Вето Угорщини дратує багатьох у Європейському Союзі, — Герасимчук

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Якщо держава-член Євросоюзу не готова поділити солідарність та взаємну довіру спільноти, є лише одне правильне рішення: вийти з неї. Такий заклик опублікував на своїй сторінці у Facebook постпред Литві при ЄС Арнольдас Пранцкявічюс, прямо Угорщину не назвавши. Однак зазначив, що йдеться про несхвалення 50 млрд євро допомоги для України. Про відносини Брюсселя та Будапешта в ефірі телеканалу FREEДОМ поговорили з експертом Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергієм Герасимчуком.

Він зазначив, що Європейський Союз є досить неповоротким механізмом і справді обмежити можливості Угорщини впливати на рішення Європейського Союзу можна, але цей процес непростий та забюрократизований.

“У традиціях Європейського Союзу — шукати консенсусу. І в принципі ніколи не буває ситуації, коли саме одна країна ветує рішення. Якщо виникають розбіжності, то зазвичай між коаліціями. Угорщина створила прецедент, який дуже дратує багатьох у Європейському Союзі, насамперед і у самій Єврокомісії, і у великих країнах Європейського Союзу, Франції та Німеччині”, — зазначив Герасимчук.

Експерт розповів, що Європейський Союз має не лише пряник, але й батіг, і батіг цей полягає у можливості позбавити Угорщину права голосу на ключових голосуваннях.

“Предумови цього є. Угорщина неодноразово порушувала принципи Європейського Союзу, викладені в другій та шостій статтях договору про Європейський Союз. І саме це є передумовою для того, щоби обмежувати право голосу такої країни. Але процедура складна, і на якомусь етапі вимагає єдності всіх країн Європейського Союзу… Єдиний шанс, на який Орбан розраховує зараз, — те, що ніхто не запускатиме цю процедуру напередодні виборів до Європейського парламенту, а в другій половині наступного року після виборів до Європарламенту саме Угорщина буде головувати в Європейському Союзі”, — зазначив Герасимчук.

Він також додав, що жодна країна не може бути виключена з Європейського Союзу просто тому, що такої процедури не існує. Був прецедент із брекситом, але у випадку з брекситом країна сама виявила бажання вийти з Європейського Союзу.

“І ми пам’ятаємо, наскільки болючим був цей процес цивілізованого розлучення між Британією та Європейським Союзом. І очікувати, що Угорщина самостійно вирішить вийти з Європейського Союзу, було б дуже наївно”, — сказав експерт.

Читайте також: Обходити вето Угорщини на важливі рішення — європейська дипломатія знайшла спосіб, як працювати з Орбаном (ВІДЕО)

Прямий ефір