“Міжнародні спостерігачі відзначили високий рівень демократії в Україні”, – Оля Одинська-Грод

Фото АР

Вибори в Україні відбулися демократично та без принципових порушень. Саме такий висновок склали представники міжнародних спостерігачів. Українська держава в повному обсязі виконала свої зобов’язання щодо запрошення іноземних спостерігачів для спостереження за виборами президента у 2019 році.

Напередодні першого туру виборів Центральна виборча комісія зареєструвала понад 2300 офіційних спостерігачів від 19 міжнародних організацій та 17 іноземних держав. Окрім представників ОБСЄ та Європарламенту, українські спостерігачі активно співпрацювали з представниками міжнародних неурядових організацій.

“Багато держав світу підтримали Україну в бажанні провести вибори демократичним шляхом, ми тут для того, щоб допомогти й підтримати”, – зазначила Оля Одинська-Грод, заступник глави місії Канадської місії спостерігачів в Україні. Канадська спостережна місія – це неурядова організація, яка проводить спостереження за виборами у 40 країнах світу. До України її перші представники прибули на початку січня.

“Ми почали роботу з 50 довгостроковими спостерігачами, які по 2 людини розподілені між усіма областями України, і таким чином забезпечили широке покриття регіонів. До довгострокових спостерігачів напередодні першого та другого туру виборів приєдналися короткострокові спостерігачі, тож у кожній області працювали 8 спостерігачів від нашої організації. Ми багато взаємодіємо з людьми, але, звісно, нічого не чіпаємо й не втручаємося. Наше завдання – зберегти дистанцію і нейтралітет, властивий спостерігачам”, – наголосила пані Одинська-Грод.

Крім груп фахівців по лінії двосторонньої співпраці, спостереження за президентськими виборами здійснювали і представники європейських неурядових організацій, наприклад датська Ініціатива за діалог і демократію Silba, яка з 1994 року регулярно проводить короткострокові місії із спостереження за виборами в різних країнах світу.

“Ми звертаємо увагу на загальний процес проведення процедури виборів і голосування. Водночас дуже важливим моментом є збереження секретності результатів голосування. На цьому етапі члени виборчих комісій повинні строго дотримуватися правил. Істотним фактором для оцінки є і ставлення членів виборчих комісій до міжнародних та внутрішніх спостерігачів. Також ми оцінюємо поведінку самих виборців на дільниці, роль поліції у забезпеченні правопорядку і навіть вплив активістів. Ми беремо до уваги всі вищеназвані чинники, щоб оцінити процес голосування”, – повідомив представник Silba Віктор д’Анетан.

За підсумками виборів неурядові організації складають фінальний звіт, який публікується на сайтах організацій і доступний громадськості. Серед недоліків процедури проведення виборів президента в Україні в 2019 році фахівці називають проблему з пакуванням 80-сантиметрових бюлетенів у першому турі, а також те, що деякі виборчі дільниці відкрилися раніше від визначеного часу. Із позитивних аспектів представники неурядових міжнародних організацій в Україні відзначили хорошу організацію процесу та професійну роботу персоналу на ділянках, а також високий рівень демократії в країні.

Анна КОСТЮЧЕНКО, UATV

Прямий ефір