Втрата експорту, втеча інвесторів, арешт активів: які “успіхи” має економіка РФ в умовах санкцій

Західні санкції сильно вдарили по російській економіці. Ілюстративний колаж: outsidethebeltway.com

Санкції проти Російської Федерації, введені країнами Заходу після повномасштабного вторгнення в Україну, чинять негативний вплив на економіку країни-агресора.

Тільки на експортних поставках за два роки війни Росія втратила близько 170 млрд доларів. А загальні втрати економіки РФ експерти оцінюють у 400 млрд доларів.

Антиросійські санкції і покарання за їх обхід

18 березня міністри закордонних справ держав Європейського Союзу обговорили нові економічні санкції проти РФ. Чотирнадцятий за рахунком пакет обмежувальних заходів включатиме і нові санкції, і способи зробити наявні санкції ефективнішими.

Як заявила глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, санкції ЄС глибоко підривають економічну базу Росії, чим присікають будь-які перспективи її модернізації.

“Ми будемо і надалі чинити тиск на Росію і на тих, хто підтримує її у військових діях. Ми продовжимо переслідувати подільників Путіна. І ми будемо переслідувати тих, хто допомагає Росії обходити санкції або поповнювати військовий арсенал”, — наголосила Урсула фон дер Ляєн.

Водночас, конфіскацію доходів від заморожених російських активів на користь України в Євросоюзі поки що не погодили.

“Йдеться про конфіскацію доходів, ми не говоримо про самі заморожені капітали. Наше завдання—  взяти їх і використати на користь України”, — наголосив верховний представник ЄС із зовнішньої і політики безпеки Жозеп Боррель.

При цьому, він не уточнив, про яку саме суму йдеться, лише зазначивши, що вона “істотна”, передає Deutsche Welle.

За словами дипломата, на сьогоднішній день конфіскація доходів не має одностайної підтримки міністрів, оскільки представників деяких країн занепокоять “аспекти законності та фінансових наслідків”. 

“Я не можу сказати, що хтось був проти, але вони хотіли почути конкретну пропозицію, щоб почати вивчати юридичні моменти”, — пояснив Боррель.  

Наприкінці лютого в Міністерстві юстиції США заявили про посилення забезпечення дотримання санкцій, експортних обмежень та економічних контрзаходів щодо Росії. Зокрема, 13 лютого було висунуто обвинувачення у відмиванні грошей російській компанії, що перебуває під санкціями, за сприяння російським громадянам у міжнародному переміщенні грошових коштів.

“За останні два роки наша оперативна група затримала, заарештувала і домоглася рішення про конфіскацію активів на суму приблизно 700 млн доларів у посібників росіян і висунула обвинувачення більш ніж 70 особам у порушенні міжнародних санкцій та експортного контролю, введених щодо Росії. Пред’явлені нами звинувачення олігархам, посередникам і відмивачам грошей – це наступний розділ: доки триває агресія Росії, зберігатиметься і наша рішучість притягнути до відповідальності її пособників. Ми твердо стоїмо на боці українського народу”, — заявив генеральний прокурор США Меррік Гарланд.

12 березня Європарламент на засіданні у Страсбурзі ухвалив резолюцію, згідно з якою державам ЄС пропонується запровадити у свої національні законодавства покарання для фізичних або юридичних осіб, які порушують санкції. Уряди мають гарантувати, що обхід санкцій вважатиметься в їхніх країнах кримінальним злочином.

“Резолюція щодо директиви про визначення кримінальних правопорушень і покарання за них дасть змогу зробити санкції ефективнішими”, — пояснила євродепутатка з Нідерландів від групи лібералів Софія Інетфелд.

Окрім цього, Швейцарія вперше відкрила кримінальну справу про порушення запроваджених проти Росії санкцій, пише FT. У виданні повідомили, що кілька швейцарських сировинних трейдерів продовжували торгувати з Росією, використовуючи дочірні фірми в Об’єднаних Арабських Еміратах.

За інформацією Financial Times, незважаючи на те, що економіка РФ через два роки після початку повномасштабної війни стабілізувалася, Росія через санкції втратила близько 170 млрд доларів експорту. РФ показала набагато слабше зростання порівняно з іншими експортерами сировини, і її середньострокові перспективи є похмурими.

Читайте також: Росіяни знаходять шляхи обходу санкцій ще до їх введення, – Буряченко про ефективність кримінального покарання за порушення

Думки експертів

Наскільки сильний вплив мають західні санкції на економіку РФ? Скільки Росія втратила через санкції? Які обмежувальні заходи діють найефективніше? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова;
  • Андрій Длігач, доктор економічних наук, професор Київського національного університету;
  • Ілля Несходовський, економічний експерт;
  • Ігор Ліпсіц, російський економіст, доктор економічних наук, професор.

