“З огляду на безпеку ми не про все чуємо одразу”: підсумки “Рамштайну-10” проаналізував Мусієнко

Олександр Мусієнко. Фото: facebook.com/musiienkoua

Західні партнери розширюють можливості навчання та підготовки українських військових. Крім того, союзники продовжують працювати над збільшенням постачань ППО для захисту українського неба. Про це сказав керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко в ефірі телеканалу FREEДОМ, коментуючи підсумки “Рамштайну-10“.

Він нагадав, що в українських військових є оперативні потреби на полі бою: міни, міномети, артилерійські снаряди, боєприпаси, ракети для установок HIMARS, зокрема GLSDB дальністю 150 кілометрів.

“З цього питання є ясність, йому приділяється серйозна увага”, — сказав експерт. 

Він також зауважив, що на цьому “Рамштайні” обговорювалося питання надання додаткових артснарядів, а приблизно два тижні тому в Стокгольмі відбувалася зустріч міністрів оборони країн Євросоюзу, які теж обговорювали збільшення виробничих потужностей у галузі оборонної промисловості Європи, необхідних для посилення допомоги Україні. 

“Ми розуміємо, що нам необхідно більше для стримування наступу російських військ на сході та знищення сил противника. І розуміння у партнерів у цьому питанні є, а також щодо потреб, які стосуються підготовки контрнаступу. Щодо них ми теж почули певну ясність, зокрема в питанні посилення бронетанкової групи. Близько 150 танків має прийти в Україну, а також мають бути навчені українські екіпажі”, — сказав Мусієнко.

За його словами, розширюються місії та можливості для навчання українських військовослужбовців. 

Напередодні “Рамштайну” на зустрічі британського прем’єр-міністра Ріші Сунака і президента Франції Еммануеля Макрона було домовлено про те, що ці країни збільшать навчання українських морських піхотинців, доповнив гість ефіру. 

“Третій момент “Рамштайну” — це, скажімо так, доробок на майбутнє. Ми хочемо почути [рішення] щодо ракет середньої дальності від 150 кілометрів, а краще — від 300 км. Вони необхідні нам для того, щоб оперативно вражати не тільки тили противника, а й далі. Щодо питання авіації ми зараз чуємо про модернізовані МіГ-29. Я так розумію, що рішення вже на підході, і це буде проміжним етапом перед наданням винищувачів F-16. Авіаційний компонент ніхто не знімав з порядку денного, але це більш довгострокове питання”, — зазначив Мусієнко.

Розмови щодо протиповітряної оборони можна сприймати як підготовку до контрнаступальних дій, вважає експерт.

“Оскільки засоби ППО є різні, зокрема такі, які використовуються сухопутними військами України. І для захисту підрозділів, які просуватимуться сушею — наші механізовані та десантні бригади — необхідно, щоб у їхньому складі були присутні переносні зенітно-ракетні комплекси різних типів. Це потрібно для прикриття і гарантування безпеки з повітря. В ідеалі, звичайно, щоб це робилося за допомогою авіації”, — пояснив гість ефіру.

Він також прокоментував терміни постачань зброї й техніки в Україну, анонсованих раніше.

“Поки що я бачу, що все відбувається вчасно. Звернімо увагу на ті самі танки Leopard і Leopard-2. Було обіцяно, що до кінця березня вони будуть в Україні. Не всі 150, а частина. І ми вже бачимо інформацію про те, що перші українські екіпажі пройшли навчання на танках цих моделей у Німеччині та Іспанії. Тобто ми розуміємо, що це в порядку термінів. Звичайно, нам хотілося б, щоб усе відбувалося швидше, рішення ухвалювали раніше, але п’ятитижневий курс навчання потрібно пройти. Зрештою, ми в цьому теж зацікавлені, щоб максимально ефективно використовувати ці танки на полі бою”, — резюмував Мусієнко. 

Він звернув увагу і на те, що оголошені пакети допомоги від Заходу, Сполучених Штатів — від кінця минулого року і до свіжих на попередньому “Рамштайні” — постачаються в досить стислі терміни.

“З причин безпеки ми не про все чуємо одразу — про постачання озброєнь найчастіше пишуть уже постфактум. Тобто інформація у ЗМІ про підготовку чогось до відправлення означає, що це, найімовірніше, вже є в Україні”, — сказав Мусієнко.

Читайте також: Що потрібно ЗСУ для успішного контрнаступу — ключові фактори назвав експерт

Прямий ефір