У разі повномасштабного вторгнення РФ Україна відіграватиме велику роль в американських виборах, – експосол США в Україні Гербст

Джон Гербст. Фото: voanews.com

П’ятий надзвичайний та повноважний посол США в Україні (2003-2006) Джон Гербст в ефірі програми “Інформдень” проаналізував імовірність візиту президента США Джо Байдена до України найближчим часом, назвавши умови, за яких Україна відіграватиме велику роль у виборах до Конгресу, а також пояснив, що означає від’їзд американських дипломатів із України.

– Як ви оцінюєте дії Києва щодо можливої ескалації?

– Він [президент – ред.] не почав паніку. На його думку, ми не побачимо нового сильного удару по Україні з боку Росії. Але все ж таки українські військові готуються до цього. І він каже своїй країні, що вона має бути готова до будь-якої провокації, проте й має жити далі. На мій погляд, такий підхід має сенс у цій ситуації.

– Чи є відмінність в оцінці агресії між позиціями демократів та республіканців у Конгресі?

– І демократи, і республіканці підтримують Україну у цій конфронтації з Кремлем. Але бачимо, що зараз, на жаль, адміністрація Байдена зробила величезну помилку щодо “Північного потоку-2”. Я також розчарований тим, що демократи в Сенаті підтримують Байдена у цій помилці. А республіканці хочуть змінити політику США щодо “Північного потоку 2” – і вони мають рацію. Я пам’ятаю, коли Трамп намагався тиснути на Зеленського, а республіканці-сенатори протистояли цьому.

Щодо російської агресії: гадаю, Байден провадить успішну політику, а республіканці та демократи висловлюють сильну підтримку Україні.

– З огляду на це, чи очікувати нам Байдена в Україні? Чи скористається він запрошенням Зеленського приїхати до Києва? А якщо ні, що це означатиме?

– На мій погляд, було би добре, якби Байден відвідав Київ зараз. Але я вважаю, що це малоймовірно. Я не знаю, чи вирішив він це питання – побачимо. Можна сказати, це було б чимось новим для будь-якого американського президента.

– На вашу думку, чи є Україна темою виборчого порядку денного осінніх виборів до Конгресу?

– Загалом ні, на мою думку. Але я маю уточнити свою відповідь: якщо Росія почне повномасштабне вторгнення в Україну, безумовно, Україна відіграватиме велику роль в американських виборах. Ще хотілося б додати: якщо республіканці отримають більшість в обох палатах Конгресу, думаю, вони вживатимуть заходів проти “Північного потоку-2”.

– Насамкінець не можу не запитати про ситуацію, яка нас турбує. Ми розуміємо, що виїзд американських дипломатів варто розглядати в контексті порядку денного СШАРосія та цих відносин… Але наскільки така практика властива США?

– Я назвав би це звичайною дипломатичною практикою Вашингтона. Коли з’являється загроза в будь-якій країні світу, ми завжди намагаємося зберегти своїх дипломатів. Є два варіанти. Перший – Вашингтон дає можливість дипломатам виїхати, другий – випускає указ, що треба виїхати чи переселятися. Нині це указ, рішення Вашингтона. Коли я був послом, кілька разів Вашингтон ухвалював рішення відкликати співробітників з країни, де я працював.

Нагадаємо, аналітик Кетрін Квін-Джадж розповіла про відвід військ Південного та Західного військових округів Російської Федерації з українських кордонів, а також про те, чому США не зацікавлені у новій війні в Європі.

Посол України в Хорватії, Боснії і Герцоговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко – про підготовку Росії до окупації Криму, зацікавленість України у Мінських домовленностях та мрії російського президента повернути час назад.

Читайте такожПолітолог з Берліну Андреас Умланд розповів редактору українського іномовлення UA Олексію Мацуці про сприйняття планів Кремля щодо України

Прямий ефір