Вже влітку ПАРЄ може проголосувати за механізм та юридичне обґрунтування передачі заморожених російських активів Україні — думка

Євгенія Кравчук. Фото: Facebook /Yevheniya Kravchuk

Після створення Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України, мають бути виконані ще кілька кроків для передачі заморожених російських активів. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповіла членкиня української делегації в ПАРЄ, народна депутатка Євгенія Кравчук.

Вона навела приклад, як резолюція ПАРЄ 2022 року перетворилася на вже чинний міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України.

“У 2022 році, коли ухвалювали резолюцію, ми рекомендували Комітету міністрів Ради Європи створити цей Реєстр шкоди. У 2023 році таку угоду в Рейк’явіку підписали понад 50 країн — не тільки члени Ради Європи, а й США, Японія і Канада, тобто всі країни “Великої сімки”. І після цього вже був створений Реєстр — міжнародний інструмент із головним офісом у Гаазі. І 2 квітня українці через “Дію” вже почали подавати заявки”, — розповіла Кравчук.

За її словами, хоча це був тривалий час, але Україна прийшла до результату.

“Після створення Реєстру збитків мають бути виконані ще кілька кроків. Потрібно створити комісію, яка розглядатиме заявки, що надійшли на відшкодування шкоди. І потрібно створити фонд (з якого збитки покриватимуть, — ред.), якраз до нього Рада Європи рекомендує передати ці 300 млрд євро [заморожених російських] активів”, — пояснила вона.

Кравчук звернула увагу, що є багато юридичних думок, як можна отримати ці активи, щоб потім не почався судовий розгляд, і щоб Росія не виграла ці суди.

“До речі, юридичний комітет ПАРЄ готує ще одну доповідь, у якій буде прописано цей механізм і його юридичне обґрунтування. Я сподіваюся, що ми вже його в червні проголосуємо за цей додатковий інструмент, щоб уряди країн могли виконати другий і третій кроки”, — висловила вона думку.

Повна версія інтерв’ю: РПЦ як інструмент російської пропаганди, створення трибуналу для Путіна і передача росактивів Україні: значення резолюцій ПАРЄ обговорюємо з Євгенією Кравчук

Нагадаємо, весняна сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 15 до 19 квітня. Тема України та протидії російській агресії — ключова. 16 квітня було проголосовано резолюцію про підтримку відновлення України коштом активів Російської Федерації. 17 квітня ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій визнала президентство Путіна нелегітимним.

Прямий ефір