Залежність від ресурсів РФ знижується — у G7 домовилися зменшити постачання для ядерної енергетики (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Міністри енергетики країн G7 (“Групи семи”) домовилися знижувати постачання російської продукції для ядерної енергетики. Про це йдеться в комюніке, опублікованому за підсумками зустрічі в Турині. Союзники мають намір диверсифікувати постачання та допомогти іншим державам поступово відмовитися від російського ядерного палива, інформує FREEДОМ.

Експорт енергоресурсів є головним джерелом валютного виторгу Кремля. Ці доходи дозволяють Росії продовжувати війну проти України. Попри 13 санкційних пакетів ЄС і обмежень, введених США та іншими союзниками Києва, Москві вдається заробляти мільярди доларів на експорті сировини.  

“Часто ми стикаємося з проблемою, коли внутрішнє лобі, виробники є проти тих чи інших обмежень. Аргументують це тим, що буде значний вплив на внутрішній ринок Європейського Союзу. І водночас вплив і ефект на Російську Федерацію буде не таким великим. Деякі компанії отримують від Росії на значно вигідніших умовах матеріали. Вони пропонують знижку та пропонують дешевший матеріал на ринку. Відповідно, всередині ЄС викривляється поняття конкурентоспроможності”, — сказала керівниця санкційного напряму Київської школи економіки Юлія Павицька. 

Але низька ціна — це не єдиний фактор, який змушує купувати російські ресурси. У спадок від СРСР Російській Федерації дісталося безліч циклів закритого виробництва, завдяки яким країна-агресор може виробляти дефіцитні для Заходу ресурси. Найбільша залежність, за словами експертів, існує в металургії та ядерній енергетиці. 

“На території Європи знаходиться близько 20 блоків, які були побудовані ще за часів Радянського Союзу і “Росатом” продовжує постачати туди паливо. Оскільки в 1990-х було ухвалено рішення, що Росія зможе постачати це, і вони просто припиняли ці виробництва. Обрубати так швидко співпрацю вони не зможуть. Наприклад, щодо того ж титану, алюмінію. Алюміній — дуже енергомістке виробництво, там потрібна дешева електроенергія, і Росія тут займає дуже важливу нішу”, — зазначив керівний партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній. 

Але цю залежність від постачань РФ можна подолати, впевнені аналітики. 30 квітня американський Сенат одноголосно ухвалив законопроєкт про заборону імпорту збагаченого урану з Росії. 

За даними Міністерства енергетики США, 2022 року на Російську Федерацію припадала майже чверть американського ринку збагаченого урану. Крім того, Конгрес Сполучених Штатів Америки виділив 2,7 млрд дол. на розвиток власного виробництва.

“У Вайомінгу є уран, здатний замінити російський імпорт, і ми готові його використовувати. Наш двопартійний законопроєкт допоможе позбавити фінансування російську військову машину, відродити американське виробництво урану і надати імпульс інвестиціям у ланцюжок постачань американського ядерного палива”, — заявив сенатор США від штату Вайомінг Джон Баррассо. 

Заміну Росії можна знайти не тільки в атомній енергетиці, кажуть експерти. Євросоюз відмовився від російського газу і не замерз, як прогнозували в Москві. 

Ба більше, ціни на паливо знизилися до рівня, на якому вони були до початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Країни Центральної Європи, які досі купують російський трубопровідний газ, працюють над альтернативними джерелами імпорту. 

“Щодо нафти та газу, звісно, легше, тому що нафта є в багатьох країнах. США є найбільшим виробником нафти та газу. Чисто теоретично можливе розширення виробництва алюмінію. У Норвегії є дешева електроенергія, тому що у них дуже багато гідроелектростанцій”, — зазначає Загородній. 

Поступова відмова Європи від російських енергоресурсів б’є по доходах Кремля. Експорт “Газпрому” за 2023 рік склав 69 млрд кубометрів, що стало найнижчим показником із 1985 року. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у 2021 році, “Газпром” продавав за кордон 185 млрд кубометрів.

Читайте також: Продажі нафти та газу в Росії більше ніколи не досягнуть довоєнного рівня, — Буряченко

Прямий ефір