Олеся Яхно: “Візит Федеріки Могеріні важливий для економіки та реформ в Україні”

Фото UATV

Другий день поспіль в Україні з робочим візитом перебуває Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні. Представник ЄС відвідує Україну напередодні виборів президента у Росії, на фоні газового шантажу Росії та заяв ЄС щодо продовження санкцій.

Журналісти телеканалу UATV поспілкувалися з українським політологом Олесею Яхно, яка розповіла, що означає для України візит Федеріки Могеріні.

“Для України цей візит важливий із різних поглядів. Це стосується і співпраці в процесі внутрішніх реформ, а з вересня, як відомо, набрала чинності Угода про асоціацію і, в принципі, цією угодою передбачається, що ми намагатимемося у різних сферах наближати українське законодавство до європейського. Й узагалі стандарти та підходи будемо зближувати із європейськими, тому це важливо з точки зору продовження співпраці та, зокрема, для надходження 4-го траншу, який може бути надано в рамках допомоги ЄС Україні у розмірі 1 млрд”, – зазначила експерт.

За її словами, візит Федеріки Могеріні також є важливим, якщо говорити про Україну, Росію та ЄС.

“Ми почули чіткі меседжі щодо Мінська, що санкції триватимуть. По-друге, прозвучала тема Криму, як нагадування, – і це теж дуже важливо. Це означає, що Захід не закриватиме очі на анексію і це не буде предметом торгу”, – додала Олеся Яхно.

Крім того, політолог зазначила, з точки зору європейської безпеки дуже важливо, що після того, як Україна виграла Стокгольмський арбітраж, Росія вкотре порушила міжнародне право, не виконуючи рішення суду. “І в цьому сенсі виклики, які стосуються енергетичної безпеки, об’єднують і Україну, і Європу”, – пояснила Олеся Яхно.

Загалом, політолог підсумувала, що візит представника ЄС вплине на впровадження в Україні економічних реформ, реформи в цілому, на макрофінансову допомогу , безпекову складову – зокрема, й енергетично-безпекову складову, і на внутрішньополітичну ситуацію.

За її словами, те, що Європейський Союз не втомився від України, як наголосила Федеріка Могеріні, є потужним сигналом підтримки ЄС.

“Часто окремі політики використовують такі спекуляції – Заходу набридла Україна. Тому ця заява Могеріні є надважливою, бо цим часто спекулюють і в Росії, на кшталт, от Україна знову просить, вона вже всім набридла. І в цьому сенсі ця заява мала величезне значення, щоб показати, що Захід підтримує Україну, не відмовляється від неї”, – пояснила Олеся Яхно.

Також політолог розповіла, що досвід України може допомогти у боротьбі з фейковими новинами та кіберзагрозами.

“Україна першою зрозуміла і зіткнулася із тим, що в ХХІ столітті ризики ведення війни інші. Це і військове втручання, коли кажуть “ихтамнет”, це й ведення інформаційної пропаганди, намагання використати демократичні інституції, які вважалися цінностями у зворотному напрямку”, – сказала політолог.

На думку експерта, ця ситуація змусила Європу сприймати ризики, які стосуються не лише України, і зрозуміти, що об’єктом цих спроб є і сама Європа.

“Першою країною, яка почала протистояти російській пропаганді була Україна. Навіть взяти новини про розіп’ятого хлопчика, зґвалтовану дівчинку Лізу – Україні важко було це спростовувати, бо тоді європейська спільнота не була готова до розуміння фейків як явища. Все почалося з України і сприймалося як локальний конфлікт, а коли це почало безпосередньо стосуватися Європи, США – всі зрозуміли, що є реальна проблема і є порушник. Я вважаю, що Росія не конкурентна за технологіями, за ВВП з ключовими гравцями, тому вона вирішила обвалити інституції, правопорядки, підривати політичні еліти, тобто, просто вирішила руйнувати”, – говорить Олеся Яхно.

Політолог переконана, що досвід України в протистоянні російській гібридній війні може допомогти Європі.

“За декілька років українська армія стала принципово іншою, з’явилися нові напрямки. Прийшли не паркетні генерали, а люди, які саме набули цей досвід. Якщо брати Європу, Україна може бути однією із найбільш підготовлених армій до війн ХХІ століття, де є елементи не лише військові, де залучаються активно інформативні кампанії на різних рівнях. Технологічно ми відставали на рівні оборонних видів, але зараз, коли і США, і Канада надають нам зброю і є низка договорів із країнами НАТО, якщо технологічно українську армію осучаснити, то вона буде однією із найбільш підготовлених армій  серед країн Європи”, – підсумувала Олеся Яхно.

Повну версію телеінтерв’ю з Олесею Яхно дивіться  в передачі “Лицом к лицу” на телеканалі UATV.

Наталія МАРЧЕНКО, UATV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прямий ефір