Україна може отримати ще більше військової техніки від країн Скандинавії: підсумки візиту Зеленського до Осло обговорюємо з експертами

Володимир Зеленський під час виступу у парламенті Норвегії. Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський здійснив робочу поїздку до Норвегії, в ході якої взяв участь у саміті Україна Північна Європа.

В Осло Зеленський також провів зустріч із главою норвезького парламенту, а також першими особами інших скандинавських держав.

Візит Зеленського до Північної Європи

Підсумком участі Володимира Зеленського у саміті Україна — Північна Європа стала обіцянка скандинавських країн щодо посилення допомоги Україні у боротьбі з російським агресором.

Так, у рамках візиту до Королівства Норвегія президент України Володимир Зеленський провів зустрічі зі спікером Стортинга (однопалатний парламент Норвегії, ред.) Масудом Гарахані та лідерами політичних партій, представлених у норвезькому законодавчому органі.

Зеленський та Гарахані обговорили поточні потреби Збройних сил України та посилення захисту цивільної інфраструктури. Зокрема, йшлося про виклики для української системи освіти через війну, забезпечення шкіл бомбосховищами.

Президент також виступив на пленарному засіданні норвезького парламенту.

Володимир Зеленський також зустрівся в Осло з прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стером. За підсумками зустрічі стало відомо, що Норвегія передасть Україні додаткові системи протиповітряної оборони NASAMS на 30 мільйонів доларів. Також прем’єр-міністр Норвегії заявив про збільшення фінансової підтримки Києва.

Окрім цього, в Осло Володимир Зеленський взяв участь в аудієнції у Короля Норвегії Харальда V, а також у членів королівської родини — Королеви Соні, Кронпринца Хокона та Кронпринцеси Метте-Маріт.

Президент України також зустрівся з президентом Фінляндії Саулі Ніїністе, прем’єр-міністром Данії Метт Фредеріксен, прем’єр-міністром Ісландії Катрін Якобсдоттір та прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном.

“Ми розуміємо усі виклики, але ми сильні. Зокрема завдяки вам, вашому об’єднанню навколо України з перших днів повномасштабного російського вторгнення”, — підкреслив Володимир Зеленський.

Під час переговорів із президентом Фінляндії президент України подякував за всі пакети оборонної допомоги та готовність наростити у цій країні виробництво артилерійських снарядів для потреб української армії.

Зеленський також подякував громадянам Фінляндії за притулок українських вимушених переселенців та тепле ставлення до людей.

З Ульфом Крістерссоном Володимир Зеленський обговорив прогрес України щодо виконання рекомендацій Єврокомісії та перспективи нашої країни перед вирішальним засіданням Європейської ради.

З прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен Зеленський обговорив співпрацю між країнами в оборонній сфері. Під час зустрічі Метте Фредеріксен анонсувала новий масштабний пакет військової допомоги Україні.

“Путін не повинен виграти цю війну. Уже завтра в парламенті Данії голосуватимуть за новий пакет військової допомоги Україні на мільярд євро. До нього увійдуть танки, боєприпаси, безпілотники та інше обладнання”, — заявила прем’єр-міністр Данії.

Своєю чергою під час зустрічі з прем’єр-міністром Ісландії Катрін Якобсдоуттир Зеленський відзначив активну підтримку Ісландії українських ініціатив на міжнародній арені. Він також висловив подяку за виконання попередніх домовленостей та передачу мобільного госпіталю та за готовність надавати довгострокову економічну підтримку та брати участь у розмінуванні.

Президент наголосив на важливості роботи ісландської сторони щодо повернення на батьківщину незаконно вивезених російськими окупантами українських дітей.

Лідери держав обговорили також проблеми освіти в Україні, які безпосередньо пов’язані з війною, зокрема забезпечення шкіл бомбосховищами.

Зеленський та Якобсдоуттир також обговорили імплементацію української формули світу та готовність Ісландії приєднатися до реалізації пункту про енергетичну безпеку.

Читайте також: Зеленський в Осло взяв участь у другому саміті Україна — Північна Європа

Думки експертів

Про результати та важливість робочої поїздки президента України Володимира Зеленського до скандинавських країн в ефірі телеканалу FREEДОМ розмірковували:

Єгор Чернєв, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО;

Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету імені Мечникова;

Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”.

