40 тис. кримчан незаконно призвали окупанти до армії РФ з моменту анексії півострова, — правозахисниця

Ілюстративне фото: dw.com

Росія порушує всі міжнародні конвенції, призиваючи жителів тимчасово окупованого Криму до армії. За уникнення призову кримчани отримують штрафи й тюремні терміни. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 18 червня, розповіла керівниця “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник.

Правозахисниця наголосила, що РФ скоює проти громадян України міжнародний злочин. Усе це задокументовано, докази зібрано і передано до Міжнародного кримінального суду (МКС). 

“У Криму ця практика почалася ще 2015 року. Тоді почався перший призов наших громадян до російської армії. Це воєнний злочин. Росія не має права призивати на окупованих територіях. Якраз наша організація разом із прокуратурою Автономної Республіки Крим і Севастополя збирала докази, і з іншими колегами ми передали це до Міжнародного кримінального суду”, — зазначила Скрипник. 

За її словами, на окупованому півострові призовна кампанія відбувається двічі на рік. 

“Це не контрактна служба, це призовна кампанія строковиків. Загалом уникнути її не можна, тому що це загрожує кримінальним переслідуванням. Покарання — від штрафу до двох років позбавлення волі. Ба більше, навіть якщо людину покарали, вона все одно має служити і її все одно призивають. За нашими даними, було незаконно призвано щонайменше 40 000 кримчан за весь період окупації півострова”, — акцентувала правозахисниця. 

З 2022 року Росія почала приховувати кількість призваних кримчан, каже вона. Ймовірно, на рік російські окупанти відправляли в армію щонайменше 6 000 людей.

“У 2022 році, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Кремль став приховувати кількість призовників. Але, знову ж таки, призивають 6 000 осіб на рік щонайменше. Найімовірніше, у 2022 році призвали більше, ніж стандартно”, — сказала Скрипник.

Вона також нагадала, що у 2022 році також почалася паралельна кампанія — так звана часткова мобілізація. Що торкнулося і жителів Криму, і також є незаконними діями РФ.

“Цей указ Путіна є, по суті, насильницьким і дає змогу призивати незаконно людей уже старших за призовний вік, аж до 60 років. У вересні минулого року через цей указ дуже багато кримчан намагалися виїхати з півострова, щоб не потрапити під цю мобілізацію. Частина з них змогли виїхати, а частина — ні. Щоб виїхати з Криму, по суті, залишається тільки один шлях — через так званий Кримський міст. Там, звісно, стоїть ФСБ, там повністю все контролюється. Від чоловіків, які підпадають під таку мобілізацію, вимагають дозвіл від військкомату, щоб виїхати”, — зазначила Ольга Скрипник. 

За її словами, ті чоловіки, які залишилися в Криму і бояться потрапити під мобілізацію Путіна, зв’язувалися з правозахисниками, запитували, як уникнути такого призову. Багато хто змінює місце проживання, не відповідає на телефонні дзвінки з військкоматів, робить усе можливе, щоб не потрапити до російської армії. 

“Це також воєнний злочин РФ. На жаль, потім Росія поширила цю практику і на нові окуповані території. Зокрема, злочин — роздавати своє громадянство на окупованих територіях. І коли вони роздають свої російські паспорти, для них це автоматично означає, що тепер вони можуть чоловіків на цих територіях призивати”, — акцентувала правозахисниця. 

Але, незважаючи на погрози, штрафи та переслідування в окупованому Криму, каже Скрипник, українці свою позицію висловлюють. Навіть у соціальних мережах. 

“Вони говорять про те, що проти війни, що російська армія — це армія вбивць, ґвалтівників і маніяків. Тобто дуже багато є людей, які висловлюються проти”, — резюмувала гостя ефіру.

Читайте також: “Бавовна” в Криму працює набагато краще за російський телевізор, — військовий оглядач

Нагадаємо, Росія засудила українця з Криму за “шпигунство”. Йому загрожує 12 років ув’язнення в колонії суворого режиму.

Прямий ефір