Євросоюз за останні 2 роки різко скоротив свою енергетичну залежність від Росії — подробиці від Омельченка

Володимир Омельченко. Фото: iclub.energy

Європейський Союз за останні 2 роки різко скоротив свою енергетичну залежність від Російської Федерації. Про це сьогодні, 27 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

“Дані свідчать про те, що Європейський Союз дійсно різко за останні 2 роки скоротив свою залежність як від російської нафти й нафтопродуктів, так і від природного газу. Якщо раніше обсяги природного газу з Росії поставлялися до Європейського Союзу на рівні десь 170 млрд кубічних метрів, то торік цей показник становив 27 млрд кубічних метрів. Половина з цих обсягів йде транзитом через Україну, половина — через Туреччину. Що стосується нафти, то також йде серйозне скорочення поставок нафти і нафтопродуктів до Євросоюзу. Їхні обсяги скоротилися за ці 2 роки приблизно на 75-80%”, — сказав він.

Водночас директор енергетичних програм Центру Разумкова констатував, що дещо зросли поставки скрапленого газу з РФ до Європейського Союзу, зокрема до Франції, Іспанії та Бельгії.

Омельченко також зазначив, що Росія намагалася диверсифікувати постачання нафти, замінивши європейський ринок ринками Китаю та Індії. Частково їй це вдалося, але виникли проблеми в розрахунках.

“На сьогодні Росія має величезну кількість рупій, які отримані за постачання нафти в Індію в еквіваленті 53 млрд дол. І російський державний банк не знає, що з цими рупіями, в принципі, робити… Крім того, з Китаєм теж не все так добре. Чому? Тому що кілька тижнів тому головний банк Китаю, який займався розрахунками з Росією, припинив ці розрахунки. Це серйозно ускладнює не тільки експорт з Росії нафти й нафтопродуктів, але й інших товарів. Тому процес складнощів для російського експорту енергоносіїв триває”, — розповів він.

Окремо Омельченко звернув увагу на серйозні санкції Мінфіну США проти компанії “Совкомфлот”, оператора, який зареєстрований в Об’єднаних Арабських Еміратах.

“Там близько 100 танкерів, так званих сірих, і вони ходили під прапором Ліберії. Зараз, після посилення санкцій Мінфіну, ці танкери змушені були переоформитися під новий прапор Габону… Тобто складнощі з кожним місяцем для російського експорту енергоносіїв зростають, з одного боку, а з іншого боку, вони намагаються їх обійти, але в принципі це стає з кожним місяцем дедалі складнішим та складнішим”, — сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Він наголосив, що посилюється й моніторинг тих санкцій, які вже було запроваджено.

“Щодо того, які необхідні нові санкції, то президент Зеленський на конференції в Мюнхені зазначив, що насамперед це стосується санкцій атомної промисловості Росії, через те, що захоплено Запорізьку атомну станцію. Але я б ще додав необхідність персональних санкцій проти співробітників “Росатома”, керівництва “Росатома”. Це дуже важливо, тому що зараз вони начебто себе добре почувають, у той час, коли вони, по суті, захопили Запорізьку атомну станцію й творять там беззаконня, по суті, катують наших українських працівників цієї станції, постійно погрожують світові ядерною катастрофою”, — сказав Омельченко.

Читайте також: Росія не полишає спроб використовувати енергетику як зброю (ВІДЕО)

Прямий ефір