Єрусалим є надійним союзником США на Близькому Сході. Тому Ізраїль стабільно отримує військову допомогу від США. Це відбувається на основі домовленостей — 10-річних угод, за якими Вашингтон надає Ізраїлю необхідну допомогу.
Таку ж модель відносин з Україною пропонують і в НАТО. Wall Street Journal заявляє, що концепцію ізраїльської моделі для Києва розробили ще 2022 року за участю керівника Офісу президента Андрія Єрмака та колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена.
Уже зараз Сполучені Штати готові виступити гарантом для України в подібній угоді, за участю основних європейських партнерів, заявив колишній керівник відділу політичного планування НАТО Фабріс Потьє. Такий документ, на його думку, буде винятково вагомим.
“Угода має носити достатню обов’язкову силу, щоб викликати довіру, інакше Росія не сприйме її всерйоз”, — зазначив у коментарі Wall Street Journal Потьє.
Міністри оборони дванадцяти країн-учасниць НАТО не стали чекати на саміт у Вільнюсі і напередодні зустрілися в Польщі. Місцем зустрічі обрали містечко Легіоново поблизу Варшави. Там обговорювали підготовку до майбутнього саміту і посилення східного флангу Північноатлантичного альянсу.
Глава польського оборонного відомства Маріуш Блащак назвав перемовини конструктивними. З його слів стало відомо, що тема безпеки в небі актуальна не тільки для України, яка потребує сучасних винищувачів, а й для Польщі.
Міністр зазначив, що Варшава також готується до отримання більш сучасних літаків.
“Я хотів би вперше публічно заявити, що ми ведемо попередні переговори, і йдеться про придбання літаків раннього попередження зі Швеції. Ведемо предметні переговори, і я сподіваюся, що вони будуть успішно завершені найближчим часом. Таким чином, ми зміцнимо стійкість Польщі, а також східного флангу НАТО”, — резюмував Блащак.
На зустрічі міністрів оборони країн НАТО в Польщі обговорювали і гарантії безпеки для України. За підсумками переговорів президент Польщі висловив думку, що це питання вважається вирішеним.
“Росія повинна зрозуміти сьогодні, що Україна отримала гарантії безпеки, і дія цих гарантій швидко не закінчиться”, — заявив Дуда.
Про багаторічний план співпраці України з Північноатлантичним альянсом заявила напередодні посол України в НАТО Наталія Галібаренко.
За її словами, на майбутньому саміті у Вільнюсі Київ запропонує два пакети співпраці. Практичний — про багаторічну військову підтримку, і політичний, згідно з яким Україна стане учасником ухвалення частини рішень разом із членами Альянсу.
“Йдеться про допомогу ЗСУ і про велике збільшення фінансування існуючого зараз комплексного пакета допомоги. Ми говоримо про те, щоби перетворити, наприклад, чинну Комісію “Україна —НАТО” на Раду “Україна — НАТО”, яка дасть нам змогу ухвалювати певні рішення та обговорювати певні рішення разом із членами Альянсу, а не окремо”, — заявила Галібаренко.
За підсумками липневого саміту НАТО у Вільнюсі Київ може отримати право збирати засідання ради і звертатися із запитами про допомогу до країн-членів Альянсу. Учасниками угоди про гарантії безпеки для України, як очікується, мають стати США, Велика Британія, Франція і Німеччина.
Читайте також: Україна після війни: якими мають бути оборонні можливості та гарантії безпеки, розповів Мусієнко
Нагадаємо, минулого тижня Німеччина і Франція підписали декларацію про підтримку руху України в НАТО. А напередодні федеральний канцлер Олаф Шольц сказав, що Україна навряд чи вступить до НАТО в “осяжному майбутньому”, у критеріях Альянсу є низка умов, які Київ поки що не може виконати.