В окупації почали “обирати” Путіна: оцінки експертів

"Вибори" в окупації: "виборча дільниця" для військових. Фото: t.me/mil_rf

На територіях України, які російські війська окупували 2022 року, почалося так зване дострокове голосування на “виборах” президента РФ. Місцевим жителям доводиться “виявляти свою волю” під наглядом російських окупантів.

Вибори в Росії призначені на 15-17 березня, але для окупованих територій вирішили зробити виняток. Так відбувається не вперше. Росія вже практикувала подібне восени 2023 року в “Єдиний день голосування”.

На президентських “виборах” жителі захопленої частини Донеччини “голосуватимуть” із 10 березня. “Попередній етап голосування” на окупованій частині території Херсонської та Запорізької областей влаштували вже з 27 лютого.

Поставити галочку під наглядом автоматника

Як повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України, на окуповані території з Росії прибули працівники, які спостерігатимуть за дільницями та фальсифікуватимуть результати. “Голосувати” дозволено як із російським, так і з українським паспортом.

На думку української розвідки, це чергове свідчення того, що примусова паспортизація на окупованих територіях України провалена. Агітатори розповідають, за кого потрібно “голосувати” і де поставити галочку.

Обходи по домівках, примусова паспортизація, відеоспостереження з системою розпізнавання облич на дільницях і пропаганда. Росія запустила на тимчасово окупованих територіях України не що інше, як пропагандистське шоу. Його мета — створити колективну відповідальність за злочини Кремля. Голосувати за Путіна збираються навіть в окопах.

Також окупаційна влада вже заявила, що голосуватимуть і жителі нещодавно захопленої Авдіївки Донецької області. Місто перетворено на руїни. До моменту відходу українських Сил оборони в Авдіївці залишалося кілька сотень мирних жителів, які відмовилися евакуюватися. Деякі з них тепер дають інтерв’ю російським ЗМІ. Їх же відвезуть до сусідньої Ясинуватої для того, щоб вони “проголосували”.

Псевдовибори на окупованих територіях — спроба закріпити ці землі як частину Російської Федерації на папері, однак і Україна, і окремі країни ЄС, і міжнародні організації вже заявили, що Путін не доб’ється легітимації цих територій. Це навпаки поставить під сумнів його президентський статус, якщо його оголосять переможцем. В останньому мало хто з експертів сумнівається, адже російський диктатор доклав чимало зусиль, щоб ліквідувати суперників і підпорядкувати собі всіх, хто відповідає за результати “виборчого процесу” Росії.

Європейський парламент не має наміру визнавати результати президентських виборів у Росії.

“Європі необхідно стати глобальним гравцем. Нам потрібно нарешті серйозно підійти до нашої спільної зовнішньої політики і політики безпеки, і це охоплює сильний компонент безпеки і оборони. Європі необхідно вивчити мову сили, і під час цих геополітичних зрушень ми є свідками того, як Європейському Союзу доведеться дуже швидко адаптуватися до дуже небезпечного світу, який був створений за межами нашого союзу. Підсумовуючи. Російські вибори — це не демократичні вибори. Це так звані вибори. І ми не визнаємо їхні підсумки”, — заявив голова комітету із закордонних справ Європарламенту Девід Макаллістер.

Нелегітимні вибори в березні 2024 року на тимчасово окупованих територіях України — це не просто черговий злочин і порушення норм і принципів міжнародного права, зокрема Статуту ООН, а й порушення прав людини, наголошують юристи.

Думки експертів

Так званий “виборчий процес” на окупованих територіях в ефірі телеканалу FREEДОМ прокоментували:

  • Захар Тропін, доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка;
  • Олег Лісний, політолог;
  • Тетяна Іванова, юристка, екс-член української делегації в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу;
  • Іван Федоров, голова Запорізької обласної військової адміністрації;
  • Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки, засновник “Східної правозахисної групи”.

ЗАХАР ТРОПІН: Багато що залежить від позиції західних партнерів України

— Голосування на окупованих територіях — це велике питання щодо легітимності влади в Російській Федерації. Після виборів 2018 року Україна не визнає результати “виборів” на окупованих територіях. Тоді питання про визнання чи невизнання виборів загалом не стояло. Зараз же ситуація інша.

Уже більше територій окуповано, крім того, відбувається активна фаза збройного конфлікту. Відповідно, зараз, крім питання про невизнання “виборів” на цих територіях, більш ніж очевидно постає питання про невизнання Путіна президентом, коли його буде переобрано. Ситуація, можливо, повториться, як і з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком.

