Україна отримала потужну підтримку від Євросоюзу — підсумки візиту Шмигаля до Брюсселя

Денис Шмигаль і Жозеп Боррель. Фото: kmu.gov.ua

Двосторонні зобов’язання країн-членів ЄС щодо військової допомоги для України цього року становлять щонайменше 20 млрд євро. Це не враховуючи допомоги на рівні ЄС. Такі дані були озвучені сьогодні, 20 березня, під час візиту українського прем’єр-міністра Дениса Шмигаля до Брюсселя. Український прем’єр привіз до столиці ЄС план необхідних реформ, а їде з додатковими мільярдами на оборону і підтримку економіки. Крім цього, європейські чиновники заявили, що збираються використовувати російські заморожені активи для військової допомоги Україні, повідомляє FREEДОМ.

Україна отримуватиме близько 3 млрд євро щорічно з відсотків, отриманих від заморожених російських активів. Ці кошти підуть на закупівлю зброї. Про це сьогодні на пресконференції за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем розповів верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Цю суму виділятимуть додатково до 5 млрд євро, передбачених Європейським фондом миру для закупівлі військової амуніції для України. Чиновники ЄС вважають, що безпека Європи зараз залежить від України та її Збройних сил, тому підтримка критично важлива.

“Я сподіваюся, що ми зможемо незабаром дійти згоди та обміняти банкноти на зброю, тому що ваші солдати не б’ються банкнотами, їм потрібна фізична зброя, їм потрібні фізичні інструменти, щоб захистити свій народ”, — заявив Жозеп Боррель.

Прем’єр-міністр України подякував за таку допомогу і запропонував участь у спільних оборонних проєктах, що стало можливим після того, як Україну було включено до Європейської оборонної стратегії. У Брюсселі український прем’єр-міністр узяв участь у роботі Асоціації “Україна — ЄС”, а також представив план реформ, необхідний для подальшої фінансової підтримки України. Це дало змогу отримати перші 4,5 млрд євро траншу з пакета допомоги в 50 млрд євро так званого українського механізму, створеного для підтримки України протягом наступних чотирьох років.

“З нашого боку ми також виконали велику роботу з підготовки плану для українського механізму. Він охоплює майже 70 напрямків реформ. Це містить структурні реформи в державному секторі, низку економічних реформ, спрямованих на розвиток бізнес-клімату та підприємництва, створення майбутніх точок зростання нашої економіки. Насамперед в енергетиці, логістиці, сільському господарстві, критичному сировинному та IT-секторах”, — зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн отримала український план із рук прем’єра. Вона високо оцінила роботу українських чиновників.

“Ви підготували план України. І це дійсно ключовий момент у нашій співпраці. Ваш успіх у підготовці плану сьогодні тим більш дивовижний, що всього 19 днів тому український механізм набув чинності. План описує, як Україна може повернутися до швидкого зростання і почати відновлювати втрати, завдані війною. Ба більше, він ґрунтується на тому самому підході, який ми розробили в Європейському Союзі. Іншими словами: він поєднує в собі реформи та інвестиції”, — сказала президентка Єврокомісії.

Під час візиту до Брюсселя прем’єр-міністр також зустрівся з президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем. Напередодні приїзду українського прем’єра єврочиновники погодили і продовження так званого “економічного безвізу” — режиму безмитної торгівлі ще на один рік. Європейський Союз збільшує обсяги фінансової допомоги для України та шукає нові можливості для підтримки свого ключового союзника.

Читайте також: Євросоюз має впоратися з допомогою Україні, незважаючи на паузу в допомозі від США, — Джердж

Нагадаємо, Європейський Союз виділить ще 5 млрд євро на військову допомогу Україні. Ці кошти спрямують до спеціально створеного Фонду допомоги Україні та використають на закупівлю зброї та боєприпасів для Збройних сил України та для забезпечення тренувальної місії ЄС з підготовки українських військовослужбовців.

Прямий ефір