80% БпЛА досягають цілей: наслідки ударів по НПЗ для російської економіки (ВІДЕО)

Пожежа на НПЗ у Росії. Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У ніч на 23 березня внаслідок атаки безпілотників загорівся Новокуйбишевський нафтопереробний завод (НПЗ). Він під ударом не вперше. 16 березня дрони вже атакували три НПЗ у Самарській області — Куйбишевський, Новокуйбишевський і Сизранський. У Міненерго Росії пообіцяли встановити системи ППО, а підприємства, зокрема в Сибіру, активно закуповують системи виявлення і придушення безпілотників, інформує FREEДОМ.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну російські енергетичні об’єкти атакували щонайменше 37 разів, підрахували журналісти Deutsche Welle. У 80% випадків безпілотники досягли мети.

Як наслідок, за даними Reuters, щонайменше 13% від сумарної потужності діючих первинних установок переробки нафти — у режимі аварійного простою. А три підприємства повністю зупинили роботу. Уряд Росії заборонив експорт бензину.

“Звичайно, удари по НПЗ мають значний вплив. Росія менше може оплачувати цю війну, а також це позбавляє її необхідного палива для продовження бойових дій. Я б рекомендував ігнорувати заклики до припинення таких ударів”, — заявив командувач Силами США в Європі у 2014-2017 рр. Бен Ходжес на Київському безпековому форумі. 

Для гарантування безпеки нафтопереробних заводів влада хоче залучити Росгвардію і встановити системи протиповітряної оборони (ППО), повідомили в Міністерстві енергетики РФ.

За словами експертів, до нинішнього часу НПЗ у Росії особливо не захищали. Системи ППО оберігають столицю і резиденції Путіна. На всі міста і стратегічні підприємства просто не вистачає ресурсів.

“Зараз у зоні ураження перебуває близько 12 підприємств, які вже якоюсь мірою, більше чи менше, пошкоджені. Аналіз наших партнерів, який оцінює енергетичний російський ринок, показує, що вони втратили від 10 до 15% загалом. І ми розуміємо, що ще приблизно таку саму кількість заводів розташовано в європейській частині Росії, тому, звісно ж, їх рано чи пізно буде теж знищено”, — зазначив експерт із питань національної безпеки, військовослужбовець ЗСУ Іван Варченко.

Ремонт НПЗ — справа довга. А якщо врахувати, що дістати необхідне обладнання, матеріали та запчастини підсанкційній Москві буде дуже складно, то очікувати позитивних змін у галузі найближчим часом не варто.

Експерти прогнозують, що Москва вживе заходів для резервації запасів нафти. А це неминуче позначиться на звичайних росіянах.

“Виникне дефіцит для всіх незахищених, тобто це дрібний, середній бізнес, дрібні перевізники, пасажирське регіональне сполучення, а також прості пересічні власники автотранспорту. Крім того, виникнуть перекоси регіональні. Тобто найбільші проблеми будуть у європейській частині Росії. Аби їх вирішити, треба спробувати перекинути зі сходу бензин, і будуть затори”, — зазначив комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

Керівництво російських нафтопереробних підприємств шукає способи захиститися від атак дронів. За інформацією Deutsche Welle, дочірня компанія “Газпрому” “Газпромнефть Марин Бункер” шукає підрядника, аби зміцнити стінки резервуарів для підприємства біля Новоросійська.

А дочка “Роснефти” “Саратовнефтепродукт” наприкінці 2023 року витратила понад 1 млн рублів на систему РЕБ ПД-703 “Кейс Мульти”. Новокуйбишевський НПЗ і Рязанська нафтопереробна компанія замовили комплекси РЕБ ще наприкінці 2022-го року. Однак це їм не допомогло. Обидва підприємства потрапили під удар безпілотників.

Читайте також: Як удари по НПЗ у Росії позначаться на окупаційній армії РФ — розбір експерта

Нагадаємо, Росія втрачає 600 тис. барелів нафти на день через атаки дронів на російські нафтопереробні заводи. Про це свідчать підрахунки міжнародних нафтотрейдерів. Аналітики прогнозують, що відключення російських НПЗ можуть призвести до скорочення потужностей на 900 тис. барелів на день.

Прямий ефір