Українські фільми, заборонені до показу в Росії (ПЕРЕЛІК)

Кадр із фільму “Майдан”,
реж. Сергій Лозниця

Українське кіно все більше викликає занепокоєння в РФ. Особливо ті картини, в яких художньо переосмислюється боротьба нашого народу за свою культуру, мову, історію, європейський вектор розвитку.  Пропагандистська машина РФ, продовжуючи боротися із правдою, зокрема з літературою і кіно, обрала перевірений спосіб протидії – заборону.

Українські фільми, як і іноземні стрічки про історію України, забороняють під різними приводами, але переважно це “екстремізм”, “образи почуттів віруючих”, “чужий символізм”, “спотворення історичних фактів”, “зміст насильства”, а інколи й просто без пояснення причини.

UATV підготував добірку українських фільмів, які здобули глядацькі симпатії в Україні та світі, відзначені численними нагородами на кінофестивалях, але… категорично заборонені для показу в Росії.

“Майдан”, режисер Сергій Лозниця

Попри те, що сам режисер добре відомий у Росії з фільмом “Щастя моє”, у його нової картини не було шансів вийти в прокат. І справа зовсім не в Революції Гідності.

У своєму фільмі Лозниця руйнує головний пропагандистський посил Кремля. У стрічці Революція Гідності – це не хитрий план Заходу, а вираз власної волі українців.

Фільм “Майдан” створено в документальному жанрі. Його світова прем’єра відбулася на 67-му Каннському фестивалі у травні 2014 року. Сюжет являє собою хронологію подій Майдану – від мирних акцій і до кривавих боїв на вулицях міста. 

“Війна заради миру”, режисер Євген Титаренко

Кадр із фільму  “Війна заради миру”

Головні дійові особи картини “War For Peace” (“Війна заради миру”) – герої України: бійці АТО, волонтери та медики, котрі мужньо відстоюють незалежність своєї Батьківщини. “War For Peace” – це реальні події, військові операції, медичні евакуації під ворожим вогнем. Це людські долі та дійсно жахливі моменти війни.

Міністерство культури Росії попросило російську генпрокуратуру не допустити показу на території РФ цього фільму, а в генпрокуратурі РФ повідомили, що за перевірку стрічки “Війна заради миру” візьметься прокуратура Москви.

“Хайтарма”, режисер Ахтем Сеітаблаєв

“Хайтарма”(“Повернення”) – перший фільм про трагедію кримськотатарського народу. Сумна сторінка в історії кримських татар показана через призму сприйняття прославленого льотчика, двічі героя Радянського Союзу Амет-Хана Султана. 18-20 травня 1944 року, за рішенням Державного комітету оборони, підписаним Сталіним, було депортовано від 183 до 188 тисяч кримських татар. 

Український фільм про депортацію кримських татар  не вдалося показати на широкому екрані в Росії через проблему “нерекомендованого кіно”.

“Донбас”, режисер Сергій Лозниця

Кадр із фільму  “Донбас”

“Донбас” – військова трагікомедія. Кінострічка розповідає про події на сході України, про життя на окупованих територіях Донбасу, де розмиваються межі між правдою і брехнею, руйнуються соціальні інститути. Фільм створено у копродукції України, Німеччини, Нідерландів, Франції та Румунії.

Показ стрічки було заплановано в Москві, в літньому кінотеатрі Garage Screen. Однак пізніше з’явилася інформація, що покази “перенесені з технічних причин”. Відомо, що музей отримав попередження від Міністерства культури РФ, оскільки фільм планували демонструвати без прокатного посвідчення.

https://youtu.be/Nx89ddT31sM

“Кіборги”, режисер Ахтем Сеітаблаєв

Військова драма “Кіборги” – знаковий фільм українського кінематографу, в якому розглядаються події, котрі дійсно відбувалися на Донбасі. Фільм отримав високі глядацькі оцінки – в міжнародній кінематографічній базі даних IMDb рейтинг фільму становить 9,1 із 10.

Попри те, що фільм не показували у РФ, стрічка про українських захисників Донецького аеропорту стала популярною серед росіян.

“Мені якраз написали, що дуже багато переглядів піратської версії в Росії”, – розповів режисер Ахтем Сеітаблаєв в одному з інтерв’ю.

“Гіркі жнива”, режисер Джордж Менделюк

Також варто виокремити фільм “Гіркі жнива” канадського кінофільму про історію кохання в розпал українського Голодомору 1932-1933 років.  Це перша англомовна повнометражна ігрова стрічка за участю голлівудських акторів, присвячена темі Голодомору.

Головні ролі у стрічці виконали Теренс Стемп, Макс Айронс, Саманта Баркс та Баррі Пеппер. У картині грали українські актори Остап Ступка та Олександр Печериця.

Історію кохання, яка розгортається у часи Голодомору 1932-1933 років, показали у понад 40 країнах світу. 

У Росії ж повідомили, що показів не планують. Виконавчий продюсер Денніс Девідсон пояснив, що жоден із російських дистриб’юторів не висловив зацікавленості у показі стрічки.

Прямий ефір