Відповідь на рішення МКС і страх перед контрнаступом ЗСУ: причини візитів Путіна до Криму і Маріуполя назвали експерти

Володимир Путін в окупованому Маріуполі. Фото: bbc.com

19 березня в мережі з’явилися повідомлення про те, що російський президент Володимир Путін відвідав окуповані території України — Маріуполь і Крим. Новина стала несподіваною, оскільки Путін рідко виїжджає за межі Росії, як і раніше, тримає максимально допустиму дистанцію і вже рік як не був помічений на публічних масштабних заходах, які влаштовує Кремль.

Деталі візиту

Офіційний привід візиту Путіна до Криму — дев’ята річниця окупації півострова. До Маріуполя він нібито прилетів на гелікоптері, але потім за кермом автомобіля нібито об’їхав кілька районів міста, серед яких берегова лінія та низка зруйнованих окупантами кварталів.

Російські ЗМІ поширили відео і фото, на яких Путін розмовляє з віце-прем’єром Маратом Хуснулліним, що супроводжував його, дорогою до міської філармонії Маріуполя. Зокрема показали російського президента в одному з житлових кварталів окупованого міста. Його нібито ознайомили з планами відбудови Маріуполя. Також показали, як Путін спілкується з людьми, яких російські ЗМІ назвали місцевими жителями.

Окрім цього на відео є кадри Путіна в глядацькій залі Маріупольської філармонії. Під час російського наступу та облоги міста будівля філармонії, як і Драмтеатру, використовувалася як бомбосховище. Однак кадрів відвідування площі знищеного Маріупольського драматичного театру в сюжетах російських ЗМІ немає. Рік тому на цьому місці під час авіаудару армії РФ загинули від 300 до 600 мирних жителів.

“Злочинця завжди тягне на місце злочину. Поки країни цивілізованого світу заявляють про арешт “режисера війни” (Путіна В. В.) у разі перетину кордону, організатор убивств тисяч маріупольських родин приїхав милуватися руїнами міста і братськими могилами. Цинізм і відсутність каяття”, — так радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк прокоментував новину.

Думки експертів

Чому візит Путіна пов’язаний із рішенням МКС, а не з його бажанням заслухати доповідь військового керівництва на цих ділянках фронту, в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснили:

  • Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу;
  • Аббас Галлямов, російський політолог;
  • Євгенія Кравчук, народна депутатка України, голова Комітету культури, науки, освіти та медіа ПАРЄ;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Сергій Братчук, представник Одеської обласної військової адміністрації.

РЕФАТ ЧУБАРОВ: Путін, як і раніше, розраховує підняти свій рейтинг за рахунок Криму

— Путіна підстьобнуло рішення Міжнародного кримінального суду про видачу ордера на його арешт. При маніакальному страху за своє здоров’я, за свою безпеку, раптом Путін зробив за добу кілька таких ривків. Він сів на військовий літак на аеродромі в Бельбеку. Тобто вся міць Чорноморського флоту РФ була спрямована на захист його польоту. А потім ще й поїздка до Маріуполя. Путіну зараз треба намагатися з останніх сил хизуватися, перш за все, перед російським суспільством, що він все ще залишається мачо. Але вже це більше викликає сміх.

Крим уже одного разу був використаний Путіним для максимальної мобілізації російського суспільства — я маю на увазі 2014 рік. І він усе ще сподівається, що кримська тема допоможе йому і далі маніпулювати російським суспільством. Але воно вже не поділяє такі підходи.

Він не усвідомлює, що ці дев’ять років дуже сильно змінили і російське суспільство. Ні, я не такий наївний, щоб думати, що російське суспільство завтра повстане проти Путіна. Але російське суспільство усвідомлює, що дев’ять років тому воно аплодувало тому, що приносить сьогодні великі позбавлення. Це усвідомлення вже відбувається, і тому Путіну нема чим хвалитися.

Певною мірою Путін намагається упевнитися в тому, що найближчим часом для нього особисто не станеться катастрофи. А катастрофою для нього стануть активні дії Збройних сил України, спрямовані на звільнення півдня країни і наближення ЗСУ до Кримського півострова. Для нього важливим є збереження кількох чинників, за допомогою яких Росія поки що утримує контроль над Кримом. Це міст через Керченську протоку, Чорноморський військовий флот РФ, летовища по всьому Криму і сухопутний коридор через окуповані території Херсонської та Запорізької областей до Росії. Мені здається, що Путін хотів упевнитися в тому, що найближчим часом дію цього коридору не буде припинено. Тобто вони його утримають.

Відвідуючи Крим, він хотів упевнитися, що російські війська в змозі, як вони кажуть, “захистити” його. І тому в Криму зараз дуже посиленими темпами зводяться всякі фортифікаційні споруди.

Путін розуміє, що початок контрнаступу ЗСУ на півдні і з наближенням до Криму може призвести не просто до втрати захоплених територій, а до початку інтеграційних процесів у його оточенні і територіальної дезінтеграції Росії. Путін найбільше побоюється цього.

АББАС ГАЛЛЯМОВ: Своїми візитами в окупацію Путін намагається виправити імідж

— Це просто піар. Його котирування падають, отже, легітимність слабшає. Розмови про те, що Путін у бункері, стали вже ніби анекдотом, він повністю втратив контакт із країною. Спростування за рахунок телевізійної картинки — політтехнологічна класика пропаганди. У цьому візиті нічого змістовного немає. Просто відбулася спроба підправити імідж.

ЄВГЕНІЯ КРАВЧУК: Через рік війни враження про візити Путіна стають похмурими

— Я не стежила, чи була це перша поїздка з 24 лютого 2022 року — дня повномасштабного вторгнення РФ в Україну, але можна точно порівняти, що було торік на стадіоні “Лужники” в Москві. Тоді були мітинг, концерт, купа народу. Кажуть, що там міг бути і не Путін, а двійник. Але в будь-якому разі відчувається різниця. Сьогодні ж — інший настрій. У мережі викладені фотографії з московськими попами і парою людей в оточенні Путіна.

У будь-якому разі нам важливо не те, що він робить для внутрішньої аудиторії, а те, як ми готуємося до контрнаступу і до того, щоб відвоювати наші території.

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Відмінність візитів Путіна і Зеленського до гарячих точок — очевидна

— Візити Путіна до Маріуполя і Криму пов’язані з рішенням Гаазького трибуналу про видачу ордера на арешт Путіна як людини, яку підозрюють у скоєнні тяжких злочинів на території України.

Потрібно було якось відповісти для внутрішнього, російського, споживача інформації. Але на відміну від Володимира Зеленського, який у Бахмуті та інших гарячих точках зустрічався з військовими, робив надважливі заяви, Путін жодних заяв не зробив і фактично ні з ким не зустрічався, якщо не брати до уваги людей у Маріуполі.

Є версія, що ці люди є співробітниками Федеральної служби охорони РФ. Або це могли бути спеціально підібрані люди з Маріуполя.

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Путін боїться і прощається з Кримом

— Старий, кровожерливий диктатор приїхав прощатися з Кримом, який ніколи не був російським. Він був грецьким, кримськотатарським, турецьким, італійським частково теж. І, звичайно ж, він український, але ніколи не був російським.

Путін уже людина під слідством. Він має почуватися ніяково на будь-якій території, навіть на території РФ. Я думаю, що найближчим часом так і буде.

Читайте також: Путін відвідав Крим та Маріуполь для підняття свого іміджу в очах російських еліт, — Гудков

Прямий ефір