Українські “Валькірії” “полюють” на Бахмутському напрямку — репортаж з передової (ВІДЕО)

Скріншот: uatv.ua

Захопити місто Часів Яр на Донеччині — одна з головних цілей російських окупаційних військ на Бахмутському напрямку. Сили оборони України відбивають численні атаки противника, активно використовуючи безпілотники українського виробництва. За допомогою дронів вистежують скупчення техніки та російських військових, щоб артилерія та інше важке озброєння завдавали по них точних точкових ударів, повідомляє FREEДОМ.

Серед безпілотників, які захисники України використовують на Бахмутському напрямку, є українська “Валькірія”. Цей безпілотний літальний апарат (БпЛА) може перебувати в небі півтори години й долати дистанцію до 40 км. У комплекті — два взаємозамінні борти, набір батарей для них, ноутбук із програмним забезпеченням, камери, карти пам’яті та антени.

“Висота — можна злітати на 700 м. І вести розвідку чи коригування, залежно від борту. Є такі, які просто для дорозвідки: політала, сфотографувала — і дешифруванням займається людина. Є такі, що просто полетів, знайшов ціль, і по ній вже артилерія працює”, — розповідає військовослужбовець 22-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України Олександр.

Крейсерська швидкість “Валькірії” — 17 метрів на секунду. Долітала навіть до позицій противника за тимчасово окупованим Бахмутом.

“З останнього, що знаходили, — танки та ствольну артилерію. Це скупчення було за Бахмутом. Так було таке, що за сам Бахмут залітали. “Мавік” летить максимум на три кілометри. І щоб коригування провести, він повинен мати ще й добрий зум. Щоб батарею не садити сильно — залітати й просто зумом. І все. 15 хвилин, щоб картинку потримати — і назад. А цією “пташкою”, якщо не дуже далеко знайшли ціль, то можна хвилин 20-30 над ціллю кружляти, зависати, фіксувати. Можна ставити певний радіус, і вона просто кружлятиме і триматиме картинку для коригування”, — пояснює Олександр.

Велика перевага української розробки полягає в тому, що “Валькірія” є більш стійкою до засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) противника.

“РЕБ впливає, але вона стійкіша, ніж інші. Вона може пролетіти сама за заданим маршрутом. І коли з’явиться зв’язок, то ми його можемо бачити. Або іноді керування пропадає, але відео залишається. Багато власних нюансів. Залежить ще й від погоди”, — додає Олександр.

Військовослужбовці бригади працювали з різними безпілотниками — є з чим порівнювати.

“Працювали й з “Мавіками”, й з “Матріксами”. З “Фуріями” працювали. Були німецькі “пташки” у нас — “Вектор”. У плані РЕБ — так. Якщо інші аналоги, інші борти під РЕБом втрачають контроль — можуть впасти, там все відпадає просто, немає управління, ти не розумієш, де борт — то щодо “Валькірії” скажу: навіть якщо повністю придушили все — вона все одно повернеться”, — каже військовослужбовець 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Артур.

За пів року роботи з “Валькіріями” підрозділ ще не втратив жодного БпЛА, зауважує військовослужбовець.

“Вилітаємо на розвідку. Якщо щось знаходимо, нещодавно знайшли мінометну позицію, відпрацювали по ній. Було, знайшли “Град”, виїжджав, працював. Взагалі знаходимо багато. Раніше вони були трохи зухвалі — танки виїжджали, працювали. Так і танки противника знаходили”, — каже Артур.

24 лютого минуло два роки, як Григорій захищає батьківщину від російських окупантів. Він пройшов Ірпінь, Бучу, Харківську область, а зараз служить на Бахмутському напрямку. Був у стрілецькому підрозділі, а нещодавно перевівся до пілотів. Пояснює, що ця робота цікавіша.

“Все життя мріяв літати. Не можна сказати, що там було краще чи гірше, чи тут… Просто тут цікавіше. Там прямолінійніше, а тут треба більше головою думати. Бачиш результат своєї роботи. Коли бачиш ворожу техніку, ворожий наступ, розумієш, що ти корисний. Коли хлопці відпрацьовують по твоїм цілям — досить корисний”, — каже військовослужбовець 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Григорій.

За день за хорошої погоди “Валькірія” може підійматися до п’яти разів. Камера 4K з десятикратним зумом та можливістю тепловізійного знімання для нічного спостереження чудово зарекомендувала себе на Бахмутському напрямку, де російські окупанти щодня намагаються штурмувати українські позиції, використовуючи броньовану та іншу важку техніку.

Нагадаємо, протягом суботи, 2 березня, на Бахмутському напрямку Збройні сили України відбили 15 ворожих атак біля Богданівки, Іванівського, Кліщіївки та Андріївки.

Прямий ефір