Україна створює флот морських дронів — подробиці від експертів

Підводний дрон – мисливець за мінами. Фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

В Україні створять флот дронів. Про збір коштів на їхню закупівлю заявив президент Володимир Зеленський. Пожертвування з усього світу приймає платформа United24, повідомляє FREEДОМ.

За півроку з моменту створення платформи United24 зібрано близько 220 мільйонів доларів. За рахунок пожертв з різних куточків світу купили дрони, гелікоптери, амуніцію для Збройних сил України, машини для розмінування та автомобілі швидкої допомоги, які вже працюють у прифронтових районах.

“Поки росіяни воюють із цивільними, запускаючи десятки ракет по українських містах, ЗСУ, як справжні воїни, дають їм гідну відсіч на фронті. Завдяки вашим донатам Армія дронів підписала контракти про закупівлю 986 дронів на суму 1,9 млрд гривень. Частина з цих безпілотників вже на фронті. Але потрібно більше «пташок», щоб наблизити час розплати для російських терористів”, — написав віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у Telegram.

Ініціативу United24 підтримали світові знаменитості. Наприклад, напрямок “Медична допомога” просувають українські спортсмени Андрій Шевченко та Еліна Світоліна, актор Лієв Шрайбер, гурт Imagine Dragons, співачка та актриса Барбра Стрейзанд та астронавт Скотт Келлі.

Напрямок “Оборона та розмінування” очолює актор Марк Гемілл — виконавець ролі Люка Скайвокера у “Зоряних війнах”.

Історик Тімоті Снайдер займається проектом “Ловець Шахедів” — створення системи протидії іранським БПЛА.

Днями президент Володимир Зеленський оголосив про відкриття нового фандрейзингового спрямування United24 — тепер Україна збирає гроші на морські дрони.

“Наступного тижня запустимо ще один фандрейзинговий напрямок — будемо акумулювати кошти для флоту морських дронів. Думаю, абсолютно кожен розуміє, що це й для чого це, і впевнений, що мільйони людей підтримають і такий напрямок у нашій обороні. Як це працює — всі вже бачили. І це тільки для захисту нашої, нашої морської акваторії, на чуже ми не претендуємо”, – сказав Зеленський.

Морські дрони є на озброєнні низки країн. Експерти наводять приклад Sea Hunter і Saildrone Explorer — американські безпілотні судна.

Їхнє призначення — розвідка та пошук ворожих судів. В Офісі президента поки не уточнюють, які саме дрони має на увазі Володимир Зеленський. За словами фахівців, найдієвішими у боротьбі з військово-морським флотом Росії можуть стати дрони-камікадзе.

“Дрон-камікадзе — це абсолютно новий напрямок розвитку морських сил. В чому їх головна перевага — вони мають гіпотетично більшу дальність, ніж навіть протикорабельні ракети. І тут треба ще згадати аспект — всі сучасні кораблі побудовані із таким урахуванням, щоб максимально протидіяти атаці саме з повітря, тому що зараз головна ударна сила і загроза для всіх кораблів це протикорабельні ракети, тому значна частина озброєння та систем корабля будь-якого направлена на убезпечення від такої загрози. Водночас напівзанурені дрони-камікадзе, вони ще менш помітні, ніж будь-яка протикорабельна ракета, і мають більше шансів уразити корабель”, — пояснив головний редактор Defense Express Олег Катков.

Фахівці припускають, що за наявності подібних дронів українські Збройні сили могли б заблокувати ВМС Росії — не дати кораблям РФ наближатися до берега та обстрілювати мирні українські міста. Тим більше, що дрони-каміказди, як морські, так і повітряні, — дешеве озброєння.

“Моя стельова оцінка — від 30 до 50 тис. доларів кожен такий дрон коштуватиме тим, хто на нього скидатиметься. Такі 100 штук дійсно знищать або закриють російський флот у Севастопольській бухті, вони його там замінують, якимись ланцюгами, сітками перекриють, щоб ці дрони не могли пройти. З іншого боку, ми цього й добиваємося, щоб вони не могли вийти зі своєї бухти та не змогли воювати”, — зазначив військовий експерт Павло Нарожний.

Чи планує Україна закуповувати дрони чи вироблятиме їх сама — поки що невідомо.

Читайте також: “Армія дронів”: в Україні готують фахівців з аеророзвідки

Прямий ефір