МИХАЙЛО ПАШКОВ: Справа не в кількості санкцій, а в їх реалізації

— На сьогодні Росія є рекордсменом за санкціями. За останніми даними, проти РФ уже запроваджено близько 17 тисяч індивідуальних і секторальних санкцій. До цього санкційного фронту приєдналися близько 40 країн із 193-х.

Зрозуміло, що це не найширший санкційний фронт. Але в перспективі, найближчим часом очікується загальноєвропейський закон щодо кримінальної відповідальності за обхід санкцій. Він передбачає за обхід санкцій на суму понад 50 тисяч євро покарання до року позбавлення волі, понад 100 тисяч євро — до п’яти років.

Так, це не ті терміни, які дають у Росії людям, які зробили репост антивоєнного заклику або вийшли на вулиці з плакатами. Це більш м’які санкції, порівняно з Росією.

Але те, що це підлягає вже кримінальному переслідуванню, те, що за це каратимуть, плюс до всього там ще передбачені дуже серйозні штрафи і конфіскації на мільйонні суми, це дуже важливо. Важливо ще й те, що справа ж не в кількості санкцій, а в їхній ефективності та в реалізації.

Не так давно група Єрмака-Макфола вже наводила свої дані. І там теж ішлося про постачання з країн Заходу продукції подвійного призначення, зокрема електроніки та програмного забезпечення, тобто всього того, що знаходять у російських ракетах і “Шахедах”, які атакують Україну.

Тобто в даному випадку йдеться сьогодні про вдосконалення ефективної реалізації прийнятих санкцій і блокування якихось обхідних маневрів. Ось це, напевно, на сьогоднішній день дійсно є одним із пріоритетних варіантів. 13-й пакет санкцій Європейського Союзу на це був розрахований.

Росія через санкції втратила близько 400 млрд доларів. Це приблизні оцінки. Але те, що сьогодні пріоритетом є продукція подвійного призначення, яка використовується в російському військово-промисловому комплексі, напевно, сьогодні найбільш значуще.

І ось ця російська “зернова спецоперація” з експансії агропродукції, зокрема до країн ЄС, завуальована своєрідними демагогічними голосіннями про те, що нібито “може трапиться голод, дефіцит продовольства” та інше. Усе це було зроблено, безумовно, в режимі спецоперації, яка зазвичай проводиться Росією.

І те, що ЄС на це звернув увагу, те, що буде вжито захисних заходів, це абсолютно правильний логічний крок, але він не обмежується тільки цим. У цьому плані просунулися американці.

Я б відзначив ще дуже важливий момент, що вже найближчим часом ЄС передаватиме Україні відсоток від заморожених російських активів. Це теж своєрідний зворотний бік санкцій. Тому очевидно, що санкції приносять свій ефект.

Причому це кумулятивний ефект, який поступово накопичується. Це абсолютна брехня і неправда російської пропаганди, що нібито від санкцій внутрішній ринок Росії тільки міцнішає. Це абсолютно не відповідає дійсності.

І те, що на сьогодні необхідно посилювати таку спрямованість санкцій проти російського військово-промислового комплексу, зокрема аграрного, це очевидно абсолютно. І в цьому плані і Європейський Союз, і Штати зробили досить серйозні кроки.

АНДРІЙ ДЛИГАЧ: За два роки виконано лише 70% антиросійських санкцій

— Нові обмежувальні заходи Європейського Союзу щодо Росії дають надію на те, що вторинні санкції нарешті запрацюють. Бо тепер ті країни, які допомагали Російській Федерації обходити санкції, задумаються про наслідки.

Але потрібно сказати, що поки що переліку санкцій недостатньо. З переліку тих санкцій, які ми сформулювали ще 3 березня 2022 року, поки що виконано тільки 70%. Росія все ще має можливості продавати енергетичні ресурси по світу, торгувати металами, агропродукцією, навіть до Європейського Союзу.

І мушу сказати, що досі 2 тисячі міжнародних компаній залишилися на російському ринку. Ми навіть побачили деякі сюрпризи з компаніями, торговими марками типу Reserved та іншими, які говорили про вихід, а насправді продовжують фінансувати війну в Росії.

Податки, які сплачують міжнародні компанії, дозволяють сумарно фінансувати до третини військового бюджету РФ. Це занадто багато. Тому санкції мають посилюватися. І вторинні санкції та неможливість обходити санкції теж мають контролюватися.

ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Слова Путіна про те, що в Росії після введення санкцій стали жити краще — відверта брехня

— Санкції збільшують вартість постачання всіх комплектуючих, зростає ризик постачання конкретних товарів на територію Росії. І, відповідно, багато хто відмовляється працювати з РФ.

