Своєю провокацією в Грузії Кремль хотів перевірити реакцію суспільства, – Ірина Верещук (ВІДЕО)

Фото UATV

У Грузії не вщухає хвиля протестів. Після розгону мітингу протестувальники вимагають відставки глави МВС. Згідно з офіційними даними, постраждали 160 учасників протесту і 80 поліцейських.

Про ці події і про те, яким чином вони можуть вплинути на Україну, журналісти UATV говорили з президентом Міжнародного центру балтійсько-чорноморських досліджень і консенсусних практик Іриною Верещук.

Гостя нагадала, що на 20 червня в парламенті країни було заплановано засідання Міжпарламентської асамблеї православ’я, головував на якому депутат Держдуми Сергій Гаврилов (КПРФ).

З огляду на те, що Росія окупувала частину території Грузії, приїзд і виступ Гаврилова з місця глави спікера грузинського парламенту російською мовою обурили опозицію, що призвело до конфлікту.

Після цього під будівлею і на вулицях міста почався масовий протест, який налічував близько 10 тисяч чоловік.

“Винні в цьому, я думаю, повинні понести, як мінімум, політичне покарання, – зазначила Ірина Верещук. – Пан Гаврилов не сам зайняв місце спікера, його туди делегували. Значить, винні мають нести політичну відповідальність. Так, уже відомо, що у відставку подав спікер парламенту. Не думаю, що ця ситуація була з грузинської сторони зроблена навмисне. Просто не продумали все як слід, до кінця. Але найнебезпечніше – ніхто не знає, чим це все може закінчитися“.

Експерт впевнена, що незважаючи ні на що, Росія намагається зберегти Грузію “в своїй орбіті”.

“Вони розуміють, що цю країну не можна русифікувати настільки, щоб вона стала частиною “руського миру”. Але робити все можливе, щоб зберігати вплив і не допустити цю країну в НАТО, ЄС, вони будуть, – наголосила Ірина Верещук. – Дана ситуація – один із пробних “каменів”. Через православ’я, здавалося б, таку гуманітарну тему, в Кремлі хотіли подивитися, як же відреагує суспільство”.

“Як може вплинути ситуація в Грузії на Україну?”, – поцікавилися журналісти в експерта з міжнародних питань.

“Зараз ми перебуваємо в стані виборів, що послаблює інститути влади, – зазначила Ірина Верещук. – І те, що відбувається навколо нас: події в Молдові, Грузії, звичайно ж, додає ризиків і множить ті виклики, з якими ми сьогодні стикаємося на нашій території. Головне в цій ситуації – дотримуватися нейтралітету. Заява нашого МЗС і демарш посла України в Грузії – це були абсолютно правильні заходи“.

Нагадаємо, посол України в знак протесту покинув засідання Міжпарламентської асамблеї православ’я.

Прямий ефір