ЄГОР ЧЕРНЄВ: Про результати візиту Зеленського до країн Північної Європи поки що говорити зарано

— Традиційно Північна Європа, мабуть, найбільше включений у нашу допомогу європейський регіон. І Фінляндія, і Данія, і Швеція, і Норвегія є великими контриб’юторами у нашу безпеку і водночас на допомогу у війні.

Поки що рано говорити про якісь результати. Я сподіваюся, що буде збільшено саме військову допомогу з боку Норвегії.

Як правило, Зеленський приїжджає із якимись результатами. Наскільки я пам’ятаю і знаю, президент не приїжджає в Україну, якщо немає якогось анонсованого пакета допомоги.

ВОЛОДИМИР ДУБОВИК: Норвегія й надалі підтримуватиме Україну

— Норвегія — одна з тих країн, котрі найпослідовніше підтримують Україну в цій війні. Вона виділяла вже не один пакет допомоги нам на озброєння, тому що Норвегія досить серйозно ставиться до своєї оборони.

Це член НАТО, і їхні витрати на оборону досить високі і серйозні, і вони мають сучасні види озброєнь.

Другий момент пов’язаний з тим, що Норвегія дуже сильно допомагає Україні і для подолання інших проблем, пов’язаних із війною: дії їхнього уряду, підтримання нашої економіки в належному стані, щоб вона не впала, допомога нашим біженцям.

До речі, бачив одну з таблиць, які показують, де і скільки українських біженців перебуває, і в Норвегії проживає 6 тисяч українців, це досить велика кількість. Це більше, ніж в інших країнах, наприклад, більше, ніж у Болгарії та Румунії разом узятих.

Насправді норвежці займають дуже принципову позицію, жорстку у підтримці України. Їх однозначно можна розглядати як члени проукраїнської коаліції.

І навіть якщо ця нинішня коаліція якось розпадеться, то з погляду гарантій безпеки для України на майбутнє Норвегія однозначно братиме активну участь і відіграватиме досить активну роль.

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Візит Зеленського до країн Скандинавії наближає Україну до ЄС

— На другому саміті країн Північної Європи говорив передусім про безпеку, це був їхній основний меседж. Учасники розуміли ризики, які несе перед ними РФ.

Дуже багато і рішуче говорила сторона, що приймає, зокрема, прем’єр-міністр Норвегії. На порядку денному також був присутній прем’єр-міністр Фінляндії, який говорив саме про військовий компонент.

Якщо Норвегія говорила переважно про військову дипломатію, про економічну та технологічну підтримку, про нові системи ППО NASAMS для України, які були обіцяні, то Фінляндія говорила більше про артилерію. Був також об’єднаний пакет від Данії та Ісландії.

І якщо резюмувати підсумки цієї поїздки, нам вдалося отримати довгострокову допомогу від цих дев’яти країн. А це, скажімо так, перший такий дзвіночок. Це не окремі пакети допомоги, а довгострокова стратегія.

І навіть Зеленський сказав, що Норвегія та країни Скандинавії є піонерами в хорошому розумінні цього слова, і вони є прикладом для наслідування.

Норвегія підтвердила свою фінансову допомогу у розмірі 2 млрд. доларів, і 800 млн. доларів вже підтвердила Данія. І крім грошей, дуже важливі для нас нові системи ППО NASAMS для захисту українських міст і нашого чорноморського зернового маршруту без РФ.

Щобільше, було обговорено, було почуто та зафіксовано позицію України про підтримку української формули світу. Це є надзвичайно важливим, і в контексті цього вже промовлялися довгострокові гарантії безпеки від цих дев’яти країн.

Це є надзвичайно важливим перед голосуванням 14-15 грудня в Європейському Союзі про відкриття для України повноцінного членства в ЄС. І всі країни цього саміту, звичайно, рішуче підтвердили те, що вони підтримуватимуть Україну на цьому шляху.

Тобто цей візит вирішив цілий комплекс питань: дипломатичних та економічних, і, звичайно ж, військових.

Читайте також: Разом ми здатні зробити так, щоб Росія не здобувала перемог, — Зеленський на спеціальному пленарному засіданні Стортинга Норвегії (ВІДЕО)

Прямий ефір