Ми бачимо, як банки відмовляються співпрацювати з представниками Російської Федерації, обмежують або повністю припиняють усю співпрацю, посилюють фінансовий моніторинг. Тобто перевірка вже починає проходити не 2-3 дні, а кілька тижнів. Тому що починають вимагати не просто інформацію про компанію, коли її було створено, хто є бенефіціаром, хто основний покупець, постачальник тощо.

Тепер починаються запити більш ґрунтовні: з ким співпрацює ваш постачальник, у кого ще купує ваш покупець тощо. Іншими словами, фінансовий моніторинг – це не просто затримка, це вимога дедалі більшої кількості різної інформації.

Відповідно, це все ускладнює, йдуть відмови. Якщо ви не доведете, що весь ланцюжок до кінцевого покупця, який використовує цю продукцію, не пов’язаний з Росією, то вам цей ланцюжок перекриють. Також це стосується і компаній інших країн.

Тому ці санкційні пакети якраз і спрямовані на те, щоб можливостей для створення цих ланцюжків було все менше і менше. І для Росії вартість цих комплектуючих, які вони купували, ставала все більшою і більшою. Людей їм знаходити все складніше, і компаніям, які погоджуються співпрацювати з РФ, теж стало набагато складніше. Тому це дуже посилює тиск на Росію і збільшує її витрати.

Що стосується автомобілів, то в Росії вони залишилися, здебільшого, тільки китайські або ті, що називаються російськими, але за фактом це китайські авто, тому що там всі комплектуючі переважно китайського виробництва. Вони з них збирають якийсь автомобіль з величезними різними недоробками. У РФ відсутні ті компоненти, які вже стали звичними для всього світу.

Щодо інших продуктів — у РФ також перейшли, в основному, на китайську продукцію: побутова техніка, побутова хімія. Навіть певна їжа теж починає постачатися з Китаю, але це погіршує якість життя. Ти купуєш гірший товар за більшу ціну.

Ми часто говоримо про інфляцію, коли певний товар певної якості, який коштував, умовно кажучи, 100 доларів, став коштувати 110 доларів. А є ще інша інфляція, коли за ті самі 100 доларів раніше ти купував, наприклад, товар високої якості, а тепер ти купуєш те саме, наприклад, той самий чайник, але вже набагато гіршої якості.

Росіяни бачили в магазинах такий прийом, коли яйця продавалися десятками, потім вони стали продаватися по вісім яєць, по шість яєць. І навіть були випадки, коли був лоток лише на три яйця. Про що це говорить? Це теж певний тип інфляції, коли ти за ті самі гроші купуєш набагато гіршу продукцію нижчої якості. Ось це відчувають росіяни.

У вас відсутня конкуренція, у вас відсутні поставки товарів з інших країн, за винятком деяких. А відповідно, якість життя, незважаючи на те, що ви купуєте ту саму кількість товарів, у вас істотно погіршується.

Ось саме так працюють санкції. Тому заява Путіна про те, що росіяни стали жити набагато краще, не відповідає дійсності.

ІГОР ЛІПСІЦ: Банківські санкції працюють найкраще

— З того, що зараз діє, на мій погляд, найкраще працює механізм банківських санкцій. Ось це працює дуже сильно. Уже ускладнено всю зовнішню торгівлю Росії, вона зазнає величезних труднощів, величезних проблем.

Справа дійшла до того, що уряд Росії підготував три методичні документи з розвитку зовнішньої бартерної торгівлі. Грошові перекази через банки за імпорт-експорт стають неможливими.

Тобто “Роснефть” продаватиме за бартером нафту в Індію, отримуватиме за бартером від Індії банани, привозитиме банани в Росію і намагатиметься банани продати російським торговельним мережам. Це, звичайно, повна маячня, але до цієї системи РФ іде.

Таким чином, банківські санкції працюють дуже сильно. І ми бачимо, що і китайські банки починають шарахатися від Росії, і турецькі банки шарахаються. Аж до того, що турецькі компанії-експортери попросили дозволу отримувати виручку за операціями з Росією в готівковій формі і не вносити в банки, щоб не потрапити під санкції. Ось це працює.

Санкції за товарними групами не дуже добре працюють. Хоча те, що стосується обмеження на експорт до Європи, спрацювали, і Росія втратила дуже великі доходи. І на постачанні тієї ж самої нафти в Індію в Китай російські компанії заробляють значно менше.

А витрати у них зростають, і тому прибутковість нафтової промисловості падає. Тож ці санкції на експорт певних товарних груп і банківські санкції з усього санкційного режиму, мабуть, найбільш ефективні.

Читайте також: У Європарламенті закликали запровадити санкції на продукти харчування та сільгосппродукцію з Росії та Білорусі (ВІДЕО)

Прямий ефір