Подібна ситуація дедалі більше підриває легітимність влади РФ, оскільки і так уже були відповідні заяви Ради Європи щодо невизнання результатів виборів.

Якщо наші партнери та міжнародні організації займуть більш жорстку позицію в цій ситуації, може постати питання про нелегітимність Путіна. У цій ситуації будь-які переговори, будь-які дії з ним будуть неможливі.

Виникне питання про те, що він позбудеться імунітету як президент Росії. Тому тут питання полягатиме в тому, чи будуть не визнані “вибори” лише на окупованих територіях, чи вибори будуть не визнані загалом у Росії.

Будемо сподіватися, що в нинішній ситуації, коли на окупованих територіях “вибори” проводять під дулом автоматів, це спонукає міжнародне співтовариство до більш рішучих дій і більш рішучої позиції щодо визначення легітимності або нелегітимності влади в РФ.

Необхідно проводити роботу і в Україні — акцентувати увагу, що не треба приймати ці “вибори” як реальне волевиявлення жителів окупованих територій. Треба говорити про те, скільки жителів цих територій було депортовано, скількох змусили виїхати і що там залишилася набагато менша частина населення, яка була до окупації. І, крім того, характер “виборів” не дозволяє говорити про те, що це населення реально підтримує владу. Ці меседжі необхідно посилювати і продовжувати просувати на міжнародній арені.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Ці “вибори” для Путіна стали символом сакральності його самого

— Якщо якась частина виборів — поза законом, отже, легітимність усіх виборів стає рівною нулю. Але такого ніколи не буде, бо все одно залишається ілюзія, що колись із Путіним треба буде домовлятися. І Путін, на жаль, теж має бути легітимним.

Але це навіть не вибори. Це перепризначення Путіна, перепризначення Думи чи ще чого-небудь. Це все фікція. Ми щоразу бачимо одну й ту саму реакцію на “вибори” на окупованих територіях. У нинішній ситуації нічого сильнішого, ніж це було раніше, очікувати не варто.

На цих “виборах” у Путіна є великий позив — отримати не легітимність, а сакральність. Буде “малюватися” максимальна кількість голосів для того, щоб показати росіянам сакральність Путіна. Що тільки він може бути один і більше нікого.

Він бореться з поганим Заходом. Росія — обложена фортеця, і якщо не Путін, то ліберали або хто завгодно зруйнує той світ, у якому звикли жити росіяни. А навіщо показувати це на територіях, які окуповані? Ну а як по-іншому?

Ми ж бачили, як дуже поспіхом “приєднували” ці території, записували їх до Конституції цілими областями, а буквально через дуже короткий період українська армія звільняла частину з них. Ну і що? Глибинний народ проковтнув.

І тут Путін може сказати: “Дивіться, там, де я “звільнив”, за мене практично всі. І росіяни в це повірять, бо телевізор замінив їхню дійсність. Путін плював на весь світ — визнає його чи ні. Головне те, що він буде продовжувати прирощувати території, якщо йому не завадять.

Саботаж мирними громадянами окупації — це загроза для них. І якщо врахувати, що результат уже й так вирішено, я б не закликав наших громадян, які опинилися, на жаль, на окупованих територіях, робити якісь демарші публічно. Тобто непублічно можна робити.

Наприклад, можуть бути партизанські рухи, які можуть знищувати бюлетені, виборчі дільниці — без мирних жертв. Але це все можна робити для того, щоб просто псувати свято марнославства Путіна. Але підставляти громадян під репресивну машину, я б не став.

ТЕТЯНА ІВАНОВА: Ситуація на нових окупованих територіях не така, як у Донецьку чи Криму

— На цих територіях проходили вже жодні “вибори” і “референдум”. Коли відбуваються подібні заходи, з Росії приїжджає достатня кількість людей для того, щоб здійснювати побудинкові, подворові обходи зі списками. Вони погрожують людям, змушують їх голосувати так, як потрібно. І люди на окупованих територіях це вже знають, вони це вже не раз проходили. І вони теж готуються до цих “виборів” — яким чином цього уникнути. Росіяни ж не просто зі списками ходять, щоб проголосувати, вони ще й виявляють тих, на кого вже хтось написав заяву, донос і хто, можливо, переховується.

Окупаційні адміністрації застосовують механізми, які були відпрацьовані. Це загроза звільнення з роботи. Загроза для тих, хто лежить у медичних установах, що їх не будуть надалі лікувати, їх випишуть, не закінчивши лікування. Загроза або кримінального переслідування, або фізичної розправи. І крім погроз, звичайно ж, агітація.

Агітують усіма можливими способами, розповідають казки. Громадяни України вже розуміють це. Якщо ще 10 років тому на ці казки хтось вівся, зараз уже навіть пенсіонери, які голосували на першому “референдумі”, розуміють, що тоді вони зробили помилку.

На тих територіях, які в окупації понад 10 років, уже дуже жорстко “закручені гайки”. Люди практично зламані на цих територіях. Дуже мало тих, хто витримав 10 років і продовжують стійко триматися. Це не означає, що Україну чекають там одиниці. На Україну чекає там дуже багато людей.

На тих територіях, які окуповані з 2022 року, люди сміливіші, наполегливіші і менш бояться окупаційної влади. Причому окупаційна влада себе теж поводить на цих територіях по-іншому.

Вона боїться там місцеве населення і не особливо диктує умови. Вони більше моніторять, спостерігають, що відбувається, і доповідають нагору. Але це більше стосується маленьких міст. У тому ж Маріуполі все більш жорстко.

ІВАН ФЕДОРОВ: Масовку вже завезено, терор уже посилено

— Ми з вами звикли до того, що вибори проходять за один день. На тимчасово окупованій території вибори перетворилися на шоу, серіал, який затягнеться мінімум на три-чотири тижні. У середині березня відбуватиметься кульмінація фейків під назвою “вибори”, але на тимчасово окупованих територіях вони вже почалися.

Уже голосують мешканці окупованої частини Запорізької області, яка розташована безпосередньо поблизу лінії фронту, у таких населених пунктах, як Токмак, Молочанськ, Василівка, Пологи. У чергах на “вибори”, де відбуваються зйомки, перебувають винятково російські військовослужбовці та ті гауляйтери, яких ворог завіз із території Росії. Тому ні про які вибори точно не може йти мова.

Ворог посилив терор на окупованій території у зв’язку з виборами. Вони бояться будь-яких провокацій. Тому проводять обшуки. Завезли додаткових силовиків, взяли додаткові приватні охоронні підприємства для того, щоб якимось чином їм не зірвали цей фарс.

Вони залучають до “виборів” студентів, комунальників, навіть завозять студентів з території РФ для того, щоб створювати масовку і псевдовиборчий процес.

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: В окупації почалися не вибори, а 20 днів залякування

— Окупаційним адміністраціям необхідно перед Кремлем відзвітувати, що там певна кількість людей взяла участь. Тобто вони хочуть, щоб за Путіна “проголосувало” понад 80%. Порахуйте, скільки реально має скласти явка. Зрозуміло, що цю явку вони малюють, але для того, щоб її обґрунтувати, необхідно показати кількість людей, яка реально прийшла.

В окупації люди відмовляються голосувати. Я нагадаю, що вони навіть дозволили брати участь у голосуванні за українськими паспортами, тому що люди не хочуть оформляти російський паспорт на окупованій території. Росіяни розуміють, що якщо люди з українськими паспортами не голосуватимуть на окупованих територіях, не братимуть участь, то фактично вони не досягнуть своєї мети за кількістю людей.

Щомісяця на тимчасово окупованих територіях кількість населення зменшується на 30-50 тис. осіб. Ці дані наводять люди, які працюють в окупаційній міграційній службі та на зв’язку з правозахисниками. На зміну цим людям приїжджають, як правило, чиновники, пособники окупанта з сім’ями. Але цієї кількості людей все одно не вистачає для обслуговування території.

На тимчасово окупованих територіях зараз міграційний колапс. І всі ці проблеми не дозволяють їм навіть за три дні ефективно провести “вибори”, просто хоча б зібрати людей і записати їх для картинки. Тому розтягнули три тижні.

Вони з озброєними людьми проводять поквартирний обхід житлових приміщень. І того, хто не хоче голосувати, затримують для того, щоб він у відділенні окупаційної поліції написав пояснювальну, чому він відмовляється брати участь у цих псевдовиборах. Цей сценарій вони відрепетирували ще на псевдовиборах у вересні 2023 року, коли проводили там псевдовибори окупаційних рад.

Протягом 20 днів вони з озброєними людьми будуть приходити до людей. Членів комісії охороняють члени окупаційної поліції, люди бачать їх, бояться і починають брати участь. Фактично це залякування, найпряміший інструмент, через який вони здійснюють тиск.

Це за межею, це ніякі не вибори, це глобальний процес примусу.

Читайте також: Країни Заходу можуть не піти на визнання виборів у Росії нелегітимними — причини пояснив адвокат

Прямий ефір